Kuantum Bilişim Teknolojisi Nedir ? | Sonsuz Teknoloji

Kuantum Bilişim Teknolojisi Nedir ?

Kuantum Bilişim Teknolojisi

Geleceği şekillendirecek teknolojiler arasında yer alan ve çok önemli bir teknoloji olarak kabul edilen Kuantum Bilişim Teknolojisi; çok üst düzey özelliklere sahip olan bilgisayarlar yardımı ile çözülemeyecek sorunlarımızı çözebilecek bir teknolojidir.

Kuantum fiziğinin temel yasalarını kullanarak bilgisayar algoritmaları üreten, günümüz teknolojisin en üst sınıfında yer alan bir bilgisayara göre daha karmaşık algoritmalara sahip olduğu için bilgisayarın sahip olduğu karmaşık veri tabanında arama yaptığı sürenin binde birinde daha karmaşık veri tabanında arama yapabilmemiz sağlayan bir teknolojidir

Kuantum bilişim; atom altı parçacıkları olarak tabir edilen parçacıkların herhangi bir zaman diliminde birden fazla durumda var olmasına dayalı olan ve bu durumu sayesinde işlemleri çok hızlı yapabilen, klasik bilgisayarlara kıyasla çok daha az enerji harcayarak çok daha fazla işlem yaparak avantaj sağlayan bir teknoloji olarak hayatımıza girmeye başlamıştır.

Klasik bir bilgisayarda bir bit  1 veya 0 olarak kabul edilirken kuantum bilgisayarda ise bu durum Qubit olarak tanımlanmış, iki durumlu kuantum sistemleri olarak kullanılmıştır.  Yani 1 vey 0 dan çok daha fazla bilgiye sahip olan Qubitler, çok daha fazla bilgiyi saklayabilir, depolayabilir.

Bir bit 1 ve 0 olarak bir kürenin iki kutbunda yer alırken bir qubit ise 1 ve 0 olmanın çok ötesinde küre yüzeyinin her noktasında olabilir. Bu özelliği ile hem daha hızlı işlem yapma imkanına sahip hem de daha fazla depolama alanına sahip oluyorlar. Günümüz teknolojilerin de yeni yeni kullanılan teknolojiler olarak gelecekte insan beynini geçecek bir teknoloji olarak kabul edilmektedir.

Günümüz teknolojisinin son ürünü olan bilgisayarlara göre kat kat daha fazla işlem yapabilen, binde biri kısa sürede işlem yapma kapasitesine sahip olan kuantum bilişim gelecekte şifre teknolojilerinin kısa süre de kıracak bir teknoloji olarak da kabul edilmektedir.

Kuantum bilgi teknolojisi zerine çalışmalar yapan bilin insanları bu konu üzerine de yoğunlaşmış durumdadır. İnsanlığın faydasına olan bir teknoloji ile gelecekte daha farklı teknolojiler ile tanışmamız çok yakındır. Geliştirilen teknolojilerin en iyisi olarak kabul edilen ve depolama kapasitesi ile insanlık için yeni bir çığır açan kuantum teknolojisi hayatımıza yavaş yavaş girmektedir.

Bir yorum bırakınız...

*