İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir? WiFi Şifresi Değiştirme

İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir? WiFi Şifresi Değiştirme

İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir

Modem arayüzünden internet şifresi değiştirmek çok uzun sürmüyor. WiFi şifrenizi değiştirerek ağınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz.

İnternet çağımızın en önemli araçlarından birisi. Birçok farklı firmadan internet hizmeti alabiliyoruz. Böylece ağ üzerinden birçok işlemi kolayca halledebiliyoruz. Kablosuz internet kullanımı özellikle mobil cihaz kullanıcıları için kritik öneme sahip.

Şifreyle gerçekleştirdiğimiz Wi-Fi bağlantısı, pratik bir şekilde ağ bağlantısı kurmamızı sağlıyor. Bu bağlantı her ne kadar yararlı olsa da bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Örneğin, ağınızın şifresi kötü niyetli kişiler tarafından kırıldığında, siber saldırılarla karşı karşıya kalabilirsiniz. İşte bu tür sorunlardan uzak durmak için internet şifresini değiştirmek gerekiyor.

WiFi Şifresi Neden Değiştirilmeli?

İnternet hepimiz için temel bir gereklilik haline geldi. Günümüzde neredeyse her evde bir ağ bağlantısı mevcut. Kablolu ve kablosuz ağ bağlantısı yaparak internette rahatça gezinebiliyoruz. Kablosuz ağa bağlanmak için bir şifre girmemiz gerekiyor.

İşte internet şifresi değiştirme işlemiyle bu şifrenin güvenliğini sağlamak bizim için oldukça önemli. WiFi şifremizi kötü niyetli kişiler öğrenebilir. Bu durumda ağ bağlantımızı kötü amaçlar için kullanabilirler. Örneğin, hiç tanımadığınız bir kişi, ağınıza sizden habersiz bağlanarak bazı suçlar işleyebilir.

İşte bu gibi senaryolarda hiç beklemediğiniz anlarda adınıza açılmış davalarla bile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tüm bunlar olmasa bile ağımıza yabancı kişilerin bağlanması hiç sağlıklı bir şey değil. Ağımıza bağlanan kişiler internetimizi yavaşlatabilir ve ağ performansını önemli ölçüde düşürebilir.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı internet şifresi değiştirme işlemini uygulamanız şart. Ayrıca, ağ güvenliği için bu şifreyi herkesle paylaşmamanız fazlasıyla önemli. WiFi şifresini olabildiğince güçlü bir şifreyle değiştirerek, ağınızı kötü niyetli kişilerden koruyabilirsiniz.

İnternet Şifresi Nasıl Öğrenilir?

Modem arayüzüne girerek veya modemin üzerinden mevcut WiFi şifrenizi öğrenebilmeniz mümkün. İnternet şifresi değiştirme yönteminden hemen önce bu konuya değinmek istiyoruz.

WiFi Şifresi Öğrenme

 • İlk olarak, internet şifresini daha önce hiç değiştirmediyseniz, modemin her tarafını kontrol etmeniz gerekiyor. Modeminizin altında veya arkasında, kablosuz ağınızın varsayılan adı ve şifresi yazar. Bu bilgiler değiştirilmediği sürece standart olarak aynı kalır.
 • Eğer bu yöntemle şifreyi bulamadıysanız, modeminize bağlanarak tarayıcınızı açın. Modeme kablosuz olarak veya ethernet ile bağlanabilirsiniz.
 • Tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak Enter tuşuna basın. Bu adımdan sonra karşınıza modem arayüzü gelmesi gerekiyor. Eğer modem arayüzü gelmediyse, 192.168.2.1 ve 192.168.0.1 adreslerini sırayla deneyebilirsiniz. Bu adreslerden herhangi birisi sizi modem arayüzüne götürecektir.
 • Modem arayüzüne eriştikten sonra, giriş yapmak için bir kullanıcı adı ve şifre girmeniz gerekiyor. Modem arayüzüne girmek için kullanıcı adı kısmına “admin” yazmayı deneyebilirsiniz. Çünkü bu kısım genellikle varsayılan olarak “admin” olarak ayarlanmıştır.
 • Şifre kısmınaysa yine “admin” yazarak arayüze giriş yapmayı deneyebilirsiniz. Eğer bu işe yaramadıysa, bu kısma “password” yazarak giriş yapmayı denemeniz yararlı olacaktır. Yine giriş yapamadıysanız, şifre kısmına internet servis sağlayıcınızın adını yazabilirsiniz. Örneğin, Superonline kullanıyorsanız, buraya “superonline” yazarak giriş yapmayı deneyebilirsiniz.
 • Modem arayüzüne girdikten sonra kablosuz (wireless) şeklinde bir kısım göreceksiniz. Bu kısma girerek kablosuz ağ ayarlarını kontrol edebilirsiniz. Bu kısımda kablosuz ağ güvenliği gibi bir seçenek varsa, o seçeneğe tıklamanız doğru olacaktır. Çünkü mevcut WiFi şifrenizi bu kısımlarda bulabilirsiniz. Yani kablosuz ağ seçeneklerini inceleyerek WiFi şifrenizi kolayca öğrenebilirsiniz.

Modem Arayüzünden İnternet Şifresi Değiştirme

Modem Arayüzünden İnternet Şifresi Değiştirme

Birçok kişi internet şifresi değiştirmek için farklı yöntemler arayabiliyor. Aslında bu işlem modemin arayüzünden hızlıca gerçekleştirilebiliyor. WiFi şifresini aşağıdaki adımlarla değiştirebilirsiniz.

Modem Şifresi Değiştirme

 • İnternet şifresi değiştirmek için tarayıcınızdan modem arayüzüne girmelisiniz. Bunun için adres satırına 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 yazarak Enter tuşuna basabilirsiniz. Bunlar işe yaramazsa 192.168.0.1 adresiyle arayüze girmeyi deneyebilirsiniz.
 • Arayüz açıldıktan sonra giriş yapmak için kullanıcı adı kısmına “admin” yazarak şifre kısmına da “admin” yazmalısınız.
 • Bilgiler yanlışsa, şifre kısmına “password” veya internet servis sağlayıcınızın adını yazmayı deneyebilirsiniz. Bu bilgiler değiştirilmediği sürece varsayılan olarak bu şekildedir.
 • Arayüze giriş yaptıktan sonra kablosuz (wireless) kısmını bulmalısınız. Burada kablosuz ağ güvenliği veya ayarları gibi bir seçenek görebilirsiniz.
 • Bu seçeneğe tıkladığınızda karşınıza kablosuz ağ bilgileriniz çıkacaktır. Buradan kablosuz ağ adınızı ve şifrenizi görüntüleyebilir ve istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

İnternet şifresi değiştirmek işte bu kadar kolay. Eğer modem arayüz adresini bulamadıysanız, internetten cihazınızın modelini yazarak kısa bir araştırma yapabilirsiniz.

 

Bir yorum bırakınız...

*

VALORANT sistem gereksinimleri

VALORANT Sistem Gereksinimleri 2023 Güncel

Son zamanların popüler oyunu VALORANT sistem gereksinimleri konusunda oldukça avantajlı. Bu oyun birçok sistemde rahatlıkla oynanabiliyor. Yeni nesil online oyunların ne kadar geliştiğini birçoğumuz ...
Core Web Vital

Core Web Vitals Nedir? Sitenin Performansını Ölçün

Website performans ölçümü için Core Web Vitals metriklerini kullanabilirsiniz. Core Web Vitals nedir? Birlikte öğrenelim. Bir site açmanın beraberinde getirdiği birçok sorumluluk mevcut. SEO ...
MSI Center Ne İşe Yarar

MSI Center Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarımızda bazı ayarları yapabilmek için MSI Center gibi programlara ihtiyacımız var. Bu programın oldukça kullanışlı olduğunu belirtelim. Bilgisayarlar için geliştirilen birçok yararlı program mevcut ...
Bootstrap Nedir Bootstrap Özellikleri ve Avantajları

Bootstrap Nedir? Bootstrap Özellikleri ve Avantajları

Bootstrap özelliklerinden faydalanarak tasarım süreçlerini hızlandırabilirsiniz. Bootstrap, HTML, CSS ve JavaScript dillerini içeren bir kütüphanedir. Yazılımcıların uzmanlık alanları tamamen farklılık gösterebiliyor. Birbirinden farklı konularda ...
İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir

İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir? WiFi Şifresi Değiştirme

Modem arayüzünden internet şifresi değiştirmek çok uzun sürmüyor. WiFi şifrenizi değiştirerek ağınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz. İnternet çağımızın en önemli araçlarından birisi. Birçok farklı ...
Monitörlerde Ghosting

Monitörlerde Ghosting Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Özellikle sık oyun oynayanların ghosting nedir sorusunun cevabını öğrenmeleri şart. Çünkü bu problem, oyunlarda can sıkıcı olabiliyor. Teknolojik ürünler bizlere birçok noktada yardımcı olur ...
Microsoft Windows defender kapatma

Windows Defender Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Microsoft Windows defender kapatma işlemini birçok farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Böylece, cihazınıza farklı bir antivirüs yükleyebilirsiniz. İşletim sistemlerine özel geliştirilen yazılımlar mevcut. Bu yazılımlar genellikle ...
VALORANT Vanguard hatası

VALORANT Vanguard Hatası için Çözüm Yolları

VALORANT Vanguard hatası Windows 11 ve Windows 10 fark etmeksizin karşımıza çıkabiliyor. Hatanın birçok çözümü mevcut. Yeni nesil oyunlar, birçok yönden cezbediciler. Online oyunlarında ...
AnyCast kurulumu

AnyCast Kurulumu Nasıl Yapılır?

Kablosuz görüntü aktarımı için AnyCast kurulumunu yapmak oldukça önemli. Bu cihazın kurulumu düşündüğünüz kadar zor değil. Farklı amaçlar için geliştirilen cihazlar, hayatımızı önemli anlamda ...
Samsung Magician nedir

Samsung Magician Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Özellikle Samsung SSD kullanıyorsanız, Samsung Magician nedir diye öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu program, diskiniz için oldukça önemli. Yeni teknolojiler yeni yazılımlarla desteklendiğinde ortaya bambaşka şeyler ...