IMAP ve POP3 Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

IMAP ve POP3 Arasındaki Fark Nedir?

imap pop

E-posta için en yaygın olarak kullanılan İnternet standart protokolleri IMAP ve POP3’tür. Hem IMAP hem de POP3, uzak sunucudan e-posta mesajlarına erişmek için kullanılan uygulama katmanı standart İnternet protokolleri ve yöntemleridir. Bu iki terimi Android telefonlarda Gmail hesabının tanıtılmasında da bu  iki terim seçeneği ile  Gmail (IMAP) ve Gmail (POP3) olarak görmüşsünüzdür. IMAP ve POP3 arasında ne gibi fark vardır;

IMAP Nedir?

IMAP (Internet Message Access Protocol), İnternet Mesaj Erişim Protokolü’dür. 1986’da Mark Crispin tarafından orijinal Postane Protokolü’ne alternatif olarak kullanıcıların tek bir e-posta istemcisine bağlı kalması fikrinden yola çıkılarak oluşturuldu. E-posta programlarının birden fazla cihazda e-posta hesaplarına erişmesini sağlayan standart e-posta protokolüdür. Kullanıcılar e-posta mesajlarını indirmeye gerek kalmadan erişmelerine, düzenlemelerine ve sıralamasına olanak tanır, çünkü sunucu gönderilen tüm mesajların kaydını tutar, böylece e-posta sunucusuna istediğiniz yerden erişebilmenizi sağlar. IMAP, çevrimiçi olarak yapılan değişiklilerin e-posta sunucusunda saklanmasıdır.

IMAP, bir posta sunucusundan e-posta iletileri almak için Gmail, Outlook, Yahoo ve daha fazlası gibi e-posta istemcileri tarafından kullanılan bir uygulama katmanı internet standardı protokolüdür.

POP3 Nedir?

POP3 (Post Office Protocol Version 3), Postane Protokolü Sürüm 3’ü temsil eder. Orijinal POP’un üçüncü versiyonudur. E-posta sunucusuyla iletişim kurarak ve tüm yeni mesajları indirerek çalışır. Mesajları, PC veya Mac bilgisayarınıza indirildikten sonra e-posta sunucusundan silinir. Bu da, indirildikten sonra e-postaya yalnızca indirdiğiniz bilgisayarda kullanılarak erişilebileceği anlamına gelir. Gönderilmiş posta, e-posta sunucusunda değil PC veya Mac bilgisayarınızda yerel olarak depolanır. Birçok İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS) size POP kullanan e-posta hesapları verir.

POP3, e-posta istemcileri tarafından Internet Protokolü (IP) ağındaki bir sunucudan e-posta iletileri almak için kullanılan basit, standart bir yöntemdir.

IMAP’tan farklı olarak, aldıkları postaları sunucuda kopyalarını saklamaz. Dolayısıyla, bir cihazda yaptığınız tüm değişikliklere başka cihazlardan erişim sağlanamaz. Kullanıcıların, e-postaları sunucuda sınırlı bir süre boyunca saklanır. Bu süre içerisinde erişim sağlanabilen ve indirilebilen gelişmiş bir internet erişim protokolüdür. Göz önünde bulundurulan her şey, POP3, e-postanıza bir cihazdan erişirseniz kullanışlıdır, hızlı ve sağlam bir yöntemdir. Ancak eski ve kullanılan ve artık tercih edilen bir yöntem değildir. Çok özel durumlar için tercih edilebilir.

imap-pop-email

Çalışma Prensipleri

IMAP iş akışı, POP3’ünkinden biraz daha karmaşıktır. IMAP’ta, önce e-posta sunucusuna bir bağlantı yapılır ve daha sonra kullanıcı tarafından talep edilen içerik alınır ve yerel olarak ön belleğe alınır. Tüm e-posta mesajlarının bir kopyası yerel makinenize veya cihazınıza aktarılır ve kullanıcı tarafından yapılan değişiklikler işlenir ve eylemler e-posta sunucusunda yansıtılır. POP3’te, e-posta istemcisi önce e-posta sunucusuna bağlanır ve e-posta bilgilerini alır ve verileri yerel olarak depolar. Tüm e-posta mesajlarının bir kopyası bilgisayarınıza veya cihazınıza aktarılır ve daha sonra mesajlar e-posta sunucudan silinir.

Kullanım Kolaylığı

IMAP, uzak bir sunucuda e-postalara erişmek için kullanılan basit bir internet erişim protokolüdür. Daha esnek ve e-postalarına birden fazla cihaz veya bilgisayardan erişen kullanıcılar için idealdir. Tüm mesajlar e-posta sunucusundaki klasörlerde saklandığından, yapılandırmanız tüm cihazlarda senkronize edilir, yani birden fazla program aynı hesaba birden fazla cihazdan erişebilir ve senkronize edilir. Şuan kullandığımız tüm Gmail, Outlook, Yahoo gibi mail hizmetleri bu hizmeti kullanır. POP3’te bunların hiç biri yoktur. Bağlanan cihaz ile e-posta arasında Senkronize olmaz. Sunucuda veri kalmaz. Teknoloji artık çok ilerledi ve mail hizmetleri artık geniş çaplı imkanlar sunmakta ve hepsi de ücretsizdir. Bu mail servisleri de POP3 hizmetleri sunmaktadır.

Sonuç Olarak

POP3’e bakıldığında eski bir teknoloji olarak görünmekte bugüne kadar çoktan kullanımdan kalkması gerekirdi, ancak hala kullanımda. IMAP, e-postalarına birden fazla cihaz veya bilgisayarda senkronize edilirken erişen kullanıcılar için ideal olsa da, POP3, e-postalarına tek bir cihazda veya bilgisayarda erişen kullanıcılar için idealdir. Artık çoğu kullanıcı, e-posta şifreleme gibi ek güvenlik sağladığından IMAP kullanmayı tercih ediyor.

Bir yorum bırakınız...

*

apple kamera

Apple Kameralarını Kapatanlara Önemli Uyarılarda Bulundu!

Apple kameralarını kapatan kullanıcılarına uyarılarda bulundu. Kameraların kapatılıyor olmasının cihazlara zarar verebilecek ...
wordpress galeri

En İyi 5 WordPress Galeri Eklentisi

WordPress kullanımında galeri eklentisi  mutlaka olması gereken eklentiler arasında yerini alır. Zaten ...
microsoft onenote

Microsoft OneNote Nedir Ne İşe Yarar?

Microsoft OneNote, Office 365 ile birlikte not düzenlemek için kullanılabilen bir uygulamadır ...
kvk

KVK Garanti Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

KVK Garanti sorgulama işlemi son derece basit ve bir o kadar da ...
excel hızlı

Excel’de Hızlı Doldurma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Excel’ de hızlı doldurma özelliği son derece basit ve pratik bir şekilde ...
fotoğraf küçültme

3 Farklı Resim Küçültme Yöntemi ile Site Hızınızı Artırın!

Hemen her web tasarım uzmanı fotoğraf ve görselleri kullanmadan önce küçültme ihtiyacı ...
zararlı virüsler

En Zararlı Yazılım Türleri Nelerdir?

En zararlı yazılım türleri, güvenli olmadan siteler yolu ile ya da pek ...
IQOO Z1 x 5G

2020 Yılının Beklenen Akıllı Telefonu IQOO Z1 x 5G Tanıtıldı! İşte, IQOO Z1 Fiyatı ve Özellikleri!

Son yılların fiyat performans telefonlarını üreten Vivo, 2020 yılına damgasını vuracak IQOO ...