Microsoft Edge ve Google Chrome Karşılaştırma 2018 | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Microsoft Edge ve Google Chrome Karşılaştırma 2018

chrome vs edge

En son 2018 rakamlarına göre, Google Chrome’un tarayıcılar arasında fark atacak derecede en üst sıralarda olması rakipsiz Chrome’mu rakipsiz yapıyor. Başka bir tarayıcı olan Microsoft Edge, yeniden tasarlanan özellikleri ve daha yumuşak gezinme özellikleriyle eleştiriler kazanıyor. Ama son zamanların iddialı olarak gelen tarayıcısı. Edge Windows 10’da varsayılan olarak kurulum avantajını kullanıyor.

1. Bellek ve CPU Kullanımı

Microsoft, tarayıcısının pil ömrüne ve RAM’e son derece uygun olduğunu kaydetmiştir. Ancak, böyle bir iddia basit bir analizde bile kendini gösterememiştir. Birden çok sekmeyi açık tuttuğunuzda, Edge bir Windows cihazında bile ağır çalıştığını fark edersiniz.

Öte yandan Chrome, daha az kaynak tüketme eğilimindedir. Testimizde, aynı web sayfaları için yalnızca Chrome % 0,7 CPU’ya  Edge’de % 13.4’e çıktı. Ek olarak, Chrome’un hafıza tüketimi yaklaşık % 57 daha azdı.

Tabi ki bunlar aşırı rakamlar. Biz bu testi 18 pencerede açarak yaptık. Daha az pencere ile çalışıyorsanız, farklılıklar olacaktır. Çoklu görevden hoşlanıyorsanız, Chrome en iyi seçiminiz olmaya devam eder. Chrome’da açılan pencerelerin yeniden yüklenmesini önleyerek RAM’den tasarruf edebilirsiniz.Bunun nasıl yapılacağını öğrenmek için bu makaleye göz atabilirsiniz.

2. Bant Genişliği Karşılaştırması

Hız testinde, Chrome, daha hızlı ping süreleri (268 ms / 302 ms), indirme (7.35 Mbps / 4.22 Mbps) ve Edge’e kıyasla yükleme hızları (4,98 Mb / 3,79 Mb / sn) kaydedildi. Sadece Edge kullanıyorsanız, yavaş hissetmez. Ancak, Chrome ile karşılaştırırsanız, hızdaki fark dikkat çekicidir.

3. Ham Sörf Hızı

Her iki tarayıcı da farklı hız testi sitelerinde ham sörf hızı için kontrol edildi. Ortalama olarak Chrome’un web sitesi arama sorgularını daha hızlı döndürdüğü tespit edildi. Örneğin, bir sayfa yükleme testi, Chrome’da 3.05 saniyeye, Edge’de ise 3.86 saniyeye ulaştı.

4. JavaScript Motoru

JavaScript, çoğu web sayfasının ve dinamik uygulamaların ayrılmaz bir parçasıdır. Hangi tarayıcının bir dizi JavaScript görevini daha iyi tamamlayabildiğini kontrol ettik. Chrome, 339.28 Edge 278.4 puan aldı. Chrome, daha hızlı JavaScript yüklemeleri için daha iyidir.

5. HTML5 Çevirme

HTML5, çevrimiçi müzik, video akışı, web kimlik doğrulaması ve çevrimiçi ödemeler dahil olmak üzere multimedya uygulamalarının kalbinde yer almaktadır. HTML5 oluşturmayı her iki tarayıcıda kontrol ettik. Chrome, 550üzerinden 528’i Edge 550 üzerinden 492’ye çıkardı.

6. Gizlilik ve Güvenlik

Edge, Chrome’dan daha iyi olan bir şey var: özel sörf. Bir NoScript’i çalıştırmadan bile, Edge’deki hassas donanım ve eklenti bilgilerinin algılanmasını önleyebilirsiniz. Öte yandan Chrome, sistem donanımı, GPU, ekran çözünürlüğü ve daha fazlası dahil olmak üzere bilgisayarınız ve sizin hakkınızda hakkında çok fazla bilgi alır. Net karar, Microsoft’un kullanıcı gizliliği konusunda Google’dan çok daha fazla iyidir.

7. Uzantılar

Chrome’un tarayıcı uzantıları koleksiyonu oldukça kapsamlı. Oysa, Edge için, 1 dakikadan daha kısa sürede sonuna kadar aşağı kaydırabilirsiniz! Bu, Chrome ile ilgili olarak aldığınız pek çok tarayıcı uzantısı Edge’de desteklenmediği içindir.

8. Chrome veEdge Özellikler Karşılaştırması

Microsoft, Edge’deki yeni nesil özellikleri tanıtmak için çok fazla tanıtım yapmadı. Her şeyi tek bir pencerede gezdirmenizi sağlayan sezgisel bir özellik. Tüm şifreleri kaldırabilir ve sekmeleri susturabilirsiniz. Bu, sizin izniniz olmadan ses çalan sörf haberleri sitelerinde oldukça kullanışlıdır. Bir tarayıcı penceresine notlar ve vurgular ekleyebilirsiniz. Chrome, yakın zamanda çok fazla özellik eklemedi. Bir istisna, tarayıcıları birden fazla cihazda senkronize etmede oldukça yararlı olabilecek “Chrome senkronizasyonu” dur.

9. Mobil Tarayıcılar

Edge’in Chrome’dan daha iyi yaptığı başka bir şey daha var. Android’deki mobil arayüzü daha zengin özelliklere ve daha hızlı bir şekilde geliyor. Chrome’un mobil tarayıcıların% 56,9’luk pazar payı her yıl düşüyor.

Son kararımız, Microsoft’un Internet Explorer üzerinden büyük ölçüde gelişmesine rağmen, Edge tarayıcının Google Chrome’la yetişebilmek için hala uzun bir yol kat etmesi gerektiğidir. Chrome yılların verdiği tecrübe ve hesaplar ile verdiği bir ücretsiz hizmeti Chrome kullanımı bir çok konu da avantajlı oluyor. Bu iki tarayıcı dışında alternatif web tarayıcılar olduğunu da unutmayın.

Bir yorum bırakınız...

*

dpı butonu

Mouseda DPI değeri Nedir? Ne işe yarar?

Bazı zamanlar özellikle mobil oyunlarda sıkça rakipten önce ateş etme tuşuna bastığımızı ...
tp link modem

TP- Link Modem Wi-Fi Şifre Değiştirme

Wifi şifre değiştirme işlemini internet ve bilgisayar güvenliğimiz için belirli aralıklarla yapmalıyız ...
pubg experimantal server ve test server

PUBG Experimental Server Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl İndirilir?

Oyun piyasasına sunulduğu günden bu yana ortalığı kasıp kavuran PUBG’nin iki farklı ...
ekran klavyesi

Windows Açılırken Ekran Klavyesini Otomatik Başlatma

Bilgisayarlarımızın giriş birimi olan donanımsal klavyelerde herhangi bir sorun yaşamamız durumunda Windows’un ...
Vivo X51 5G

Yüksek Fiyatlı Vivo X51 5G Duyuruldu! İşte Fiyatı ve Özellikleri

Yeni Vivo X51 5G, resmen tanıtılarak amiral gemisi cihazların arasına katıldı. Oldukça ...
flutter nedir

Flutter Nedir? Ne İşe Yarar?

Flutter aynı kod tabanından Android ve iOS uygulamaları oluşturmak için kullanılabilen ücretsiz, ...
instagram-biyografi-sozleri

Instagram Biyografi Sözleri – Kısa, Havalı, İngilizce, Türkçe

En güzel instagram biyografi sözleri ni sizler için araştırdık ve teloji.com‘un özenle ...
vectörel çizim

Vektörel Çizim Nedir, Nasıl Yapılır?

Vektörel çizim, son dönemlerde oldukça sık araştırılan konulardan biri olarak kabul edilmektedir ...