ISO Dosyası Nedir? ISO Nasıl Açılır? ∞ Sonsuz Teknoloji

ISO Dosyası Nedir? ISO Nasıl Açılır?

ıso dosyası

ISO dosyası İnternet’ten oyun, program gibi dosyalar indirdiğimizde karşılaştığımız bir dosya formatıdır. ISO dosyası içinde birden çok dosya bulunduran bir arşiv dosya biçimidir. ISO dosyası, dosyaları sıkıştırır ve boyutu birkaç GB ile önemli ölçüde azaltır. Bu yazımızda ISO dosyası nedir ve nasıl açılır? konusunu işleyeceğiz.

ISO dosyası nedir?

ISO dosyası, CD ve DVD içerisindeki dosyaların İmage kalıp halindeki dosya formatıdır. ISO dosyası, CD ve DVD sürücülerin tek dosya şeklinde taşınabilir halidir. ISO dosyası, CD ve DVD gibi hareket eden dosya türleridir.  ISO dosyaları, üçüncü taraf sanal sürücü oluşturma programları ile de çalışır. Oluşturulan sanal sürücülerde CD ve DVD gibi görünürler. ISO dosyaları, CD ve DVD medyaların yaygınlaşması döneminde ortaya çıktı. CD ve DVD sürücüleri artık veri aktarımı için eskisi kadar kullanılmaktadır. USB’ler ve harici sürücüleri kullanımı arttığından  ISO dosya formatı popülerliği her geçen gün azalmaktadır. Ancak İnternet ortamında halen ISO dosya türleri mevcuttur.

İlgili: En Yaygın Dosya Uzantıları Nelerdir?

ISO görüntüsü (İmage) veya dosyası nasıl Açılır?

ISO görüntüsü veya dosyası üçüncü taraf uygulamalar ve Windows 10’da farklı şekillerde açılabilir. Kullandığınız yöntem, dosyanın ne için kullanılacağına bağlıdır. ISO görüntüsü, sanal bir optik sürücü olarak kullanılabilir. İSO dosyası, Windows 10’a USB ve harici sürücü gibi veri aktarımı için de kullanılabilir. ISO dosyasını açmak için üçüncü taraf uygulamalar da kullanabilirsiniz. Ancak Program kullanmadan Windows 10’da ISO dosyasını açabilirsiniz.  ISO dosyasını açmak için;

ISO

  • ISO dosyası klasörüne gidin.
  • Dosyayı seçin ve sağ tıklayın.
  • “Bağla” seçeneğine tıklayın
  • ISO içindeki tüm dosyalara ulaşabileceksiniz.

ISO içindeki dosyalar bir programın veya oyunun kurulum dosyaları ise exe dosyasını tıklayarak kurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. ISO dosyaları her ne kadar CD ve DVD yansıması olsa da bazen dosya sıkıştırmak için de kullanılan yöntemdir. Bu tür oluşturulmuş ISO içindeki dosyaları kopyalayarak istediğiniz yere aktarabilirsiniz.

Sonuç Olarak ISO dosyası nedir?

ISO dosyaları sıkıştırılmış arşiv dosyalarıdır. Özellikle CD ve DVD medyalarının sıkıştırılmış arşiv image dosya formatıdır. ISO dosyası ile Windows 10, macOS ve Linux’ta karşılaşabilirsiniz. İşletim sistemine bağlı olarak dosyaya erişmek için büyük olasılıkla farklı üçüncü taraf araçlar kullanabilirsiniz. ISO dosyaları Windows 10, macOS ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabilir.

Bir yorum bırakınız...

*