Google Yeni Özelliği İle Sahte Görsellerin Önüne Geçiyor! | Sonsuz Teknoloji

Google Yeni Özelliği İle Sahte Görsellerin Önüne Geçiyor!

Google Sahte Görselleri Ortadan Kaldıracak Özelliğini Duyurdu

fake news

Google sahte görsellere karşı büyük bir savaş açtı. Google, arama motoru olarak oldukça büyük bir kitleye sahip. Google’da aklımıza gelen her şeyi aratıyor ve bir sonuç ile karşılaşmaya çalışıyoruz. Aradığımız konular içerisinde görsel içerikli konular da bulunuyor ancak çıkan görseller ne kadar doğru bilgi içeriyor?

Geçtiğimiz aylarda sahte haberlere karşı savaş açtığını duyuran Google ve bazı büyük sosyal medya kurumu sahte haberlerin önüne büyük ölçüde geçmişti. Google görseller bölümüne ekleyeceği ufak bir özellik sayesinde bir görselin gerçek olup olmadığını kullanıcılara söyleyecek.

fake photo

Google Yeni Özelliğini Nasıl Kullanıma Sunacak

Her konuda olduğu gibi görseller konusunda da elbet ki uzaman insanlar bulunuyor. Google uzamanlar ve gönüllüler ile birlikte kuracağı görsel kontrol sisteminde her görseli tek tek inceleyerek araştırarak doğrulunu onaylayacak. Doğru olan paylaşımlarda doğu sahte olan paylaşımlarda sahte ibaresi görülecek. Google durumu ileri taşıyarak yalan haberler ile donatılmış görselleri arama motorundan kaldırmayı da düşünüyor.

Kullanıcıların her zaman doğru bilgiye ulaşmasını isteyen Google, eklediği yeni özellikler ile hem hayatı kolaylaştırıyor hem de sahte haberlerin önüne geçiyor. Sahte haberler özellikle gündemdeki konular üzerinde gelişmekte. Gündemdeki konular genellikle abartılarak ya da sahte görseller kullanılarak internette yayınlanmakta. Yayınlanma sonrasında kullanıcıların dikkatini çekerek daha fazla tıklama elde edilmekte.

google fake

Google Yapılan Haksızlıklara Karşı Durmak İstiyor

Google, özellikle son zamanlarda geliştirdiği politikalar ile birlikte sahte haberleri ve haksızlıkları istemiyor. Haksız kazanç ve haksız tıklama ile geçim sağlayan site ve kişilerin önüne geçmek isteyen Google her alanda önlemler almaya devam ediyor.

Eklenecek olan yeni görseller özelliği resimde görüldüğü gibi olacak. Resmin üzerinde tıklandıktan sonra gelecek olan görselde haberin sahte veya gerçek olduğu yazacak. Sahte haberler hakkında kısa bir açıklama yazısı da mevcut olacak. Haberin hangi kaynaktan teyit edildiği ve ne kadar gerçek olduğu açılan metin alanında belirtilecek. Haberler sahte ise Gri gerçek ise Yeşil etiketler ile işaretlenecek.

Haberin sahtelik durumuna göre tamamen kaldırma sağlanacak. Sahtelik durumuna göre etiketlenecek olan görseller herkes tarafından görülebilmesi adına kaldırılmayacak. Kullanıcılar sahte haberlerin genellikle hangi siteler üzerinden geldiğini tespit ederek o sitenin görsellerine ve paylaşımlarına inanma ve inanmama kararları gösterebilecek.

news fake

Google yeni projesini bir internet sitesi üzerinden duyurmuş durumda. Paylaştığı internet sitesinden projenin tamamına ve işleyiş tarzına ulaşabilirsiniz. İngilizce olarak verilmiş olan bilgiler sayesinde sistemin mantığını tamamen anlayabilir ve hatta sahte görsellere karşı sizler de savaş gösterebilirsiniz.

Google Bu Konuda Oldukça Fazla Çalışacak

Google, özellikle insanların kandırılmasına neden olan görsellerin tespit edilmesi ve kaldırılması konusunda oldukça fazla bir çaba gösterecek. Ayırdığı bütçeler ile birlikte gönüllü insanlar sayesinde yeni sistemini ayakta tutacak. İlerleyen zamanlarda makine öğrenmesi ile birlikte çalışması beklenen sistem tamamen bilgisayarlar sayesinde otomatik bir şekilde işleyebilecek.

Google’ın yeni projesinin web sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*