Alternatif Web Tarayıcılar | Sonsuz Teknoloji Alternatif Web Tarayıcılar | Sonsuz Teknoloji

Alternatif Web Tarayıcılar

web tarayıcılar

Tarayıcılar, dünya çapında İnternet’in pencereleridir. Dünyada en çok kullanılan tarayıcı şüphesiz ki Google Chrome’dur. Tüm harika özellikleri geniş uzantı koleksiyonu, çeviri ve daha bir çok özel özellikler Chrome’dan vazgeçmeyi zorlaştırıyor. Ama yine de alternatif tarayıcılara göz atabilir özelliklerine göre tercih yapabilirsiniz.

1. Colibri (Windows, Mac): Sekmesiz Tarayıcı

colibri

Colibri, sekme kullanmayan bir tarayıcıdır. Sadece bir pencere üzerinden giriş yapılır. Her sayfa için ayrı bir pencere açmanız gerekir. Sekme kullanmamasından dolayı hızlı bir tarayıcı olma özelliği taşıyor. Sekmeler çok sık kullandığımız bir özelliktir. Bu nedenle desavantajının tek tekme kullanımı olduğu söylenebilir. Neredeyse tam ekran görüntüsü ile çalışır. Colibri ayrıca bağlantıları kaydetmenizi ve bu bağlantıların dışında listeler oluşturmanızı sağlar.Hem Windows hem de Mac’de içindir.

İndirme: Uygulama şimdilik beta durumda ve indirme bağlantısına erişmek için geliştiricilere e-posta göndermeniz gerekecek. Otomatik kayıt olmasına rağmen bekleme süreleri yok. Colibri

2. Firefox Focus (Android, iOS) Hafif, Gizliliği Koruyan Mobil Tarayıcı

Firefox Focus

Mobil tarayıcılarda o kadar çok farklı uygulamalar var ki, bazen aşırı gibi görünüyor. Firefox Focus, mümkün olduğunca hafif olmanın yanı sıra gizliliğin korunmasıyla ön plandadır. Firefox Focus, Android ve iOS içindir.

Colibri gibi onda da sekmeler yok, yalnızca bir pencere var. Gizlilik kullanımı için hazırlanmış bir tarayıcıdır, Yani şifreleri veya tarama geçmişini saklamaz. Aynı zamanda varsayılan olarak üçüncü taraf izleyicileri engeller. Reklam için çerezleri kullanan Google da bu tarayıcıda bunu yapamaz.

Mozilla, günümüzün gerçek anlamda bağımsız birkaç tarayıcı üreticisinden biridir. Dolayısıyla Firefox Focus biraz daha güvenlidir.Güvenliğe önem veriyorsanız tercih edilecek bir tarayıcıdır.

Bu ana tarayıcınız olmak için yeterli olmayabilir. Bunun için, Chrome’u veya Safari’yi kullanmaya devam edebilir veya Firefox’u ve özel durumlar için kullanabilirsiniz.

İndirin:  Android için Firefox Focus (Ücretsiz),  iOS (Ücretsiz)

3. Cocoon (Windows, Mac): Güvenlik ve Gizlilik Araçları

cocoon

Cocoon, güvenlik ve gizlilik esaslarının bir araç kutusu olan bir Firefox güvenlik eklentisi olarak başladı. Artık internetin zararlarından sizi korumak için ücretsiz olarak kendi tarayıcısını oluşturdu. Hem Windows hem de Mac’de içindir.

Bu tarayıcıyı kullanmak için bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Tarayıcı, veri hırsızlığından korunmak için bilgisayarınıza giren ve çıkan tüm verileri şifreler. Bu veriler Cocoon’un şifreleme sunucularından geçiyor. Orada, şirket ayrıca kötü amaçlı yazılım indirmediğinizden emin olmak için bir virüs koruma çalıştırıyor. Ayrıca, tarayıcı, Facebook’un sizi izlemesini engellemek gibi günümüzdeki diğer güvenlik tedbirlerini de içeriyor. Bunun ötesinde Cocoon, Firefox gibi görünüyor ve o şekilde hareket ediyor.

4. Addap’s (Windows, Mac, Linux): Araştırma İçin Tarayıcı

addaps

Araştırma amaçlı tasarlanmış, tüm web kaynaklarınızı depolamayı kolaylaştıran yeni bir tarayıcıdır. Addap’ın Board’lar oluşturabilir ve sonsuz  dikey kaydırmalı bir tablo oluşturabilirsiniz. Bu tablo üzerinde küçük tarayıcı pencereleri açabilirsiniz. Pencereler yeniden boyutlandırılabilir ve taşınabilir. Her pencere kendi başına bir tarayıcı gibidir.

5. Brave (Windows, Mac, Linux, Android, iOS): Etik Reklam Engelleme

brave

Reklamlar çoğu kişi için bir sorundur. Brave izleyicileri devre dışı bırakır ve hatta kötü reklamları engeller. Ekstra izleme ve reklamcılık bilgilerini yüklemek için fazla zaman harcamak zorunda olmadığı için sayfaları daha hızlı yükler.

Brave, önem verdiğiniz sitelere reklam ödemesi yapmak isteyenler için reklamı görmeden siteye destek verme yolu açmış.  Reklamlardan dolayı reklam ücretini almasını istediğiniz siteye mikro ödeme sistemi ile ödeme yapmanızı sağlar. Bu sistem ödemeyi bir kaç dolara tamamen siz yapıyorsunuz. Sanal cüzdana para yatırıp destek vermek istediğiniz bir sitenin reklamlarını görmeden sizin o sitede dolaştığınız süre içerisinde sitenin reklam görüntüleme kaybını siteye ödeme yapılmasını sağlıyor. Bu sistem tamamen isteğe bağlıdır.

Onun dışında tarayıcıda İnternet dolaşımında  hiçbir şekilde reklam ile karşılaşmıyorsunuz. “kötü reklamları” yerine sinir bozucu olmayan reklamlar ile değiştiren ve kullanıcı için daha az müdahaleci olan bir sistemi var. Reklamlardan rahatsız olmadan İnternet’te dolaşmanızı sağlayan güzel bir sistem.

Brave kendi içinde tam özellikli bir tarayıcıdır. Aynı zamanda açık kaynaklı ve tamamen ücretsizdir.

İndirin: Brave for Windows (Ücretsiz), macOS (Ücretsiz)

İndirin: Brave Mobile for Android (Ücretsiz), iOS (Ücretsiz)

Bir yorum bırakınız...

*

Mekanik klavye

Mekanik Klavye Nedir, Avantajları Nelerdir, Normal Klavyeden Farkı Nedir?

Mekanik klavye, adını son dönemlerde sıklıkla duyduğumuz ve genellikle oyun severler tarafından ...
web sitesi için programlama dili

Web Sitesi Yapmak İçin Hangi Programlama Dilini Öğrenmek Gerekir?

Günümüzde bilgiler ve hizmetler artık internet aracılığıyla web sitesi üzerinden dolaşır oldu ...
Windows-10 dep

Windows 10 Veri Yürütme Engellemesi (DEP) Nedir?

Veri Yürütme Engellemesi (DEP), Windows bilgisayarlarda yer alan bir güvenlik özelliğidir. DEP ...
toplama bilgisayar mı hazır bilgisayar mı

Hazır Kurulu Bilgisayar mı? Toplama Bilgisayar mı?

Bir bilgisayar satın almak istediğimizde ne tür bilgisayar alacağımız konusunda tereddüt yaşarız ...
wayfair olayı nedir

Wayfair Olayı Nedir?

Gün geçmiyor ki, internetin hızı kesilmesin. Her geçen gün dünyada internet kullanımı ...
Kablosuz Mouse Çalışmıyor mu

Kablosuz Mouse Çalışmıyor mu? İşte Çözüm Yolları

Windows 10 bilgisayarlar artık bir çok kişi tarafından kablosuz mouse ile kullanılıyor ...
ses gürültü engelleyici

Bilgisayarda Ses Gürültü Engelleme Programı

Son bir yıldır evden çalışmak artık yeni normalimiz olmuş durumdadır. Durum böyle ...
İnstagram’da Profilime Kim Baktı

İnstagram’da Profilime Kim Baktı Uygulamaları

İnstagram, platforma üye olan kullanıcıların ücretsiz fotoğraf ve video yüklemesini sağlayan sosyal ...