İOS 12 Özellikleri Neler Olacak | Sonsuz Teknoloji

İOS 12 Özellikleri Neler Olacak

ios 12

Apple’ın 2018 WWDC Worldwide Developers Conference-Dünya çapında Geliştiriciler Konferansı’ında iOS 12’yi duyurdu. 2018 sonbaharda piyasaya çıkacak olan İOS 12’nin bazı heyecan verici özellikler göreceğiz. İOS 11’de olan hatalar çoğunlukla kapatılarak gelecektir. Yayınlanıncaya kadar  İOS  12 hakkında bildiklerimiz;

1. Performans

Bu, her iOS kullanıcısının ve telefon kullanıcısının duymayı çok sevdiği kelimedir. Bu yılın iOS güncellemesi, iyileştirme ve performans artırmaya odaklanacak. Bu özellikle de eski modellerde, iOS 11’in sinir bozucu hataları ve alt başlık performansı nedeniyle eleştirildiği için özellikle dikkat çekicidir. iOS 12 sadece en yeni cihazları değil, geçmiş donanımları da hedefliyor. Apple, daha büyük modeller için yüzde 40, daha hızlı uygulama lansmanı yapan iPhone 6s Plus kullanıcıları için yapılan iyileştirmeler ile birlikte büyük iyileştirmeler vaat ediyor. Yüzde 50, daha hızlı klavye açılır penceresi ve lansmanı, yüzde 70 daha hızlı bir kamera ile birlikte iOS, her zamankinden daha yumuşak ve hızlı olacağı bekleniyor.

Apple, uygulama başlatmanın artık tüm cihazlar için iki kat daha hızlı olduğunu iddia ediyor. Performans halihazırda iPhone X ve 8’de mükemmel seviyede. Bu nedenle, orada büyük iyileştirmeler beklemeyin. Bu hareket büyük olasılıkla geçen yılki batarya fiyaskolarına bir yanıt olarak geldi ve batarya durumuna bağlı olarak eski cihazlarda performans düşüşü görüldü. iPhone X ve 8’den eski cihazların performansına odaklı olacak.

2. Gizlilik

Apple, gizliliğin temel bir insan hakkı olduğuna inanıyor ve gizlilik politikaları başından beri uyguluyor. Apple, sosyal medya paylaşım butonları  Facebook ve diğerleri tarafından kullanılan favori izleme tekniğini engellemeyi vaat ediyor. Safari  benzersiz cihaz özelliklerini gizlemeye çalışacak, ayrıca çerezler ve diğer web sitesi verileri için izleme uyarıları da sunacak.

Apple, reklam sektöründe olmadığı için bu tür gizlilikleri her zaman ön planda tutması takdire şayandır. Google, İnternet dünyasının reklam sektörünün başında geldiği için Android işletim sisteminde bu derece gizlilik ilkeleri yoktur.

3. Daha Akıllı Siri

İOS 12’de sonunda kendi ses komutlarınızı Siri’ye atanabilecek. Bu, yeni bir “Siri’ye Ekle” boton aracılığıyla olacak. Kısayollar olarak adlandırılan bir uygulama, özel komutlarınızı yönetmenize izin verecek ve aynı anda birden çok komut çalıştırmak için başka kısayollar bile oluşturabilirsiniz.

Siri ayrıca, uygulamanızın kullanımına bağlı olarak öğrendiğiniz rutininizi daha iyi anlayacaktır. Bu, kilit ekranınızda yakındaki olanaklar, programınız ve hatta sinema salonundayken zil sesini kapatma konusunda sizi uyaran daha anlamlı öneriler.

4. ARKit 2.0

Geçtiğimiz yıl düzenlenen konferansta, Apple’ın artırılmış gerçeklik uygulamaları için yeni API’si ARKit’ten haberler yayınlandı.

Geliştiriciler, bunu App Store’da bulunan çok sayıda AR uygulaması örneğiyle mükemmel kullanıma soktular. İkinci versiyon Apple’ın teknolojiye olan bağlılığı üzerine, belki Apple markalı bir kulaklık seti beklentisiyle ikiye katlanıyor.

ARKit 2.0, çok sayıda iOS cihazının, sanal bir LEGO seti ve iki iPad’i içeren sahnede bir demo ile, çok oyunculu AR eğlencesi için etkileşime girmesine izin veriyor. Apple ayrıca parmağınızı sürükleyerek öğeleri ölçmenizi sağlayan “Measure” adlı bir uygulamayı da gösterdi. App Store’da zaten böyle uygulamalar olsa da, muhtemelen ARKit 2.0 geliştirilmiş doğruluk getirecektir.

Herhangi bir çığır açan AR anları olmasa da, üst üste iki WWDC etkinliği teknolojiyi belirgin bir şekilde öne çıkardı. Bu Apple’ın henüz ortaya koymadığı ciddi AR planları olduğunu gösteriyor.

5. Memoji ve Kamera Etkileri

Animoji’yi, ifadenizi bir emoji karakteriyle eşleştirebilmenizi sağlayan iPhone X özelliğini hatırlayın. Memoji benzer, artık kendi avatarınızı özelleştirebilir ve bunun yerine kullanabilirsiniz. iOS 12 ayrıca koala, hayalet, kaplan ve T-Rex dahil olmak üzere dört yeni Animoji ekliyor. Videoların ve fotoğrafların doğrudan Mesajların içine eklenmesi için kullanabileceğiniz yeni animasyonlu metin, filtre ve çıkartmalar da vardır.

6. FaceTime Grup Sohbeti

İOS 12 ve macOS 10.14 ile artık FaceTime grup sohbetlerini 32 kişiye kadar yapabilirsiniz. Google Hangouts gibi, kimin konuştuğunu temel alarak ekran etrafında hareket eder. Artık bir aramada Animoji, Memoji veya çıkartmaları de kullanabilirsiniz.

7. Daha İyi Bir Fotoğraf Uygulaması

Apple, geliştirilmiş bir Fotoğraf Sürümü ile makine öğrenimini genişletiyor. Aradığınızı daha iyi bulmak için artık aramalarınızı birden çok anahtar kelime ile hassaslaştırabilirsiniz. Ayrıca son etkinlikler, yerler ve kişiler gibi gruplandırmalar için daha fazla öneri göreceksiniz.

Uygulama, Apple Music’e benzer bir ağda, “Sizin için” sekmesiyle yeni bir fotoğraf çekiyor. Ne yazık ki, daha gelişmiş özelliklerin çoğu, arkadaşlarınızı otomatik olarak tespit, etiketleme ve paylaşma gibi iCloud Fotoğraf Kitaplığı gerektirir. Bu, onları kullanmak için iCloud depolamanızı yükseltmeniz gerektiği anlamına gelir.

8. Ekran Saati, Rahatsız Etmeyin ve Gruplandırılmış Bildirimler

iOS 12, kelimenin geleneksel anlamında mahremiyete önem vermektedir. Apple, cihazınızı görmezden gelmeyi ve üzerindeki her şeyi yönetmeyi kolaylaştıran özellikler sunmuştur.

Ekran Saati olarak adlandırılan yeni bir özellik, cihazınızı ne kadar kullandığınızı ve tam olarak o saatte ne yaptığınızı takip eder. Çocukların cihazlarıyla yaptıkları şeylerin ebeveynlerine güzel bir dökümü sağlar ve bu deneyim ile telefon kullanım sınırlandırmasını kolaylaştırır.

Kilitli ekranda gruplanmış bildirimler daha az dağınıklık anlamına gelir. Grupları genişletebilir veya daraltabilir veya tüm bildirimleri bir kerede reddedebilirsiniz. Ayrıca, Ayarlar menüsünde gezinmek yerine, kilit ekranınızda bildirimlerinizi yönetmeye yönelik kontrolleri görmek için 3D dokunabilirsiniz.

Rahatsız Etmeyin modu, konum farkındalığı ayarları dahil olmak üzere daha insani bir yaklaşımla da güncellendi. Bu, bir yerden çıktığınızda veya “bu akşam” gibi belirsiz zamanlara kadar rahatsız etmeyini etkinleştirmek anlamına gelir.

9. Diğer Küçük Güncellemeler

iOS 12, sıkıcı uygulamalara da küçük güncellemeler getiriyor. Haberler ve Hisse Senetleri aynı uygulamaya katılıyor. Bu da Stokların iPad’e ilk kez girmesini sağlayacak. Sesli Notlar ayrıca kayıtlar için otomatik iCloud senkronizasyonu ile iPad’e ve macOS 10.14 aktarıldı.

Diğer yandan iBooks artık sadece “Kitaplar” ve CarPlay navigasyon için üçüncü taraf uygulamalarını Google Maps veya Waze gibi uygulamaları destekliyor. Siri yemek tavsiyesi ve ünlü dedikodu da dahil olmak üzere daha fazla bilgi arayabilir. Önerilen şifreler artık eskisinden daha güçlü olacak.

Çok değerli bir küçük özellik, iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanan servislerin güvenlik kodlarının artık Otomatik Doldurma özelliğidir. Dolayısıyla, giriş yapmayı bekliyor ve metni alıyorsanız iOS, kodu ezberlemek veya mesajı açmak zorunda kalmadan bir düğmeye dokunmanıza izin verecek.

Cihazınız iOS 12 ile Uyumlu mu?

İOS 11 ile uyumlu olan herhangi bir iOS cihazı iOS 12’yi çalıştıracaktır. Bu, iPhone 5S, iPad Air veya mini 2 veya iPod Touch’ın altıncı nesil ve daha yenileri kapsayacak.

İOS 12 Genel Beta için Kayıt

İOS 12’nin ilk geliştirici ön izlemesi, birkaç hafta içinde daha kararlı bir genel beta sürümü yayınlanması bekleniyor. Hazır olduğunda Apple Beta Yazılım Programına bildirilmek üzere kayıt olabilir, böylece iOS 12’yi kullanıma hazır olmadan önce deneyebilirsiniz. Apple’ın beta sürümünü ana cihazınızda yüklememesini ve performans sorunları ve hatalar olabileceğini unutmayın. Bu beta sürümü özellikle geliştiriciler ve deneyimli kullanıcılar için gelmektedir. Beta sürümü, geliştiricilerin ve meraklı deneyimli kullanıcıların geri bildirimlerinden faydalanmak için kullanılır.

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...