Şifre Güvenliği Kılavuzu | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Şifre Güvenliği Kılavuzu

şifre rehber

Parolalarla ilgili insanların yalnızca yüzde 24’ü şifre yöneticisi kullanmaktadır. Geri kalanların ciddi bir şifre sorunu vardır. Hatırlanması kolay şifreler kullandığınız neredeyse kesin olarak doğrudur. Ayrıca, aynı şifreyle tüm sitelerde kullanılmaktadır. Belki de çevrimiçi hesaplarınızı güvence altına almanın önemsiz veya çok fazla sorun olmayacağını düşünüyorsunuz.  Kötü şifreler kullanmak ciddi sonuçlar doğurabilir. Korkunç şifrelerin bazı özelliklerine bakacağız ve daha sonra size şifrelerin doğru şekilde nasıl yapılacağına dair bazı göstergeler vereceğiz.

Sözlük Dışında Şifre Kullanın

Geçmiş aylarda en çok kullanılan şifreler yayınlanmıştı. Listenin başında 123456 ve 12345678 ve qwerty gibi çok kolay şifreler vardı. Kullanıcı için hatırlaması kolay ancak hackerlar için şifreyi öğrenmekte kolay olacaktır. Diğer yaygın ve zayıf şifreler basit sözlük sözcüklerinden oluşur. En kötü şifreler listesinde beysbol, maymun ve yıldız savaşlarını gördük. Bu tür hacker sözlüklerine girmiş şifrelerden uzak durmak gerekir.

Bazı güvenli web siteleri, belirli sayıda yanlış şifre denemesinin ardından kilitlenir, ancak çoğunda bu özellik yoktur. Bu nedenle bilgisayar korsanları şifreyi tahminler yoluyla şifre denemelerini zorlar. Tahmin edilmesi kolay şifrelerden uzak durmakta fayda vardır.

Düzgün güvenli bir site, şifrenizi hiçbir yerde saklamamaktadır. Bunun yerine şifreyi bir karma algoritma ile veri tabanında saklar. Hackerlar sitenin kullanıcı verilerini ele geçirse bile şifreleri ele geçiremezler. Şifreleme kodlarını ayrıca çözümlemesi gerekir. Ancak hackerlar,  zayıf şifreleri kolay kırıyorlar. Karmaşık işlevler aracılığıyla çok sayıda insanların çoğunlukta kullandığı paroların yer aldığı bir sözlükte toplarlar ve şifre kırmak için kullanırlar.

Farklı Düşünün

Akıllı kullanıcılar şifrelerini sık sık değiştirirler. Sorunu görmezden gelenler, bilgisayar korsanlarının şifreyi sıfırlamasından sonra kendi hesaplarını ele geçirilmiş bulabilirler.

Bilgisayar korsanları, çok fazla insanın şifrelerini her platformda aynı şifreyi kullandıklarını biliyorlar. Çalışan bir kullanıcı adı ve şifre çifti bulduklarında, diğer sitelerde aynı kimlik bilgilerini denerler.

Bu nedenle şifre oluştururken sadece sizin için hatırlaması kolay sürekli değiştirilebilir güçlü şifreler oluşturun. Hatırlaması kolay güçlü şifre oluşturma için bu makaleye göz atınız.

Kişisel bilgilerinizi kullanmayın

Kişisel bilgilerinizi şifrelerinizin temeli olarak kullanmak oldukça cazip olabilir, ama bu kötü bir fikir. Kişisel bilgiler üzerinden şifre kırma yöntemleri ilk denenecek tahminlerdir. Bir aile üyesinin baş harfleri ve doğum tarihleri ​​gibi diğer olasılıklar muhtemelen bir kaba kuvvet saldırısında tahmin edilemez, ancak sizin hakkında bilgi sahibi olan birisi hesabınızı özel olarak hacklemek isterse, bu kişisel veriler deneme yanılma tahminlerin asgari seviyeye indirir.

Herkesin ayrıntılarını bulmak için kullanabilecekleri düzinelerce site vardır: adres, doğum tarihi, medeni durum ve daha fazlası. Sosyal medya gönderileriniz, özellikle hesaplarınızı doğru bir şekilde sağlamadıysanız, başka bir kişisel bilgi kaynağı olabilir. Kararlı bir bilgisayar korsanı , kendi verilerinize dayanarak oluşturduğunuz şifreyi tahmin edebilir.

Güvenlik Sorusu ve Cevap

Çoğu site güvenlik soruları için berbat seçenekler sunuyor. Annenizin kızlık soyadı nedir? Liseye nereye gittin? İlk işin neydi? Belirtildiği gibi, kişisel hayatınız İnternet arama becerilerine sahip herkese açık bir kitaptır. Mümkün olduğunda, önceden ayarlanmış soruları dikkate almayın. Her zaman hatırlayacağınız, ancak başka kimsenin tahmin edemeyeceği benzersiz bir yanıtla kendi sorunuzu oluşturun.

Bir yorum bırakınız...

*

veri tabanı nedir

Veri Tabanı Nedir? En Çok Tercih Edilen Veri Tabanı Programları

Veri tabanı verilerin kaydedilmesine ve bu verilerin güncellenmesine imkan sağlayan ve bu ...
dosya ve klasörler windows 10

Windows 10’da Dokunulmaması Gereken Klasörler ve Dosyalar

Windows 10 işletim sistemi bilgisayarda kişisel ve işletim sistemine ait klasörler ve ...
McAfee

McAfee Nedir Ne İşe Yarar?

Günümüzde internet siteleri ve uygulamalar üzerinden pek çok yeni virüs cihazlarımızı tehdit ...
bilgisayar yedekleme

Bilgisayar Yedekleme Yöntemleri

Bilgisayar, üzerinden işlediğimiz bilgileri saklayan ve istediğimizde geri veren cihazdır. Bilgisayar, tablet, ...
footbal maneger 2021

Football Manager 2021 Tanıtıldı! İşte Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Günümüzün en popüler oyun serilerinden biri olan Football Manager serisi, yeni oyunuyla ...
twitter sesli dm

Twitter Sesli DM Özelliğini Test Ediyor!

Geçtiğimiz günlerde bazı güncellemeler alarak gündeme gelmeyi başaran Twitter, şimdilerde sesli dm ...
altyazı

Yabancı Film için Türkçe Altyazı İndirme Siteleri

Altyazı, yabancı dilde çekilen dizi, film ve belgesellerin orijinal seslendirilmesi nedeniyle kendi ...
göz yorgunluğu

Göz Yorgunluğunu Azaltan Android Uygulamalar

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için yazılmış, Linux ...