VDS Sunucunun Avantajları Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji

VDS Sunucunun Avantajları Nelerdir?

vds-sunucunun-avantajlari
VDS sunucunun avantajları nelerdir?‘ şeklinde sorusu bulunan kimselere, bu sunucu hakkında birkaç bilgi sıralamak gerek. VDS Sunucular müşterinin özel kullanımına tahsis edilen sunucu tipleridir. Sunucu siparişi veren müşteri, verdiği siparişi ödeme gerçekleştirmek sureti ile tamamlar. Bu işlemin ardından sunucu, müşteriye tahsis edilir. Müşteri teslim aldığı VDS sunucunun şifresini değiştirip kendi kullanımına açar. Kısacası, bir VDS sunucu, yalnızca satın alan kişiye özel olarak kullandırıma açılır. VDS Sunucunun avantajı diğer birçok sunucuya göre daha fazladır.

VDS’nin Açılımı Nedir?

VDS, ingilizce “Virtual Dedicated Server ” ifadesinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı ise “Sanal Özel Sunucu” anlamına gelmektedir.

VDS Sunucular Pahalı mıdır?

VDS Sunucular donanım türlerine göre değişken özelliklere sahiptirler. Bu tür sunucuların fiyatlarını belirleyen unsurlar;

 • Ram kapasitesi
 • İnternet hızı bağlantısı
 • CPU türlerine göre
 • Harddisk türü

Olarak sıralanabilir. VDS sunucularına ait Ssd harddisk, Cpu versiyonu, ram ve internet bağlantı özellikleri ne kadar yüksekse, aylık kiralama ücreti de o denli yükselebilmektedir. Ancak, şunu da söylemek gerekiyor ki, bir VDS sunucu ihtiyacı güden web sitesi için fiyatlar yüksek sayılmazlar.

VDS Sunucunun Avantajları

VDS sunucuların en büyük avantajı, paylaşımsız olmaları ile alakalıdır. Bu tür sunucular, direkt olarak kiralama ücretini ödeyen kimselere tahsis edildiğinden, ödeme yapıp bu hizmeti alan kişiler tıpkı standart bir bilgisayar gibi kendi kullanımı için fayda sağlarlar. Ayrıca ‘VDS sunucunun avantajları nelerdir?‘ sorusuna cevap olarak;

 • Hızlı SSD kullanımı (Pro SSD)
 • Kişiye özel olmaları
 • Arıza ihtimalinin minimum olması
 • Farklı lokasyonlarda veri yedekleme
 • Paylaşım söz konusu değildir
 • Sunucu hızı ramlere sahiptirler
 • Sadece yetki verilen kişilere açılır

Şeklinde bilgiler sıralanabilmektedir.VDS Sunucunun Avantajları Nelerdir?

VDS Sunucuyu Kim Yönetir?

VDS Sunucular direkt olarak kiralayana tahsis edilen ve dışarıdan müdahale şansı olmayan sunuculardır. Bu tür sunucularda hedef, sunucunun tahsis edilen kişi tarafından yönetilmesidir. Sistem, kiralama yapan şahıs tarafından şifrelendirildikten sonra, herhangi bir destek talebi oluşmaması ve yardıma ihtiyaç duyulmaması durumunda sadece kiralayan kişi tarafından yönetilir.

Sunucu Güncellemesini Kim Yapar

VDS Sunucu güncellemeleri, işletim sistemi güncellemeleri, bakım ve yedekleme gibi tüm unsurlar sunucuyu kiralayan bireyler tarafından yapılır. Sunucu kiralama süreci boyunca yalnızca aynı birey tarafından yönetildiği gibi bu tür güncelleme ve yedeklemelerden sorumlu kişi de yine sunucuyu kiralayan kişidir.

Sorun Yaşanması Durumunda Ne Olur?

VDS Sunucuların çökme ihtimali çok zayıf bir ihtimal olmasına karşın, sonuç olarak insan yapısı olduğu ve bir insan tarafından yönetildiği gerçeğini unutmamak gerek. Bu sebeple herhangi bir neden dolayısı ile sorun yaşanması durumunda, sunucuyu kiralık olarak ödeme yapan kişiye tahsis eden şirket, müdahil olarak sorunu çözebilmektedir. Genellikle bu işlem için ek paket satın alınması gerekli.

Bir yorum bırakınız...

*