İnternet'ten Hacker Kiralanabilir mi? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

İnternet’ten Hacker Kiralanabilir mi?

Hacker

Bir çok film ve dizide hacker kiralandığını görmüşsünüzdür. Filmlerde kiralanan hackerlar gerçek hayatta da kiralanabilir mi? Hacker kiralama var mı?  Hack işlemleri yasal mıdır? yoksa Filmlerde gördüğümüz ve insanların genel olarak hafızasında yer aldığı gibi yasa dışı işlemler midir?

Hackleme Yasal mı?

Çoğu insan bilgisayar korsanlığını yasa dışı bir faaliyet olarak bilir.  İnsanların bunu bu şekilde bilmesinin en önemli sebebi, genellikle bilgisayar korsanları hackerlar hakkında yasa dışı faaliyetleri ile ilgili haberlerin olmasıdır.  Bilgisayar hackerları sadece kötü eylemler sergilemezler. Güvenliği üst seviyede tutmayı hedefleyen iyi amaçları olan hackerlar da vardır. Hackerları  beyaz şapka, gri şapka ve siyah şapka korsanlığı olarak 3 gruba ayırmak mümkündür.

Bu üç farklı hacker grubunun teknikleri aynıdır, ancak amaçları farklıdır. Hacker dendiğinde genelde aklımıza siyah şapkalı hackerlar gelir. Bu hackerlar genelde kişisel bilgileri çalmak veya banka hesaplarını boşaltmak gibi suçlardan dolayı çok fazla haber olmuşlardır. Ancak, Kurumların ve şirketlerin siber güvenliğini korumak için de çalışan hackerlar vardır.

Beyaz şapka korsanları benzer yöntemler kullanır, ancak hedefleri farklıdır. Kişisel kazanç yerine, beyaz şapka korsanları, sızma testi gerçekleştirerek kuruluşların ve bireylerin güvenliklerini artırmalarına yardımcı olur.  Olumlu sonuç göz önüne alındığında, buna etik hackleme de denir. Sistemlere giriş izni olduğu için, etik hackleme  yasaldır. Yasal olarak internet ortamında etik hackleme yapan siteler bulabilirsiniz.

Gri şapka korsanları, diğer iki kategori arasında bir yerde dururlar, genellikle izin gerektirmeyen sistemler üzerinde çalışırlar, ancak sistem açıklardan kazanç sağlamak yerine güvenliği güçlendirmek için çalışırlar. Kişisel veri elde etme veya finansal kazanç suçu işlemedikleri sürece onlar için yasal sorun yoktur. Yaptıkları iş ne tam olarak yasaldır ne de yasa dışıdır.

Siyah Şapkalı Hackerlar Kiralanabilir mi?

Yasa dışı korsanlık, kazançlı bir  faaliyet olduğundan dolayı İnternet ortamında kiralanabilecek siyah şapka korsanları vardır. Ancak, profesyonel hizmet veren bilişim şirketlerinden bu tür hackerları bulamazsınız. Siyah şapkalı bir korsan bulmanın en yaygın yolu forumlar, sohbet odaları ve dark web‘dir.

Her ne kadar kiralık hacker bulsanız da, bu hacker ne kadar güvenebilirsiniz. Bu tür ortamlarda tanıştığınız kişilere asla güvenilmez. Hackerlar ödemeleri, kredi veya banka kartları gibi ödeme yöntemlerini kabul etmez. Genelde Bitcoin gibi kripto para birimi ödemelerini kabul ederler. Kartla ödeme teklif etseler bile, kişisel bilgileriniz konusunda siyah şapkalı bir bilgisayar korsanına güvenmek akıllıca değildir.

Siyah şapkalı bir bilgisayar korsanı kiraladığınız zaman zaten yasa dışı bir teklif ile gideceğiniz için herhangi bir yasal hak talep edemeyeceksiniz.  Verdiğiniz para karşılığında istediğiniz hizmeti alma ihtimali de vardır. Ancak işin sonunda bilgisayar korsanı size şantaj yapabilecek bilgiler ile karşınıza çıkabilir. İyi niyetli bir hacleme işiniz varsa o zaman etik hacklemeden faydalanabilirsiniz. Etik hacleme yapan yasal bilgisayar korsanları vardır.

Beyaz Şapkalı Hackerlar Kiralanabilir mi?

Beyaz şapka bilgisayar korsanlarının amacı, siber saldırılara karşı güvenliği arttırmak için sistemin açıklarını tespit etmektir, hizmetleri yasal olarak çevrimiçi olarak mevcuttur. Etik hackleme işlemini kendi bünyesinde bilişim departmanı olarak çalıştıran şirketlerin sayısı da fazladır.  Farklı bir firmadan etik hackleme desteği alacaksanız, sisteminizi teslim etmeden önce firmayı iyi araştırmalısınız.

Gri şapkalı hacker kiralamak yukarıdaki yöntemlerle mümkündür. Gri şapkalı hackerların siyah yada beyaz şapka olama durumunu tamamen yapılan hack işleminin sonucu belirler.

Bir yorum bırakınız...

*

modem arızaları

Sık Görülen Modem Arızaları ve Çözümleri

İnternete bağlanmak için kullanılan modemler teknoloji dünyasının günümüzdeki en önemli unsuru olan ...
linkedin hesap silme

Linkedln Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzün en popüler sektörel iletişim araçlarından biri olan Linkedln, 5 Mayıs 2003 ...
oppo a33

OPPO A33, Resmi Olarak Sonunda Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Son dönemin en popüler teknoloji şirketlerinden biri olan OPPO, düzenlediği özel bir ...
lightroom

Adobe Lightroom Nedir Ne İşe Yarar?

Adobe yazılımları çok fazladır ve bir birine benzer programları vardır. Adobe fotoğraf ...
pes 21 lisans yaması

PES 2021 Lisans Yaması Nasıl Kurulur? Adım Adım PlayStation 4 Platformunda Kurulum İşlemi

Günümüzün en popüler futbol oyunlarından biri olan PES 2021, geçtiğimiz günler içerisinde ...
veri tabanı nedir

Veri Tabanı Nedir? En Çok Tercih Edilen Veri Tabanı Programları

Veri tabanı verilerin kaydedilmesine ve bu verilerin güncellenmesine imkan sağlayan ve bu ...
dosya ve klasörler windows 10

Windows 10’da Dokunulmaması Gereken Klasörler ve Dosyalar

Windows 10 işletim sistemi bilgisayarda kişisel ve işletim sistemine ait klasörler ve ...
McAfee

McAfee Nedir Ne İşe Yarar?

Günümüzde internet siteleri ve uygulamalar üzerinden pek çok yeni virüs cihazlarımızı tehdit ...