IIS Nedir ve Nasıl Kurulur? ∞ Sonsuz Teknoloji

IIS Nedir ve Nasıl Kurulur?

ııs

Internet Information Services‘in kısaltması olan IIS, Windows ürünleriyle kullanılmak üzere tasarlanmış bir Microsoft web sunucusudur. ISS, Windows kullanıcılarının medya dosyaları, belgeler ve web siteleri gibi çeşitli içerik türlerini web üzerinde barındırmasına yardımcı olmak için kullanılır. Bu yazımızda IIS nedir? IIS Nasıl Kurulur? konusunu işleyeceğiz.

IIS nedir?

IIS, Windows bilgisayarınızda web siteleri yönetmenize olanak tanıyan Grafik Kullanıcı Arayüzü (GUI) sayesinde kullanımı kolay bir web sunucusudur .

IIS Yöneticisi, güvenlik ayarları, performans parametreleri, günlük kaydı tercihleri ​​gibi seçenekleri ve yönettiğiniz web siteleri için hata sayfaları veya varsayılan değerler gibi seçenekleri ayarlamak için kullanabileceğiniz Windows’ta yerleşik bir web sitesi yönetim aracıdır.

IIS’nin amacı nedir?

Microsoft’un tam desteğinden yararlandığı için çok sayıda gelişmiş özellik içerir. IIS web sitesi oluşturmak ve barındırmak için statik ve dinamik olarak kullanılabilir. Ancak, IIS bundan çok daha fazlası vardır. Örneğin, sunucunuzun işlevselliğini geliştirmek için yerleşik modül desteğini kullanabilirsiniz.

Bir web sitesi oluşturmak ve yayınlamak için hızlı bir yola ihtiyacınız varsa, IIS’nin bunun için en iyi yollardan biridir.

IIS nasıl kurulur?

Daha önce belirttiğimiz gibi, Windows ile birlikte geldiği için IIS’yi yüklemenize gerek yoktur. Ancak sadece aktif edilmesi gerekir. Windows 10 kullanıyorsanız, bilgisayarınızda zaten IIS 10.0 sürümlerine sahipsiniz demektir.

Microsoft, varsayılan olarak IIS’yi pasif olarak sunmaktadır. Bu nedenle IIS’yi manuel olarak etkinleştirmeniz gerekecek.  Windows 10 bilgisayarda IIS’yi etkinleştirmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

ıss nasıl aktif edilir

 • Denetim Masanızı açın
 • Program kaldır seçeneğini ile “Programlar ve Özellikler”
 • “Windows özelliklerini aç veya kapat” düğmesi
 • “İnternet Information Services” kutusunu tıklayın ve bilgisayarı yeniden başlatın.
 • Windows arama kutusuna “İnternet Information Services” yazın ve IIS yönetimini açın.

IIS sunucusu nasıl ayarlanır?

“İnternet Information Services”  menüsüne ulaşmak için başka bir yöntem olarak aşağıdaki adımları uygulayın;

 • “Bu Bilgisayar” simgesine sağ tıklayın.
 • “Yönet” seçeneğini seçin.
 • “Hizmetler ve Uygulamalar” seçeneğini genişletin
 • “Internet Information Services” seçeneğini seçin.
 • Sağ taraftan “Siteler” seçeneği altında “Default Web Site” seçeneğine sağ tıklayın. Burada birçok işlem yapabilirsiniz. İsterseniz, “Default Web Site” adını da değiştirebilirsiniz.
 • “İçerik görünümüne geç” seçeneğini tıkladığınızda web sitesinde varsayılan dosyaları göreceksiniz. Bu alana kendi web site dosyalarınızı yerleştirerek yayına alabilirsiniz. Bu dizin “C:\inetpub\wwwroot” konumunda yer alır.

Bu konuma web sitesi dosyalarını yerleştirdiğinizde site yayınını görebilirsiniz. Tarayıcı URL‘sine localhost yazarak sitenize erişebilirsiniz.

Sonuç

Özetlemek gerekirse, IIS, kendi sunucunuzu oluşturmanın yanı sıra içindeki web sitelerini, uygulamaları ve sanal dizinleri yönetmek için kullanabileceğiniz kullanışlı bir Microsoft web sunucusu hizmetidir. Şu anda dünyanın en popüler ikinci Windows web sunucusudur. İlk sırayı kesinlikle ücretsiz olarak sunulan Apache HTTP almaktadır.

Bir yorum bırakınız...

*