İMEİ, Yurtdışı Telefon Kayıt Süresi Ne Kadar 2020? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

İMEİ, Yurtdışı Telefon Kayıt Süresi Ne Kadar 2020?

imeı kayıt süresi

İMEİ, Yurtdışı telefon kayıt süresi için yeni bir haber geldi. Habere göre yurt dışından getirilen telefonların kaydı için zorunlu olan 120 güne ek bir süre ilave edildi. İstanbul AK Parti Milletvekili olan Zafer Sırakaya, cep telefonları için sim kartların kayıt edilmesi gereken sürenin uzatıldığını açıkladı. Korona virüs nedeni ile böyle bir kararın alındığını belirten Zafer Sırakaya, konu ile ilgili yakın zamanda yeni düzenlemelerin gelebileceğinin de altını çizdi.

zafer sırakaya

Bilindiği gibi, yurt dışından getirilen cep telefonların İMEİ kayit suresi içerisinde e-devlet üzerinden kaydedilmesi gerekiyor. Belirtilen süre içerisinde telefonların kaydedilmemesi durumunda ise sim kartlarının kapatıldığı bilinmekte. Sim kart kapandığında, telefon harcının yatırılarak cep telefonunun kullanıma açılması gerekiyor.

Yurtdışı Telefon Kayıt Süresi İçin 30 Gün İlave Edildi

telefon kayıt süresi uzatıldı

İMEİ telefon kayıt suresi için daha önce 120 gün olarak belirlenen süreye 30 gün daha ilave edildiği belirtildi. Yapılan düzenleme sonucunda 150 gün içerisinde cep telefonu harç ücretini ödeyerek sim kartını kaydettirmeyenlerin sim kartının kapatılma uygulamasına devam edilecek. Söz konusu ek kayıt süresi Mayıs ayından itibaren 30 gün daha uzatılacak. Böyle bir kararın alınmasındaki en büyük neden Milletvekili Zafer Sırakaya tarafından açıklandı.

Alınan kararın, yurt dışından gelen ve korona virüs nedeni ile ülkesine dönemeyenler için büyük bir kolaylık olduğu ifade edildi. Alınan kararın Bilgi ve Teknolojileri Kurumu’na iletildiği ve kurumun talebi kabulü sonucunda resmiyet kazandığı, yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. Korona virüs nedeni ile seyahat engelleri ve sokağa çıkma yasaklarının daha da uzatılması durumunda, cep telefonları ile ilgili yeni kararların tekrar değerlendirilebileceği de belirtildi.

Yurtdışı Telefon Kayıt Süresi Hakkında Yapılan İlk Düzenlemeler Nasıldı?

imei yurt dışı

İMEİ yurtdışı telefon kayıt suresi uygulaması ilk çıktığı zaman, yurtdışından gelen telefonların IMEI numarasının kaydedilmesi ve telefonların pasaport üzerine işlenmesi için 30 günlük bir süre bulunmaktaydı. Yaşanan yoğunluk nedeni ile 30 günlük sürenin yetersiz olduğu anlaşıldı. Bunun üzerine telefonları kayıt ettirme süresinin 60 gün olmasına karar verildi. 60 günlük İMEİ yurtdışı telefon kayıt süresi de yeterli gelmeyince, kayıt süresi, Bilgi ve Teknolojileri Kurumu tarafından 120 güne çıkarılmıştı.

İlgili: IMEI Numarası Nedir, Nasıl Öğrenilir ve Ne İşe Yarar?

Türkiye’ye birkaç aylığına, akrabalarını ziyarete gelen gurbetçi Türkler için bu 4 aylık süre sevindirici olmuştu. Ancak korona virüs nedeni ile Türkiye’den ayrılamayan gurbetçi vatandaşların ve Türkiye’de bulunan ve Türkiye’deki cep telefonu operatörlerinden birini kullananlar için bu süreye 30 gün daha ilave edildi. Son hali ile yurtdışından getirilen cep telefonların İMEİ yurtdışı telefon kayıt harcı

ödenerek kayıt edilmesi için gereken süre 150 gün olarak belirlendi.

Yurtdışı Telefon Kayıt Yeni Yasa Kapsamında Nereden Yapılıyor?

imei yurt dışı kayıt nereden yapılıyor

İMEİ yurtdışı telefon kayıt yeni yasa kapsamında e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. Öncelikle telefon için belirlenen harcın online olarak ödenmesi isteniyor. Ödeme gerçekleştikten sonra e-devlette yer alan telefon kayıt sayfasına, yurt dışından getirilen cep telefonunun IMEI numarası girilerek kayıt işlemi tamamlanıyor.

imei kaydet

Cep telefonlarının bu şekilde pasaporta işlenmesi sağlanıyor. Yurt dışından yeni bir cep telefonun pasaporta kaydedilmesi için üç yıllık bir sürenin geçmesi gerekiyor. İMEİ yurtdışı telefon kayıt süresi için yeni bir süre uzatımının olup olmayacağını da önümüzdeki haftalarda görmek mümkün olacağa benziyor.

Bir yorum bırakınız...

*

zararlı virüsler

En Zararlı Yazılım Türleri Nelerdir?

En zararlı yazılım türleri, güvenli olmadan siteler yolu ile ya da pek ...
IQOO Z1 x 5G

2020 Yılının Beklenen Akıllı Telefonu IQOO Z1 x 5G Tanıtıldı! İşte, IQOO Z1 Fiyatı ve Özellikleri!

Son yılların fiyat performans telefonlarını üreten Vivo, 2020 yılına damgasını vuracak IQOO ...
Xiaomi akıllı saat

Xiaomi’den Yeni Bileklik Mi Smart Band 4C Özellikleri ve Fiyatı

Xiaomi Mi Smart Band 4C tanıtıldı, Xiaomi son zamanlarda çıkarttığı teknolojik ürünler ...
motorola

Motorola Yeni Akıllı Telefonunu SonundaTanıttı! Karşınızda Moto G 5G Plus

Akıllı telefon pazarında adından söz ettirmeye başlayan Motorola şirketi, düzenlediği özel bir ...
ofis dili

Microsoft Office (Word, Excel) Dosyalarının Dili Nasıl Değiştirlir?

Microsoft Office, çok fazla dil seçneği mevcuttur, istediğiniz dili, dil paketini yükleyerek ...
windows 10

Windows 10’da Başlangıç ​​Gecikmesini Devre Dışı Bırakma

Windows 10 bilgisayar açılırken programları başlatmadan önce önyükleme sırasında 10 saniyelik bir ...
excel microsoft

Excel’de Tekrarlanan Veriler Nasıl Silinir?

Excel’de tekrarlanan veriler oldukça kolay bir yöntem sayesinde otomatik bir şekilde silinir ...
windows

Windows 10’da Görev Çubuğunu Otomatik Gizleme

Windows 10 görev çubuğu, bilgisayarda sık kullanılan programlara ulaşmak için kullanışlı bir ...