Photoshop Klonlama İşlemi Nasıl Yapılır? ∞ Sonsuz Teknoloji

Photoshop Klonlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Photoshop Klonlama

Photoshop klonlama işlemi nasıl yapılır? Photoshop gelişen teknoloji ile birlikte artık hayatımızda daha etkin roller oynamaya başlamış durumda. Bu durumda bu teknolojiden uzak yaşamak büyük kayıplara neden olacaktır.

Photoshop kendi içinde bulunan özellikleri sayesinde kullananlara ciddi anlamda güç vermektedir. Doğru teknikler ile yapılacak fotoğraflar bir sanat eseri ortaya çıkartmanızı sağlayabilir. Son zamanlarda çokça yayınlaşmaya başlayan tekniklerden birisi Photoshop’ta klonlama işlemidir.

Photoshop Klonlama İşlemi Nedir?

Photoshop Klonlama İşlemi

Photoshop klonlama işlemi nedir? Son zamanlarda çokça kullanılmaya başlanan bu teknik adından da anlaşıldığı gibi bir nesneyi ya da kişiyi birden fazla şekilde göstermektir. Bu teknik genelde manipülasyon yapmak isteyen kişiler tarafında kullanılır. Bir nesneden veya bir kişiden birden fazla kez yararlanmak için klonlanma yöntemi kullanılır.

Photoshop Klonlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu yöntem için birden fazla çekim yapmanız gerekir. Arka plan çekim alanının bir adet tamamen boş fotoğrafı daha sonra kamera hiçbir şekilde hareket ettirilmeden klonlanacak kişi veya nesnelerin farklı konumlardaki pozisyonları çekilmelidir.

Photoshop klonlama işlemi yapmak için herhangi bir Photoshop sürümüne sahip olmanız yeterli olacaktır. Adımları izleyerek kısa sürede klonlama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

  • Photoshop programını açın.
  • Daha önce çekmiş olduğunuz boş arazı, o arazide kamera oynatılmadan çekilmiş klon fotoğrafları program içine aktarın.
  • Gelecek olan boyut düzenleme alanından fotoğrafların tamamen aynı boyutta kusursuz olmasına dikkat edin.
  • Boş arazinin üzerine klon olarak eklemek istediğiniz katmana tıklayın ve sağ alt kısımda bulunan “Maske (Mask)” seçeneğini seçin.

maske photoshop kullanma

  • Oluşan maske katmanını siyah renk ile boyayın ve klonlamak istediğiniz fotoğraf katmanını ortadan kaybedin.
  • Son olarak beyaz fırça ile klonunu oluşturmak istediğiniz katmanları boyayarak ortaya çıkartın.

Photoshop Klonlama İşlemi ile Neler Yapılabilir?

Photoshop Klonlama İşlemi ile Neler Yapılabilir

Photoshop klonlama işlemi ile neler yapılabilir? Photoshop klonlama işlemi ile birden fazla kişi veya nesneleri tek bir fotoğraf içinde buluşturabilirsiniz.

Çeşitli çekim teknikleri ile güçlendirilmiş olan bu yöntem oldukça iyi işler ortaya çıkarmanız neden olacaktır. Birden fazla neşe veya insan oluşturma tekniği olarak da bilinen bu teknikte dikkat etmeniz gereken temel konu, klonunu oluşturmak istediğiniz kişi veya nesneleri sabit kamera ile çekmeniz.

  1. Uzun zamandır klonlama işleminin nasıl yapıldığını merak ediyordum. Sosyal medyada sık sık görüyordum fakat bu denli detaylı bilgi veren bir blog sitesine rastlamamıştım. Çok teşekkür ederim bu içerik için, son derece işime yaradı.

Bir yorum bırakınız...

*