İPhone 11 (İOS 13.2)'de Deep Fusion Kamera Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

İPhone 11 (İOS 13.2)’de Deep Fusion Kamera Nedir?

deep fusion

Apple, İphone 11 telefonlarda İOS 13.2 sürümü ile Deep Fusion (Derin Füzyon) Kamera teknolojisini kullanıma sundu. iPhone 11 veya iPhone 11 Pro telefona sahipseniz bu özelliği kullanabilirsiniz.

Deep Fusion Nedir?

Akıllı telefonların her ne kadar fotoğraf çekme özellikleri olsada akıllı telefon kameraları şuan için profesyonel fotoğraf makinesi ve kameraların yerini alamazlar. Ancak üretici firmalar her yeni versiyonda kameralara yeni özellikler katarak profesyonel kameraları yakalama peşindeler. Apple, İphone 11 telefonu için İOS 13.2 sürümü ile birlikite deep fusion özelliğini getirdi. Bu özellik yazılım destekli bir donanım teknolojisidir.

Bu özellik, iOS 13.2 güncellemesi ile Apple’ın  iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Maks telefonlarında kullanılabilir. Bu kameralar, geliştirilmiş sensörler, ultra geniş açılı lensler, gece modu ve ağır çekim özçekimleri de dahil olmak üzere kamera  önemli gelişmelere sahip.

Deep Fusion Nasıl Çalışıyor?

Apple’a göre deep fusion, fotoğrafların piksellerin işlenmesini, doku, ayrıntı ve fotoğrafın her bölümünün gürültüsünü optimize etmesini sağlıyor.

Deep Fusion’ın arka planda yaptığı şey oldukça karmaşık. Kullanıcı, orta ışık bir ortamda deklanşöre bastığında kamera hemen dokuz resim çeker: dört kısa resim, dört ikincil resim ve bir uzun pozlama fotoğraf. Kısa pozlamalar arasında uzun pozlamayı en iyi şekilde birleştirir. Ardından, işlemci piksele piksel gider ve mümkün olan en ayrıntılı fotoğrafı oluşturmak için her ikisinden de en iyi öğeleri seçer. Bunların hepsi bir saniyede gerçekleşir.

İPhone’da Deep Fusion  Nasıl Kullanılır?

Deep Fusion’ı kullanmak için  iPhone 11, iPhone 11 Pro veya iPhone 11 Pro Max telefoana ihtiyacınız var. Muhtemelen gelecekteki iPhone’larla da uyumlu olacak, ancak geçmiş iPhone’lardaki donanım ile uyumlu değil.

İPhone telefonunuzun iOS 13.2’ye güncellenmiş olması gerekir. İphone 11 sahibi olupta daha eski İOS sürümü kullanıyorsanz Deep Fusion kullanılamaz. Telefonunuzu güncellemek için, “Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme” bölümüne gidin. İOS sürümünüzü güncelleyin.

İOS 13.2 güncellemesini yaptıktan sonra, İphone telefonunuzdan Ayarlar> Kamera’ya gidin ve “Çerçeve Dışında Çekilen Fotoğraflar” seçeneğini kapatın. Kullanışlı bir özellik olmasına rağmen, Deep Fusion moduyla uyumlu değildir.

Deep Fusion, modunu manuel olarak etkinleştirmesi mümkün değildir. Hatta aktif olduğuna dair hiçbir gösterge yoktur. Apple’ın AI özelliği, bir görüntünün Deep Fusion için en uygun olanı otomatik olarak algılar ve çekimi kullanıcıya görünmeyecek şekilde çeker. İphone, herşeyi otomatik olarak gerçekleştirir. Çekilen bir fotoğrafın işlemesi bir saniye sürdüğü için seri fotoğraf çekme yapılmaz.

Deep Fusion’un Aktif Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Deep Fusion’ın aktif olup olmadığını anlayamazsınız.  Aktif olduğuna dair hiçbir gösterge yoktur. Uygulamada, kullanıcıların anlaması biraz zor. Analayabileceğiniz tek şey aynı şartlarda hem Deep Fusion ile hem de Deep Fusion özelliği olmayan bir telefon ile çekilmiş fotoğrafın karşılaştırılmasıdır.

Deep Fusion, çoğunlukla çok fazla dokuya sahip nesnelerde farkedilir. Saç, ayrıntılı kumaşlar, dokulu duvarlar ve bazı yiyecek maddeleri gibi şeyler, özellikle onları yakınlaştırırsanız daha ayrıntılı görürsünüz.

iPhone telefona sahip değilseniz bu özelliği kullanmanız mümkün değildir. İphone telefona sahip olsanız bile Deep Fusion yalnızca iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max ile uyumludur. Apple’ın X ve XS de dahil olmak üzere eski cihazları, en son modellerde yeni kamera işleme özelliklerinin çoğuna güç veren A13 Bionic yongasına sahip değil. Bundan sonraki olacak güncellemelerle de bu mümkün değildir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu özellik yazılım destekli bir donanım özelliğidir.

Bir yorum bırakınız...

*

Moto E7

Motorola Yeni Akıllı Telefonunu Duyurdu! Karşınızda Moto E7

Bir dönemin en popüler akıllı telefon üreticilerinden biri olan Motorola, düzenlediği özel ...
Foursquare

Foursquare’de Rota Nasıl Bulunur?

Telefonların akıllanması ile birlikte hayatımız sanal dünya ile birleşti ve Foursquare gibi ...
clipboard nedir

ClipDrop Nedir? ClipDrop Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Son zamanlarda adını duymaya başladığımız ve özellikle grafik tasarım işleri ile uğraşan ...
deepfake

Deep Fake Nedir? Deep Fake Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza daha önceden hiç duymadığımız terimler girmeye başladı ...
gürültü engelleyici kulaklıklar

Gürültü Engelleyici Kulaklıklar Nasıl Çalışır?

Gürültü giderici özelliği ile son yılların popüler kulaklık seçeneklerinden biri olan gürültü ...
twitter otomatik engelleme

Twitter Yeni Bir Özelliğe Daha Kavuşuyor! Twitter Otomatik Engelleme Nedir?

Twitter her geçen zamanda aldığı güncellemeler ile birlikte kendi bünyesine yeni özellikler ...
Xiaomi Garanti Sorgulama

Xiaomi Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır? Delta Garanti Sorgulama

Xiaomi garanti sorgulama nasıl yapılır? Delta garanti sorgulama işlemleri nasıl yapılır? Garantili ...
no code low code

No Code ve Low Code Geliştirme Platformu Nedir? Avantajları Nelerdir?

Kod yazmadan uygulama geliştirmek mümkün mü sorusu, son dönemlerde oldukça sık sorulmakta ...