İnstagram Algoritması Nasıl Çalışıyor? ∞ Sonsuz Teknoloji

İnstagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

instagram aligoritmasıHer sosyal medya platformu belli bir algoritma ile çalışır. Neredeyse hepsi profilinize, yaş aralığınıza, cinsiyet ve beğenilerinize uygun görselleri ekranınıza getirmeye uygun kodlamalarla çalışır. Merceği biraz daraltarak, Instagram algoritması nasıl çalışıyor birlikte inceleyelim.

10’uncu yaşını geride bırakan instagram kendini güncellemeye devam ediyor. İnstagram kullanıcı davranış trendlerine göre dönem dönem güncellemeler getiriyor. Algoritmasını tekrar düzenleyerek kullanıcısına ait profilin görünürlüğünü arttırıyor. Eğer sizin için de sayfanızın fark edilmesi önemliyse yazımız size yol gösterici olacaktır.

  En Çok Takip Edilen Profillerin Özellikleri

Yapmış olduğunuz bir arama başlığı, ekranınıza benzer içeriklerin görüntülenmesini sağlar. Beğenileriniz, takip ettiğiniz profiller de önünüze çıkacak olan içerikleri belirleyen diğer etmenler arasında yer alır. Peki en çok takip edilen profillerin özellikleri neler ?

İnstagram kullanıcıları takip ettikleri sayfaların profil güvenilirliğine, içerik sürekliliğine, profil düzenine önem vererek takibe almakta ya da tam aksi takipten çıkarmaktadırlar. Popüler kullanıcıların içerik sürekliliğini ise; günceli tutturma, kaliteli içerik hazırlama, kaydırmalı postlarla hikaye yaratma, hikayelerde anlık paylaşımlar yapmak gibi instagramın her ikonundan aynı anda ve düzenli olarak paylaşım yaptıkları gözleniyor.

İnstagramda Takipçi Arttırmak İçin Neler Yapılmalı

İnstagramda Takipçi Arttırmak İçin Neler Yapılmalı?

İnstagram algoritmasının kurgusu yalnızca bu bilgilerle sınırlı kalmıyor. Bu noktada instagram algoritması nasıl çalışıyor üzerine daha da kapsamlı düşünerek akışınızı akıllıca oluşturmanız takipçi sayınızı arttırmanız için fayda sağlayacaktır. Burada akla ilk gelen soru İnstagramda takipçi arttırmak için neler yapılmalı ? Oluyor.

Bu sorunun en basit cevabı takipçilerinizle sürekli etkileşim halinde olmanızda yatıyor.  Paylaştığınız yeni bir gönderi bütün takipçilerinizin sayfasına düşemez. Gönderinizin istatistiksel olarak takipçilerinizle etkileşiminiz önem arz etmektedir. Yani kaç kişi gönderinizi inceledi, inceleme süreleri neydi, gönderinizi yakınlaştırdılar mı, eğer gönderiniz kaydırmalı bir gönderiyse diğer gönderilerinize de baktılar mı … gibi anlık davranışsal trendler profilinizi öne çıkarmaya yardımcı olacak noktalardır.

Takipçileriniz paylaşımınıza ait yakın temasta incelemelerini yaptılarsa kurgulanan algoritma burada davranışı beğenerek, yorum yaparak hatta profili ziyaret ederek takipçi temasını sürdürmesini bekliyor. Peki instagram bütün algoritmasını bu şekilde kurgulatarak neyi hedefliyor olabilir ? İnstagram krallığı bu anlamda bütün kullanıcılarını krallığında zaman harcamaya ve hatta diğer kullanıcılara da zaman harcatmaya kanalize ediyor. Kullanıcılar ne kadar çok zaman harcarlarsa genel anlamda platform o kadar çok etkin kalacak.

Kullanıcılar da fark edilebilirliği arttırmak için çözümü , takipçilerine yönelik soru-cevap etkinliği düzenleyerek, anketler tertipleyerek, açıklama kısmında sordukları sorular aracılığıyla etkileşimde kalarak buluyorlar.

  İnstagram Etkileşimi Nedir?

Platform kullanıcıların birbiriyle etkileşim içinde olmasını beklemektedir. İnstagram etkileşimi nedir, birlikte göz atalım. Sayfanızın diğer sayfalarla etkileşim içinde olması, sayfanızın tanınırlığını arttıracaktır. Tanınan sayfalarla sağlayacağınız işbirlikleri, çekilişler, diğer sayfalara yapacağınız yorum ve beğeniler sayfanızı hareketlendirecek hem de diğer sayfalarda etkileşim içinde kalmanızı sağlayacaktır. Yapacağınız paylaşımlarda görsellere lokasyon ve kişileri de ekleyerek sayfalarla etkileşime geçmeniz mümkün. Fotoğraflarınızda kullanacağınız efektler ve profil düzeninizle potansiyel takipçilerinizi sayfanıza çekebilir ve merak uyandırabilirsiniz. Görselleriniz altına yapılan yorumlara dönüş yaparak takipçilerinizle iletişimi sürdürmeniz de yararlı olacaktır.

Yazımıza bir yandan instagram algoritması nasıl çalışıyor, sorusuna yanıt aramaya  devam ediyoruz. İnstagram algoritması takip ettiğiniz kullanıcıların sayısını da dikkate alarak sizi sosyal iletişim içinde kabul ediyor. Takip ettiğiniz sayfaları sizin ilgi alanınız olarak değerlendirip size benzer sayfaların bulunduğu yeni sayfalar önererek etkileşiminizi destekliyor.

Ayrıca yeni kullanıcılara ait sayfaların etkileşimi desteklemek için, önerilen sayfalar kısmında kullanıcılara otomatik tanıtıyor.

Bir yorum bırakınız...

*