Dark (Karanlık) Web ve Deep (Derin) Web Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Dark (Karanlık) Web ve Deep (Derin) Web Nedir?

dark web

Karanlık Web (Dark Web) ve Derin Web  (Deep Web)  genel olarak arama motorları tarafından listelenmeyen ve link vermeyen  web site ve sayfaları şeklinde ifade edilir. Bu iki ifade İnternet’in karanlık dünyası için Dark Web veya Deep Wep olarak kullanılsa da, arasında küçük bir nüans farkı vardır. İşte Karanlık (Dark), Derin (Deep) Web Nedir ve Arasındaki Fark;

Dark Web (Karanlık Web)?

Dark Web, özellikle şifrelenmiş bir ağda bulunan ve geleneksel arama motorları kullanılarak bulunamayan web siteleri için kullanılan bir terimdir. Dark web’e Google, Yahoo, Bing ya da diğer arama motorları ile giriş yapılamaz.

Dark Web’deki hemen hemen tüm siteler, Tor şifreleme aracını kullanarak kimliklerini gizler. Karanlık Web’deki Tor şifrelemesini kullanan bir siteyi ziyaret etmek için, web kullanıcısının Tor kullanıyor olması gerekir. Site yayınlayıcısı da siteyi ziyaret edecekte Tor kullanması gerekir. Çifte gizlilik vardır. Hem site şifreli hem siteye bağlanan şifreli olarak bağlanıyor. Karanlık Web üzerindeki siteler herkes tarafından ziyaret edilebilir, ancak sitelerin arkasında kimin kim olduğunu öğrenmek çok zordur. Karanlık Web’de dolandırılırsanız veya hacklenerek bilgileriniz çalınırsa kimseyi bulamaz şikayetçi olmazsınız.

Deep Web  (Derin Web)?

Deep web ve Dark Web terimleri birbirinin yerine kullanılmasına rağmen, tam olarak aynı şeyi ifade etmemektedir. “Derin Web”, arama motorlarının bulamadığı tüm web sayfalarını ifade eder. Karanlık (Dark) web ise şifrelenerek özel tarayıcılarla erişime açılmış ve yine bu tarayıcılar ile erişim sağlanabilen sitelerdir. Deep web arama motoru indekslerinde olmayan sitelere denir. Ancak, insanların arama indexlerinde çıkmasa da kendi şifreleri ile ulaşabileceği sayfalardır. İndexlerde çıkmamasının yasal sitelerde sebebi güvenliktir.  Dark Web de Deep webdir. Her Deep Web sayfasına  Dark Web diyemeyiz.

Deep web’e Google, Yahoo, Bing ya da diğer arama motorları ile giriş yapılamaz. Arama motorlarında indexlenmeyen sayfalara Deep Web nedir.

Çevrimiçi banka hesabı kullanımı Parola korumalı sayfalar da Deep Web’dir. E-posta hesap içerikleri de Deep Web’dir. Tek bir Gmail hesabının kaç sayfa oluşturduğunu düşündüğünüzde, Deep Web’in büyüklüğünü anlarsınız. Buna benzer sayfalar Deep Web sayfalardır. Hiç biri arama  motoru indexslerinde çıkmaz. Herkesin ulaşabileceği sayfalar değildir. Bu sayfalardan milyonlarca vardır.

Bu nedenlerden dolayı her Deep Web sayfası tehlikeli sayfa değildir bu sayfalar sadece güvenlik nedenleriyle gizli kalmış sayfalardır.

Dark Web ile Deep Web’in birlikte ifade edilmesinin sebebi ise arama motorlarında arama indexinde bulunmayan sayfalar olarak ifade edildiği içindir. İnternet’in  yüzde doksanını görünmeyen Deep Web sayfalar oluşturur. Aradaki bu farka rağmen Dark Web ve Deep Web ifadeleri İnternet’in karanlık dünyası için kullanılır.

Dark Web’de Neler vardır?

Karanlık Web, İnternet’in yayınlanması illegal yasa dışı olan ağıdır. Karanlık Ağ’da bilgi/video/resim indirmek bazen yasa dışıdır çünkü bu linklerde devlet sırları, önemli insanların özel bulguları, +18 müstehcen içerik, çocuk cinsel tacizleri, uyuşturucu satıcılığı, yasal olmayan yollardan silah satışı, kumar, cinayet görüntüleri ve sayamadığımız birçok yasal olmayan içerikler bulunmaktadır. Ünlü Wikileaks belgeleri de bu dünyadan sızmıştır. Sahte kimlik, pasaport gibi sahte evrak sağlayan sitelerde mevcuttur. Karanlık ağda dolaşmak suç değildir. Sadece çok tehlikelidir. Bu dünyada suç işleyenler vardır. Hem dolandırılma ihtimali hem de insan psikolojisini bozan görüntüler vardır. Merak için baksanız da kendinizi kaptırmayın. Bu sitelerde çok fazla tuzak vardır. Bu sitelerde dolandırılırsanız hiç bir şekilde mağduriyetinizi gideremezsiniz. Kimseden şikayetçi olmazsınız ve zaten bulamazsınız. Bu sitelere girmek için özel olarak emek harcamış ve Dolandırma risklerini de göze almışsınız demektir. Bu siteler genel itibari ile İngilizce dili ağırlıklı ve genellikle yurt dışından yayın yaparlar.

Dark Web’e Nasıl Girilir?

Dark Web’e Google, Yahoo, Bing ya da diğer arama motorları ile giriş yapılamaz. Dark Web’de gezinmek için özel modifiye edilmiş tarayıcıya ihtiyacınız vardır. Teknik olarak bu zor bir süreç değildir. Tor’u kurmanız ve kullanmanız yeterlidir. www.torproject.org adresine giderek  Tor Browser Paketini indirip kurulumu yapabilirsiniz. Kurulum yaparken “Yapılandır” seçeneğinden ülkemizce desteklenmediğini işaretleyerek farklı bir ağ seçin. Karanlık Web’de  dolaşırken kesinlikle bilgisayarınızın web kamerasının üzerine bant yerleştirmenizi öneririz veya karanlık web’de gezinme süresince kamera ve mikrofonu “Aygıt Yöneticinizden” devre dışı bırakın. Ne olur ne olmaz.

Zor olan şey, Karanlık Web’e nereye bakılacağını bilmek. İnternet’ten Dark web veya Deep Web URL olarak araştırabilirsiniz. Karanlık Web sitelerinin sonu “.com,.net,.org” gibi bildiğimiz domain uzantıları ile bitmez Dark web uzantıları genellikle “.onion “olarak biter.

Size bir başlangıç olarak Karanlık Web site linkleri sunan http://thehiddenwiki.org/  sitesini söyleyebilirim. Bu sitedeki linkler normal tarayıcınızdan tıkladığınızda site açılmaz.  Bu sitedeki linkleri Tor tarayıcısını kullanarak açabilirsiniz. Normal bildiğiniz web sitelerini de burada görme ihtimaliniz vardır. Url uzantıları farklılık göstermektedir. Örnek olarak sitenin ilk başında göreceğiniz arama motoru olan DuckDuckGo URL uzantısı “http://32rfckwuorlf4dlv.onion/” şeklindedir. Bazı sitelerde normal web gezinmesindeki hızı beklemeyin. Sitelere bağlanırken yüksek hız beklemeyin oldukça yavaş bağlantı ile bağlanma sağlarlar. Bunun sebebi ise Dark Web’deki çoğu site web sunucular aracılığı ile yayın yapmazlar tamamen kişisel bilgisayarlardan yayın yaparlar. Bu nedenle hızlı değildirler ve bilgisayarı kapatırlarsa yayında olmaz. İlk seferde bağlanmayabilir, tekrar tekrar denemeniz gerekebilir. Daha önce girdiğiniz sayfaya sonradan giremediğiniz zamanlar olabilir. Bu tür sitelerde bir teklifi veya onay kutucuklarını hiç bir şekilde kabul etmeyin. Bu sitelerin çoğu İngilizce ve yurt dışından yayın yaparlar o nedenle kimseyle iletişime geçmeyin. İngilizce biliyor olsanız da kişiler yurt dışında oldukları için ve tespit yapılamayacağı için dolandırılma olasılığınız yüksektir.

UYARI

Dark Web ve Deep Web olarak adlandırılan bu İnternet dünyası tehlikeli bir yerdir. İyi bir İnternet kullanıcısı değilseniz, bu sitelerden uzak durun. Ziyaret etmek suç değildir. Ancak suç işlemeye teşvik eden veya aklınıza suçu getiren bilgiler vardır. Bilgisayarınızda Tor kuruluysa ve evinizde çocuk varsa kesinlikle Tor’u kaldırın. Dark Web’de suç işlemeseniz de suç işleyen kişilerin malzemesi olma ihtimaliniz vardır. Bu sitelerde dolaşmak sizleri potansiyel dolandırılacak kurban yapar. Böyle bir dünya olduğunu bilin ama bu dünyadan uzak durun.

Bir yorum bırakınız...

*

Instagram Reels

Instagram Reels Nedir ve Püf Noktaları Nelerdir?

Instagram, kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşmasına izin veren sosyal medya uygulamasıdır. Efekt, ...
realme c17

Realme C17 Resmi Olarak Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji şirketi Realme, Bangladeş de düzenlediği özel bir etkinlik ile ...
bilgisayar oyunları

Bilgisayar Oyunlarının Kısa Tarihçesi

Bilgisayar oyunları genç neslin vakit geçirmek için en önemli hopileri arasında yerini ...
laptop güç düğmesi

Windows 10’da Güç Düğmesiyle Dizüstü Bilgisayar Ekranı Nasıl Kapatılır?

Windows 10 dizüstü bilgisayarı kapatmak için genelde güç düğmesini kullanırız veya bilgisayarın ...
zip android

Android Telefonda veya Tablette ZIP Dosyası Nasıl Açılır?

ZİP sıkıştırılmış dosya türleri bilgisayarlarda alışıla gelmiş dosya türlerindendir, ancak bir telefon ...
Logitech SE332

Oyuncu Kulaklığı Logitech SE332 İnceleme

Bilgisayar ekipmanları üreten teknoloji markalarının oldukça fazla ürünü olduğu için oyuncu kulaklığı ...
oneplus 8t 5g

OnePlus, OnePlus 8T 5G’nin Yakında Piyasaya Çıkacağını Duyurdu

OnePlus, OnePlus 8T 5G akıllı telefonunu yakında piyasaya sürüleceğini doğruladı. Telefon büyük ...
Elephone Px

Elephone Px Telefonun Özellikleri ve Fiyatı

Elephone Px, Elephone firmasının ürettiği son model telefonlardan birisi. Dolar kuru sebebiyle ...