İnternet'ten Müzik ve Radyo Dinlemek Kotanızı Ne Kadar Doldurur? | Sonsuz Teknoloji

İnternet’ten Müzik ve Radyo Dinlemek Kotanızı Ne Kadar Doldurur?

internet müzik

İnternet dünyasında çok müzik ve radyo dinleme web sitesi ve uygulaması vardır. Otobüste giderken yolda yürürken telefonumuz ile en sık yaptığımız işlerden biri müzik ve radyo dinlemektir. Akıllı telefonlarda son zamanlarda popüler olan müzik dinleme ve indirme uygulaması Spotify’dir.   Online müzik dinlerken ne kadar veri harcandığını Spotify üzerinden anlatacağız. Ortalama olarak diğer müzik ve radyo uygulama ve sitelerde aynı orandadır.

Spotify Ne Kadar Veri Kullanır?

Müzik dinleme esnasında Spotify’ın ne kadar veri kullandığı, seçtiğiniz müzik kalitesi ayarına bağlıdır. Seçim yapabileceğiniz üç ayar vardır. Normal, Yüksek, En Yüksek ve Otomatik. Spotify’ı açıp Ayarlar> Müzik Kalitesi> istediğiniz ayarı seçin. Yüksek kalite fazla veri harcamaktır.

  • Normal – Yaklaşık 96 kbit/sn.
  • Yüksek – Yaklaşık 160 kbit/sn.
  • En yüksek – Yaklaşık 320 kbit/sn.
  • Otomatik – Ağ bağlantı hızına bağlıdır.

Normal ayarında, üç dakikalık bir şarkı yaklaşık 2MB veri kullanır. Yüksekte, bu 3,5MB’a çıkar ve En yüksek’de 7.5MB’a kadar çıkmaktadır. Otomatik tamamen ağ bağlantısı hızınıza göre değişkenlik gösterir. Saatlik olarak, bu sırasıyla, 40MB, 70MB ve 150MB’a çevirir.

Bu verileri daha da genişleterek, Spotify’ı günde ortalama 30 dakika dinlerseniz, Normalde ayda 0,3 GB ve En Yüksek’de 2,2 GB’ı kullanmış olacaksınız. Bir saatlik akışlı müzik dinlerseniz, 1,2GB ve 4,5GB’a çıkar. İki saat dinlerseniz, sırasıyla 2,4 GB veya 9 GB’a ihtiyacınız olacak. Genel olarak tercih yapılma imkanı olmayan sitelerde ve uygulamalarda muhtemelen  normal veri hızı kullanılır. Hesabınızı ona göre yaparsınız.

Unutmayın, çevrimdışı dinleme için Spotify şarkılarını indirebilirsiniz. Maksimum üç cihazda, cihaz başına 3,333 şarkıyla sınırlıdır. Çevrimdışı dinleme için bir şarkı veya oynatma listesi indirmek için, Spotify uygulamasında girişine gidin ve indirme geçişini Açık konumuna kaydırın.

İnternet’ten radyo dinlemekte aynı mantık çerçevesinde kota harcar.

Son olarak, bu rakamların YouTube üzerinden müzik dinlemekten çok daha fazla veri dostu olduğunu bilmenizde fayda vardır. En düşük video kalitesinde yayınlanan bir saatlik müzik videosu 100 MB‘ değerinde veri harcar.

Diğer online müzik ve radyo dinleme siteleri ve uygulamaları da ortalama aynı kota kullanımı harcar.

Telefondan müzik dinleme en tasarruflu iş telefonunuza müzikleri telefonunuza indirmek olacaktır. Alternatif online müzik dinleme ve indirme sitelerine buradan göz atabilirsiniz.

 

  1. kubramm
    15:57 5 Ocak 2019 15:57

    radyo dinlemek bukadar keyifli olmamıstı

Bir yorum bırakınız...

*