Mac Bilgisayar için Antivirüs Programı Kullanmaya Gerek Var Mı? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Mac Bilgisayar için Antivirüs Programı Kullanmaya Gerek Var Mı?

macosVirüsler genellikle Windows işletim sistemleri için oluşturulmaktadır. Bunun en büyük sebebi Windows kullanımının daha yaygın olmasıdır. Windows kullanımının yaygın olmasından dolayı hackerlar da kurbanlarını Windows işletim sistemini kullanıcıları arasından seçmektedir. Apple bilgisayarların da artan popülaritesi onları kötü amaçlı yazılımlar için ana hedef haline getirmeye başlamıştır. Antivürüs şirketleri giderek Mac’ler için de antivirüs programları üretmeye başlamıştır. Peki Mac bilgisayarların antivürüs programına ihtiyacı var mı? Mac bilgisayarın kendi güvenliği virüslerden korunmak için yeterli midir?

MacOS Bilgisayarı Nasıl Korur?

Mac bilgisayar, birçok yerleşik güvenlik özelliğine sahiptir. MacOS’un ana temeli, sağlam bir Unix temelidir. Platformu güvende tutmak için her Mac bir dizi özel teknoloji kullanıyor. Mac’in, zaten Xprotect adında arka planda çalışan bir anti-malware tarayıcısı vardır.

Mac’de bir dosyayı açtığınızda, Xprotect tarar ve bilinen macOS kötü amaçlı yazılım tanımlarına karşı  denetler. Şüpheli bir şey bulursa, dosyanın bilgisayara zarar vereceği konusunda bir uyarı verir. Mac sistem güncellemelerini yüklediğinde, kötü amaçlı yazılımı da günceller.

Virüs Bulaşma Riskini Nasıl Azaltırız?

Mac’inizi güvenlik açıklarından korumak için yapabileceğiniz en iyi şey, güncel kalmasını sağlamaktır . Apple, küçük güvenlik düzeltmeleri ve daha büyük işletim sistemi güncellemeleri ile güvenlik açıklarına yanıt verir. Güncellemeleri kontrol etmek için Sistem Tercihleri> Yazılım Güncelleme’ye gidin. Mac’inizi güncelleştirmeleri otomatik olarak yüklemeye ayarlamak en iyi fikirdir. Korsan yazılımı indirirseniz, bilgisayara virüs bulaşmasına neden olabilir. Korsan yazılımlardan uzak durun. Program yüklemlerini Apple Store’dan yüklemeyi tercih edin.

Mac için Antivürüs Kullanmak Gerekir mi?

Açık olalım: Mac’iniz için antivirüs yazılımı gerekli değildir. Güncellemlerinizi yaptıktan ve yazılımlarınızı onaylı Apple Store’dan yükledikten sonra Mac bilgisayarınıza virüs bulaşma olasılığı düşüktür. Üçüncü taraf virüsten koruma yazılımında bile, sisteminiz virüse maruz kalabilir.

Yine de, Mac’inizde bir virüsten koruma yazılımı bulundurma konusunda kendinizi daha rahat hissedecekseniz virüs programı kullanıp kullanmama tercihi size kalmıştır.

Mac bilgisayar için bazı Antivirüs programları

Hiçbir işletim sistemi veya donanım parçası saldırılara karşı bağışıklık kazanmaz. Güvenlik açıkları herhangi bir zamanda herhangi bir uyarı olmadan ortaya çıkabilir. Mac’inizi korumak için yapabileceğiniz en iyi şey, sisteminizi güncel tutmak ve yanlızca Apple Store’dan onaylı yazılımları yüklemektir.

Bir yorum bırakınız...

*

google kitaplığım

Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur?

Google’da sadece kitap bulmak istiyorsanız, kitap bulma işlemini Google kitaplar arama motorundan ...
Youtube e-posta bildirimler

Google, YouTube E-posta Bildirim Göndermeyi Sonlandırıyor

Google, YouTube e-posta bildirimlerini  gelecek haftadan sonra artık göndermeyeceğini duyurdu. Youtube kullanıcıları, ...
pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...