İşte Karşınızda Yeni Xbox Konsolu “Xbox Series X” | Sonsuz Teknoloji

İşte Karşınızda Yeni Xbox Konsolu “Xbox Series X”

İşte Karşınızda Yeni Xbox Konsolu “Xbox Series X”

Microsoft uzun süredir üzerinde çalıştığı konsolunu düzenlediği bir etkinlikte tanıttı. Xbox Series X ismi verilen konsol gelmiş geçmiş en iyi performans sergileyen konsol olacağı açıklandı. Tasarımı ile bilgisayar kasasını andıran konsol özellikleri ile de dikkat çekiyor.

2020 Yılının son aylarında çıkması beklenen konsolun fiyatı ise henüz açıklanmadı. Profesyonel oyunculardan gelen bilgiler doğrultusunda konsol fiyatının ortalama 499 dolar civarında olması bekleniyor. Kuşkusuz fiyatının bir nebze yüksek olduğu görülen konsolun ne kadar satış yapacağı ise merak konusu.

Xbox başkanı daha önce de birtakım bilgiler vermiş fakat gerçek olup olmadığı bilinmiyordu. Yakın zamanda attığı bir tweet ‘te yeni konsol evimde ve oynuyorum demesi akıllarda soru işareti yaratmıştı. Rakibine oranla konsolun hazır olduğu düşünülüyordu. The Game Awards etkinliğinde herkesi şaşırtan Microsoft yeni konsolunu tanıttı. Ayrıca yeni konsolun çıkış oyunu da açıklandı. Senua ‘s SagaHellblade 2 konsolun çıkış oyunu olacak ve konsola özel olacak. Hellblade ilk oyunu her ne kadar ses getirmese de kemik kitlesi ile dikkatleri çekmişti. Seri haline gelen oyun Hellblade Türkçe olarak gelme ihtimali de epey yüksek. Yakın zamanda çıkan Xbox oyunlarına yavaş yavaş Türkçe dublaj ekleyen Microsoft yeni konsol da bu açılımını daha da arttırması bekleniyor.

Xbox Series X Bilinen Tüm Özellikleri

Xbox Series X düzenlenen bir etkinlikte tanıtıldı. Microsoft sadece bu proje için tam 15 oyun stüdyosu ile anlaşma yapması gelecek konsolun ne kadar çeşitli olacağına dair fikir edinmemesi sağlıyor. Ayrıca konsola özel oyunların daha sık çıkacağı da yapılan açıklamalar arasında yerini alıyor. Konsola özel olmasından ötürü diğer konsol platformlarına çıkmayacak oyunlar Steam ve Windows 10 mağazasında satışa çıkacak.

Konsolu ilk görenler epey şaşırdı. Zira dik ve uzun olması ile hayretler içerisinde kalan kullanıcılar konsolu bilgisayar kasasına benzetiyor. Fakat Dünyanın en iyi konsolu olacağı bilinen Xbox Series X kullandığı teknoloji ile daha stabil oyun sunmak ve ısınmadan ötün vermemek adına konsolu dik olarak geliştirdi. Yer sorunu olan kullanıcıları da düşünen Microsoft konsolun yatay olarak kullanılabileceğini açıkladı.

Konsolun en büyük artılarından bir tanesi de geçmiş oyunları oynatabilecek olması. Geriye uyumluluk sayesinde kullanıcılar Xbox ‘a ait tüm kütüphane oyunlarını rahatlıkla oynayabilecek. Ayrıca Xbox ‘a ait ne kadar aparat varsa yeni konsolda ‘da kullanılabilecek. Kuşkusuz bu özelliği ile gönüllerde taht kuran Xbox abonelik hizmetleri ile ilgili henüz net bir bilgi vermedi. Ekran kartı özellikleri henüz açıklanmamış olsa da yakın zamanda verilen bir röportaj da cihazın 12 teraflops gücünde olacağı açıklanmıştı.

Xbox Series X donanımı ile de dikkat çekiyor. AMD ‘nin özel işlemcisi ile gelecek olan konsol içerisinde SSD yer alacağı açıklandı. Ülkemizde henüz 4K televizyonlar yavaş yavaş yaygınlaşırken konsolun 8K olarak çıkacak olması heyecanı biraz daha arttırdı. 120 Fps desteği sunan konsolun teknik detayları ise yakın zamanda açıklanacak.

Bir yorum bırakınız...

*