HES (Hayat Eve Sığar ) Kodu Nedir, Nasıl Alınır? Nerelerde Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji

HES (Hayat Eve Sığar ) Kodu Nedir, Nasıl Alınır? Nerelerde Kullanılır?

hes kodu

Hayat Eve Sığar kodu, bir başka deyiş ile HES kodu nedir, nasıl alınır, nerelerde kullanılır? 2019 Yılı içerisinde Çin de ortaya çıkan Corona virüsü salgını nedeniyle hayatımızı değiştirmeye devam ediyoruz. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylar içerisinde salgının önlenmesi amacıyla, ülkemizde de bazı önlemler alınmaya başlanmıştı. Alınmaya başlanan önlemlerden bir tanesi de şehirlerarası ulaşımla ilgiydi. Şehirlerarası arası ulaşımın sınırlandırılması sayesinde salgının yayılmasının da önüne geçilmiş oldu.Ülke genelinde alınan sıkı tedbirler sayesinde salgın artık kontrol altına alındı. Salgının kontrol altına alınmasıyla birlikte yeni bir hayat için normalleşme adımları da atılmaya başlandı. Alışveriş merkezleri ve berberler yeniden açılırken, bazı illerimizde de sokağa çıkma yasaklarıda kaldırıldı.

Şehirlerarası yasaklarında yakın zamanda bitecek olması nedeniyle herkes rahat bir nefes alsa da eski normal hayata geri dönebilmek şu an için ne yazık ki mümkün değil. Kontrollü sosyal hayat kapsamında artık şehirlerarası seyahatlerimizi HES kodu ile yapacağız. Peki, Hayat Eve Sığar Kodu bir başka deyişle HES kodu nedir, nasıl alınır, nerede kullanılır? Birçok vatandaşımız tarafından araştırılan ve oldukça merak edilen bu soruların yanıtını sizler için inceliyoruz.

HES Kodu Nedir?

HES kodu, Hayat Eve Sığar uygulaması içerisinde yer alan vatandaşlarımızın güvenle seyahat edebilmesini sağlayan bir kod çeşidi olarak bilinmektedir. Söz konusu kod sayesinde kişilerin hastalık taşıyıp taşımadığı veya temaslı herhangi biriyle yakınlaşıp yakınlaşmadığı ortaya çıkabilmektedir. Sağlık Bakanlığımız tarafından geliştirilen bu kod sayesinde artık şehirlerarası ulaşım da son derece güvenli olacaktır.

Hayat Eve Sığar Kodu Bir Başka Bilinen Adıyla HES Kodu Nereden Alınır?

Sağlık Bakanlığımız tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan HES Kodu hem mobil uygulama üzerinden hem de SMS ile kolaylıkla alınabiliyor. Tek kullanımlık bu kodu SMS ile almak isteyen kişiler aşağıda bulunan adımları takip edebilirler.

  • Öncelikli olarak telefonlarınızın mesaj bölümüne girmeniz gerekmektedir.
  • Mesajlar bölümüne giren kullanıcılar HES yazıp arada bir karakter boşluk bırakarak sonra TC kimlik numarasını, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının son 4 rakamını ve gün sayısını da yazarak 2023’e mesaj atmanız gerekmektedir. Kodların tek kullanımlık olduğu unutulmamalıdır.

İlgili: Hayat Eve Sığar Uygulaması Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mobil uygulama içerisinden kodu almak isteyen kullanıcılar ise aşağıda yer alan adımları takip edebilir.

  • Öncelikli olarak güncellenen Hayat Eve Sığar (Google Play ve App Store) uygulamasını açmanız gerekmektedir.
  • Uygulama içerisinde yer alan HES kodu işlemleri sekmesine tıklamanız gerekmektedir.
  • HES Kodu işlemleri sekmesi altında yer alan HES kodu oluştur butonuna basmalı ve işlemi tamamlamalısınız. Yukarıda yer alan işlem basamakları sayesinde seyahat kodunuzu almak son derece kolay ve basit.

HES Kodu Nerede Kullanılacak?

Mobil uygulama içerisinden veya SMS hizmeti sayesinde alacağınız HES kodu sayesinde, şehirlerarası ulaşımı güvenle yapabileceksiniz. Hem SMS hem de uygulama içerisinde alacağınız kodlar tek kullanımlıktır. Yeni her seyahat planlamasından sonra mutlaka yeni kod almanız gerekmektedir.

Bir yorum bırakınız...

*