Safari 14 İle Birlikte Şifre Giriş İşlemi Sona Eriyor! | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Safari 14 İle Birlikte Şifre Giriş İşlemi Sona Eriyor!

Safari 14 güncellemesi ile birlikte şifre girmek tarihe karışacak. Apple, IOS 14 sürüm güncellemesi ile birlikte cihazlarına onlarca yeni özellik ekliyor. Yeni tarayıcı güncellemesi Safari 14 güncellemesi ile birlikte Apple’ın tarayıcısına da yenilikler ekleniyor.safari

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeni güvenlik önlemlerinin alınmaya başladığını biliyoruz. Alınan güvenlik önlemleri arasında biyometrik önlemler de yer alıyor. Parmak izleri ve yüz tanıma sistemleri ile birlikte çalışacak olan sistemler oldukça etkili bir güvenlik sistemi oluşturabilecek. Her gün girdiğimiz ve zaman zaman kullanıcı adı şifre de girmemiz gereken sitelere giriş artık daha kolay olacak. Apple’ın girişler konusunda getireceği yeni güncelleme pek çok kullanıcıyı sevindirecek gibi gözüküyor.

Safari 14 İle Parmak İzi ve Yüz Tanıma İle Şifre Girmek

Safari 14 güncellemesi ile birlikte eklenecek olan yeni fonksiyon sayesinde sitelere girişte kullanılan kullanıcı adları ve şifreleri parmak iziyle veya yüz tanıma sistemi ile tamamlanabilecek. Özellikle hayatın hızlanmış olduğu bu dönemlerde giriş işlemlerini daha da hızlı bir hale getirecek olan güncelleme pek çok IOS kullanıcısını sevindirecek gibi gözüküyor.

İlgili: WEB Sitelerine Giriş İçin Parmak İzi Kullanılabilir mi?

FIDO adı ile kurulan bir kuruluş web sitelere biyometrik çözümler sunuyor. Safari ile birlikte entegre olarak çalışabilecek bu yeni özellik sayesinde belirlenen sitelerde sadece parmak izi veya yüz tanıma sistemleri ile giriş yapabilmek mümkün olabilecek. Hiçbir şekilde kullanıcı adı veya şifre istemeyen sistemler kişilerin işlerini oldukça hızlandıracak.

parmak izi

Yeni sistemin bazı uygulamalarda olduğu gibi çalışması bekleniyor. Önceden belirlenen kullanıcı adı ve şifrenin bir kereye mahsus girilmesinin ardından siteye her girildiğinde parmak izi ile giriş işleminin gerçekleşmesi söz konusu. Kişisel bilgiler konusunda şirketlere güvenmeyen kişilerin kullanma konusunda oldukça çekingen olacağı bu konuya şimdiden hevesli milyonlarca kişi bulunuyor.

Sadece Safari Değil Diğer Tarayıcılar da Destekleyecek

parmak izi girişi

Biyometrik giriş işlemlerini sadece Safari tarayıcı değil diğer tarayıcılar da destekleyecek. Safari tarayıcı diğer tarayıcılardan önce adım atarak bu sisteme giriş yapmaya başladı. İlerleyen aylarda diğer tarayıcılara gelmesi ile birlikte hem Android hem de IOS pazarında bu yeni özellik kullanılabilir olacak.

Yeni gelecek olan özelliğin her hangi bir hackerlik durumun oldukça büyük bir felakete yol açabileceği ön görülenler arasında. Güvenlik şirketlerinin bu denli tehlikeli bir duruma ne gibi bir çözüm üretebileceğine dair henüz bir bilgi bulunmuyor ama ilerleyen zamanlarda mutlaka mantıklı bir güvenlik önlemi alınacaktır. Artık tüm bilgilerimizin sanal ortamlarda saklandığını düşünürsek biyometrik giriş bilgilerinin çalınması büyük sorunlara yol açabilir.

Bir yorum bırakınız...

*

Sosyal medya para kazanma

Sosyal Medya Platformlarından Nasıl Kazanç Elde Edilebilir?

Günümüzde sosyal medya platformları, iletişim aracından ziyade kazanç kapısı haline gelmiştir. Özellikle ...
cool cleaner

Cool Cleaner Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren mobil cihazlar zamanla yavaşlayabilmekte ve eski ...
Atmaca füzesi

Milli Teknoloji Hamlesi: Atmaca Gemisavar Füzesi

Türkiye son yıllarda savunma sanayisine oldukça başarılı hamleler yapmaktadır. Gerek sınır içerisinde ...
windows 10 ağ

Windows 10’da Varsayılan İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 bilgisayarda internet’ten indirilen dosyalar, bilgisayarda varsayılan olarak “İndirilenler”  klasörüne indirilir ...
microsoft-excel

Excel’de Başka Bir Sayfadan Veri Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de başka bir sayfadan veri çekme işlemi oldukça hızlı ve basit bir ...
yazıcı

Hangi Yazıcı Tercih Edilmeli Tanklı Yazıcı mı Lazer Yazıcı mı?

Günümüz de yazıcılar çeşitli alanlarda farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bu kullanımlar doğrultusunda ihtiyaçlara ...
kamapp messenger

Kamapp Messenger Nedir Nasıl Kullanılır?

Kamapp Messenger uygulaması, tamamen yerli imkanlar kullanılarak geliştirilmiş mesajlaşma ve iletişim uygulamasıdır ...
2020 uygulamalar

En Çok İndirilen Uygulamalar ile 2020 Yılı

Dünyanın en sevilen uygulamaları hangileridir, sorusunun cevabı hemen herkes için değişiklik gösterir ...