AMD, Zen 3 Mimarisiyle Uyumlu Anakartlar Hakkında Açıklama Yaptı | Sonsuz Teknoloji

AMD, Zen 3 Mimarisiyle Uyumlu Anakartlar Hakkında Açıklama Yaptı

AMD, Zen 3 mimarisiyle işlemci pazarında gündem olmaya devam ediyor. Yakın dönemde tanıtılan Zen 3 mimari işlemcilerin hangi anakart modelleriyle uyumlu olacağı merak konusuydu. Bu mimariye uyumlu anakartların arasında B550 ve AMD X570 anakartlarını da görüyoruz.

amd zen 3

AMD ve Intel rekabeti git gide kızışırken, iki dev marka da güçlerinden ödün vermemeye özen gösteriyorlar. Hatırlayacağınız üzere Intel 10.nesil ve AMD Zen 3 işlemcileri yakın zamanda tanıtılmıştı. Bu işlemcilerin tanıtılmasından sonra kullanıcıların akıllarında anakartlar hakkında bazı sorular oluştu. Bu sorular ise işlemcilerin hangi anakartlar ile uyumlu olup olmayacağı yönündeydi. Son yapılan açıklamalara göre yeni Zen 3 mimarilerin uyumlu anakartları hakkında bir gelişme yaşandı. Şimdi gelin yaşanan yeni gelişmeye birlikte göz atalım.

AMD X570 ve B550, Zen 3 Mimari İşlemcilerle Uyumlu Olacak

amd ryzen

AMD X570 uzun süredir piyasada bulunan bir kart ancak B550 çok yakın bir dönemde tanıtıldı.Bu durum göze alındığında B550’nin yeni işlemcilerle uyumlu olmasının oldukça normal olduğunu söyleyebiliriz. B550 modelinin önemli bir detayı Ryzen 3 3100 ve Ryzen 3 3300x işlemcileriyle birlikte tanıtılmış olmasıydı. Ancak X570’e döndüğümüzde kullanıcıların aklında bazı sorular vardı.

İlgili: AMD Ryzen İşlemci Serisinin Avantajları

Kullanıcılar, bu kartın yaklaşık 1 yıl önce çıkmış olmasından dolayı yeni işlemcilerle uyumlu olamayabileceğini düşünüyorlardı. Ancak şirket yaptığı açıklamayla birlikte bu duruma noktayı koydu. X570 model kartlar uzun süre öncesinde çıkmış olmasına rağmen yeni Zen 3 mimari işlemcilerle uyumlu olacak. Bu durumun yanı sıra şirket, X500 modeli öncesinde çıkan eski serileri için henüz Zen 3 mimari desteği sunmayı düşünmediklerini de belirtti.

AMD AM4 Soket Değişecek mi?

AMD AM4 soket Ryzen işlemciler bildiğiniz üzere yıllardır değişmediler ve birçok anakartla birlikte uyumlu oldular. Son olarak geçtiğimiz sene şirket bu soketin 2020 yılında da kullanılmaya devam edeceğini belirtmişti. Yakın dönemde anakartlar da 500 serisine geçiş yapan şirket soket içinde değişim yapabilir.

Çünkü soketlerin uzun süre değişmemesi her ne kadar birçok yönden avantajlar oluştursa da dezavantajlarda oluşturabiliyor. Örneğin, Intel tarafına baktığımızda özellikle 8. Ve 9. Nesil işlemcilerle birlikte bazı soket değişiklikleri ortaya çıktı. Bu durumu göz önüne aldığımızda AMD Ryzenuyumlu anakartların artık yavaş yavaş yeni soket yapısına geçiş için hazırlandığını söylememiz yanlış olmaz gibi gözüküyor.

Bir yorum bırakınız...

*