Hostname ve Server Name Arasındaki Fark ∞ Sonsuz Teknoloji

Hostname ve Server Name Arasındaki Fark

hostname ve server name

Etki Alanı Adı Sistemi (Domain Name System – DNS), İnternet ağının çalışmasının temelidir. Tarayıcıda bir sitenin web adresinin adı yazıldığında veya bir e-posta gönderildiğinde DNS önemli bir rol oynar. Web sitesi adlarını, World Wide Web üzerinden iletişim kurması için karşılık gelen IP adreslerine çevirmek için oluşturulmuş hiyerarşik bir ad çözümleme sistemidir.  TCP/IP, çeşitli bilgisayar sistemlerini birbirine bağlamak için evrensel olarak kullanılan iletişim protokolüdür. Server name, DNS’nin önemli bir parçasıdır ve bunlara bağlı cihazların ve IP adreslerinin bir veritabanı görevi görür. Hostname, ağa bağlı bir cihaza atanan addır. Peki Server Name ve Host Name arasındaki fark nedir?

Hostname Nedir?

Hostname, ağa bağlı bir cihaza atanan takma ad gibidir. Bir ağdaki bir donanım aygıtını tanımlayan benzersiz bir tanımlayıcıdır. Bir ağdaki bilgisayarlara da isimler atanır, böylece bağdaki bilgisayar ve aygıtlar birbirlerinden kolayca ayırt edilebilirler. İnternet referansında bu adlara hostname denir.

Hostname, IP adresini gösteren bir (domain) alan adıdır. Bilgisayarın veya sunucunun adı olabilir. Bir ağdaki bir ana bilgisayarı ifade eder ve hem fiziksel adresleri hem de ağ düğümlerini tanımlamak için kullanılabilir. Bilgisayarlar, diğer bilgisayarlarla iletişim kurmak için IP adreslerini kullanır.

Server Name nedir?

Server name, tüm cihazların ve bunlara bağlı IP adreslerinin veritabanını tutan bir dizin görevi gören DNS’nin bir parçasıdır. Server name, URL’lerin web sunucularının IP adreslerine bağlanmasına yardımcı olan bir DNS sunucu bileşenidir. Bunlar, web sitelerini bir alan adına göre bulmanıza yardımcı olan özel sunuculardır. Server name’i telefonunuzdaki kişi listeleri olarak düşünün. Her bir telefon numarasını ezberlemek yerine, numaranın bağlı olduğu kişiyi tanımlamayı kolaylaştıran bir telefon numarasına sadece bir isim atarsınız. Benzer şekilde, server name, IP adreslerini basit, anlaşılması kolay alan adlarına atayarak İnternet üzerindeki trafiği yönlendirmek için kullanılır. Bu şekilde IP adresleri yerine alan adlarını hatırlamanız yeterlidir. Server name, veri tabanı görevi gördüğü için gelen taleplere cevap veren sistemdir.

Özet

Hem hostname hem de server name,  farklı işlevlere sahip farklı terimlerdir. Hostname, genellikle bir ağa bağlı bir donanım aygıtının IP adresini gösteren bir etki alanı (domain) adıdır.  Bir ağdaki bir bilgisayarı tanımlamamızı ve bir sistemi diğerinden ayırmamızı kolaylaştıran benzersiz bir tanımlayıcıdır. Diğer yandan server name, web sitelerini ilgili alan adlarına göre tanımlamanıza yardımcı olan özel sunuculardır. IP adreslerini basit, anlaşılması kolay alan adlarına atayarak İnternet üzerindeki trafiği yönlendirirler. Basit bir dille hostname ve server name arasındaki fark, hostname ağdaki aygıtların tanımlanması için verilen isimler, server name ise adı üzerinde İnternet ortamındaki sunucu isimleridir.

Bir yorum bırakınız...

*