Malware (Kötü Amaçlı Yazılım) ve Adware Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji Malware (Kötü Amaçlı Yazılım) ve Adware Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Malware (Kötü Amaçlı Yazılım) ve Adware Arasındaki Fark Nedir?

malware adware

 

Günümüzde İnternet hayatımızın bir parçası durumundadır. İnternet ortamında her geçen gün yeni şeylerle karşılaşıyoruz. İnternet platformunda, iletişim kurmaktan ve bankacılık işlemlerinden, alışveriş ve sosyal ağlara kadar herşey yapabilirsiniz. İnternet bilgi için sınırsız bir platformdur. İnternet kullanırken, bir takım güvenlik riskleri taşımaktadır.

Malware, kişisel kullanıcılar ve küçük işletme sahiplerinin bilgisayarlarına sızmak için hazırlanmış özel dosya türlerdir. Adware, kullanıcının bilgisayar faaliyetlerini izleyerek veya kişisel bilgileri düpedüz çalmak suretiyle gizliliği ihlal eden başka bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Mutlak güvenlik diye bir şey olmadığından, bilgisayar güvenliğini artırmak için kötü amaçlı yazılım sorununu ele almak hayati önem taşır.

Kötü Amaçlı Yazılım (Malware) Nedir?

Kötü amaçlı yazılım (Malware), bilgisayara sızmak için kodlarla hazırlanarak tasarlanmış kötü amaçlı yazılımış bir dosyadır. Kötü amaçlı yazılım bazen bilgisayar dosyalarına, işletim sistemlerine ve kişisel verilere zarar vermek veya yok etmek, bir bilgisayar ağının veya tüm işletmenin hizmetlerini veya işlemlerini bozmak için tasarlanmıştır. Kötü amaçlı yazılım türleri bilgisayar virüslerini, Truva atlarını, solucanları, casus yazılımları, reklam yazılımları vb. tümünü içerebilir. Genellikle e-postalar veya yazılım yüklemeleriyle dağıtılsa da, kötü amaçlı yazılım bazen kullanıcının bilgisayarında çoğalabilir ve Internet üzerinden dağıtılarak yayılır.

Adware Nedir?

Adware, kullanıcının izni olup olmasına bakılmaksızın reklamları görüntüleyen bir yazılım uygulamasıdır. Adware, kişisel bilgilerinizi, tarama geçmişinizi toplamak için web tarayıcınızda reklam olarak sunulan bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Reklamlar açılır pencerelerden iletilir veya kullanıcının web tarayıcısını kötü amaçlı web sitelerine yönlendirir.  Genelde afiş veya açılır pencereler gibi reklam malzemelerini görüntüler veya indirir. Reklamlar açılır pencereler üzerinden yayınlanır veya kullanıcının web tarayıcısını, yalnızca satış yapma amacıyla belirli web sitelere yönlendirir. Kaldırılması zor olabilir.

Bir yorum bırakınız...

*

kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...