Domain ve Web Hosting Arasındaki Fark | Sonsuz Teknoloji

Domain ve Web Hosting Arasındaki Fark

domainWeb sitesinin, kurulumundan yönetimine kadar bir çok adımı vardır.  Web sitesinin tasarlanması, web sitesinin adı. web sitesinin yayınlanacağı hosting hizmeti gibi bir çok aşama vardır.Web sitesi kurmak ve yayınlamak için gereken dört temel unsur şunlardır: alan adı (domain), bir web sunucusu (hosting), site yöneticisi ve site içeriği. Alan adı (Domain) olarak bilinen site adıdır. Alan adı firmanız ile aynı ismin olması tercih edilir. Site tasarlanırken genellikle alan adına göre uyumlu şekilde tasarlanır. Bir site kurmaya başlamadan önce kesinlikle alan adınızı belirlemelisiniz.

Alan Adı (Domain) Nedir?

Alan adı, kullanıcıların web sitenize erişebilecekleri bir adrestir. İnternet’teki erişim adresinizdir. Etki alanı, Internet’te bir web sitesi bulmak için kullanılan URL olan Internet Protokolü adresini temsil eder. İnternette hedefi bulmak için bir kimlik gibidir. Web sitesinde alan adı tercihi çok önemlidir. Arama motorlarının göz önünde bulundurduğu alandır (URL).

Etki Alanı Adı Sistemi (Domain Name System -DNS), her türlü bilgiyi etki alanı adları ile çalışır. “sonsuzteknoloji.com” bir alan adıdır. Aynı isimden bir site başkası tafından kullanılamaz. Sistem bunu izin vermez. Ancak sonsuzteknoloji.net, online vs gibi farklı etki alanları kullanılabilir. Etki alanı farklı ise aynı ismi kullanmak mümkündür. .com, .net, .org  gibi çok fazla etki alanı fardır. Bir alan adı ismini, her etki alanında bir kez kullanabirsiniz. etki alanı ve seçtiğiniz site adının birleşmesiyle alan adını (domain) satın almış olursunuz. Alan adlarını (domain), internet üzerinde hizmet veren domain ve hosting sitelerinden satın alabilirsiniz. Domain satın alma, size sadece isim hakkını vermiş olur. Satın aldığınız isim artık size ait olur başkaları tarafından kullanılmaz. Marka adı tescilleme gibidir. Web yayını yapabilmeniz için hosting hizmetinden ayrıca faydalanmanız gerekecektir.

örnek site

Alan adı seçinde türkçe karakerlere dikkat edin. “ı” yerine “i”  yazarak “ü” yerine “u” yazarak alan adınızı belirleyip satın alabilirsiniz. Alan adı (domain)  satın almak için sorguladığınızda türkçe karakterler önemlidir. Domain sorgulama sonucunda tam uyum sağlamasa bile size sorguladığınız domain’i satılabilir hale getirir. Tam uyumlu olmayan adların sorugulamasında bir ünlem işareti ile veya farklı bir işaretle uyarı verir. Yukarıda resimde görüldüğü gibi aslında size farklı  alt alan adı ile hizmet verecektir. Ancak her şeyi doğru yazdığınızda alan adı boşta ise size doğru domain adını verecektir. Doğru olan domain, ünlem işareti olmadan domain adının yazdığınız şekilde olmasıdır. Yukarıdaki resimdeki gibi değil. Yukarıdaki örnekte karakterler doğru yazılmadığı için sistem kendi alternatif domain adı üretti. Görünen “örneksite.com” olacak, ancak çalışan domain yukarıdaki resimdeki “xn--meksite-m4a.com ” gibi birşey olacaktır. Karakterler doğru yazıldığında domain adı “orneksite.com” olur.

Hosting Nedir?

Bir alan adı seçip kaydettikten sonra, bir sonraki adım bir web barındırma hizmeti bulmaktır. Web barındırma, web sitenizin World Wide Web (www)’e erişilebilir olmasını sağlayan bir İnternet barındırma hizmetidir. Bir web barındırma hizmeti sağlayıcısı, müşterilerine alan ve bağlantı sağladığı veri merkezlerine ve dev sunuculara sahiptir. Müşteriler, verilerini ve web sitesini sunucularında barındırmak için hizmetleri kiralarlar. Bu hizmetler İnternete bağlı sunucular olarak adlandırılan özel bilgisayarlara sahiptir. Sunucular 7/24 çalışır.

Web barındırma hizmetleri, veri merkezleri ve devasa sunuculara sahiptir, bu sayede müşterilerine alan ve bağlantı hizmeti sunar. Ayrıca, etki alanı kaydı, e-posta barındırma hizmeti, internet bağlantısı, gelişmiş güvenlik özellikleri ve daha fazlası gibi çeşitli diğer özellikleri de sağlarlar.

Normal şartlarda bir site satın alacaksanız aracı firmalar size hosting kiralama ücreti ile fiyat verirler. Eğer Web sitesini daha profesyonel yürütmek istiyorsanzı kendinize hosting satın almanız gerekir. Hosting kiralamanın çok farklı paketleri vardır. Sınırsız web sitesi yayınlama, server hızı, depolama alanı gibi bir çok farklı hosting hizmeti mevcuttur. Bu yüzden hosting satın alıp bu işi yapmak istiyorsanız paketleri araştırmanızda fayda vardır.

Alan adı (Domain) ve Hosting satın alma işlemleri aynı firmalar üzerinden satın alabilirsiniz. Bu firmalar her iki hizmeti de vermektedir. Bu firmaların asıl hizemeti hosting’dir. Domain satın alma işlemi basit bir işlemdir. Ancak Hosting hizmeti maliyetli bir iştir.

Bir yorum bırakınız...

*