Google, Yeni Kullanıcıların YouTube, arama ve Konum Geçmişini Otomatik Olarak Silecek | Sonsuz Teknoloji

Google, Yeni Kullanıcıların YouTube, arama ve Konum Geçmişini Otomatik Olarak Silecek

Google, İnternet ortamında dünyanın en fazla kullanıcısına sahiptir. Google, ücretli ve çoğunluğu ücretsiz çok sayıda hizmet sunar ve bu nedenle çok sayıda kişisel veri toplar. Google arama motorundan yapılan aramalara tutun Chrome’da geçmişe göz atma, YouTube’da geçmiş görüntüleme veya Haritalar’da konum geçmişi olsun, kullanıcıları hakkında bir çok detaylı bilgiye sahiptir.

google geçmişi silme

Bu verileri kullanıcıya daha fazla hizmet vermek ve reklam sektöründe ticari kazanç elde etmek için kullanabildiği gibi bu durum kullanıcılar için gizlilik ve güvenlik endişelerine yol açabilmektedir.  Google, varsayılan olarak yeni kullanıcıların geçmişini 18 ay sonra otomatik olarak sürekli sileceğini açıkladı.

Google, geçen yıl kullanıcıların üç veya 18 ay sonra geçmişlerini otomatik olarak silmelerine izin verdi, ancak bu varsayılan olarak etkin değildi. Bunun yerine, otomatik silme seçeneğini seçmek veya geçmişlerini manuel olarak silebiliyorlardı. Artık bugünden itibaren yeni kullanıcılar için bu veriler her 18 ayda YouTube’da geçmiş görüntüleme veya Haritalar’da konum geçmişi gibi verileri otomatik olarak silecek.

Google, yeni olmayan mevcut kullanıcılar için bu verileri varsayılan olarak otomatik olarak silmeyecek. Bunun yerine eski kullanıcılar, otomatik silme sçeneğini manuel ayarlamaları gerekir.

Bir yorum bırakınız...

*