HDR TV Formatlarda Dolby Vision ve HDR10 Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji

HDR TV Formatlarda Dolby Vision ve HDR10 Arasındaki Fark Nedir?

HDR 10 ve doby vision

TV satın alırken, HDR (High Dynamic Range – Yüksek Dinamik Aralık) video özellikli bir model almak iyi bir fikirdir. TV satın alırken sahip olması gereken bir özellik, ancak içinde iki format var: Dolby Vision ve HDR10. Satın almadan önce bunların ne olduklarını öğrenin.

Dolby Vision ve HDR10 Nedir?

Dolby Vision ve HDR10, televizyonlar için her iki tür HDR’dir. Bu teknoloji TV’lerin daha parlak görüntüler, daha doğru renkler ve daha derin siyah veya koyu noktalar göstermesini sağlar. Dolby Vision özel bir yonga gerektirir ve yalnızca birkaç televizyonda mevcuttur; HDR10 ise tüm HDR TV’ler tarafından desteklenmektedir. Bu, iki formatın ve bunların farklılıklarının basit bir açıklamasıdır. Ama arka planda birçok detay vardır.

Dolby Vision, HDR10’dan Teknik Olarak Daha İyidir. HDR’nin görüntü kalitesini iyileştirdiği iki husus vardır: parlaklık ve renk doğruluğu Dolby Vision, 12 bit renk derinliğini yani toplam 68 milyar rengi, HDR10 ise 10 bit renk derinliğini yani toplam 1 milyar rengi destekler. Benzer şekilde, Dolby Vision 10.000 parlaklık parlaklığını desteklerken, HDR10 4.000 parlaklık parlaklığını destekler.

Dolayısıyla, Dolby Vision teknik olarak üstün olsa da, şu anda daha iyi gerçek dünya resimlerine çevrilmediğini biliyorum. Yine de, gelecekte değişebilir, bu yüzden Dolby Vision uzun vadeli alıcılar için iyi bir fikirdir.

HDR10 Neden Daha Yaygın?

Dolby Vision, teknik olarak üstün olmasına rağmen HDR10 daha yaygındır. Bunun tek nedeni iki ürün arasındaki fiyat farkıdır.

Dolby Vision tescilli bir sistemdir. Dolby, TV üreticilerinin bir televizyon setine veya 4K Blu-ray oynatıcıya bir Dolby Vision çip koymalarını gerektirir. Üreticiler bunun için Dolby’ye ücret ödüyorlar. Buna karşılık Dolby, bu ücretleri film stüdyolarıyla anlaşma yapmak için kullanıyor, böylece yönetmenler filmi yaparken Dolby Vision kullanıyor. Kaliteyi arttırmayı amaçlayan kontrollü bir sistemdir, ancak ekstra bir bedelle de gelir.

Öte yandan, HDR10 açık bir standarttır. Tüm TV üreticileri ve yapımcılar, herhangi bir lisans ücreti ödemeden veya bunun için fazladan fiş koymadan ücretsiz olarak kullanabilirler.

Doğal olarak, bu HDR10’u TV yapımcılarına, film stüdyolarına ve içerik dağıtımcılarına daha çekici hale getiriyor. Bu nedenle, herhangi bir TV HDR10’u desteklediğini söylediğinde varsayılan standarttır.

Dolby Vision ve Oyun

Oyun için HDR sadece başlangıç aşamasındadır. HDR’de bulunan çoğu oyun HDR10’u destekler. Şimdiye kadar sadece seçkin bir kaç oyun dolby Vision’ın HDR için ileri teknolojisini kullandı. Bu bahsettiğimiz desteleme PC ekran kartları için geçerlidir, oyun konsolları için değil.

Sonuç olarak, oyun oynamak için 4K HDR TV satın alıyorsanız, Dolby Vision vs. HDR10 tartışmasını unutun ve sadece bir HDR10 TV satın almak yeterlidir. Eğer ki satın almak için karşılaştırdığınız ürünlerde fiyat farkı çok yok ise tercihiniz Dolby Vision olmalıdır.

Özetle

HDR10 ve Dolby Vision arasındaki bir alıcı olarak bilmeniz gereken ana farklar.

  • Tüm Dolby Vision TV’ler HDR10’u destekleyebilir. Bir HDR10 TV, Dolby Vision’ı destekleyemez. Bu, TV dışı video ekipmanı için de geçerlidir.
  • Dolby Vision teknik olarak HDR10’a göre daha üstün. Ancak bundan yararlanmak için eksiksiz bir Dolby Vision kitine yani ekran ve Dolby Vision  özellikli videoya ihtiyacınız olacak. Unutmayın, Dolby Vision içeren bir Blu-ray diskte Dolby Vision logosu bulunur.

Bir yorum bırakınız...

*