Alternatif Web Tarayıcılar | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Alternatif Web Tarayıcılar

web tarayıcılar

Tarayıcılar, dünya çapında İnternet’in pencereleridir. Dünyada en çok kullanılan tarayıcı şüphesiz ki Google Chrome’dur. Tüm harika özellikleri geniş uzantı koleksiyonu, çeviri ve daha bir çok özel özellikler Chrome’dan vazgeçmeyi zorlaştırıyor. Ama yine de alternatif tarayıcılara göz atabilir özelliklerine göre tercih yapabilirsiniz.

1. Colibri (Windows, Mac): Sekmesiz Tarayıcı

colibri

Colibri, sekme kullanmayan bir tarayıcıdır. Sadece bir pencere üzerinden giriş yapılır. Her sayfa için ayrı bir pencere açmanız gerekir. Sekme kullanmamasından dolayı hızlı bir tarayıcı olma özelliği taşıyor. Sekmeler çok sık kullandığımız bir özelliktir. Bu nedenle desavantajının tek tekme kullanımı olduğu söylenebilir. Neredeyse tam ekran görüntüsü ile çalışır. Colibri ayrıca bağlantıları kaydetmenizi ve bu bağlantıların dışında listeler oluşturmanızı sağlar.Hem Windows hem de Mac’de içindir.

İndirme: Uygulama şimdilik beta durumda ve indirme bağlantısına erişmek için geliştiricilere e-posta göndermeniz gerekecek. Otomatik kayıt olmasına rağmen bekleme süreleri yok. Colibri

2. Firefox Focus (Android, iOS) Hafif, Gizliliği Koruyan Mobil Tarayıcı

Firefox Focus

Mobil tarayıcılarda o kadar çok farklı uygulamalar var ki, bazen aşırı gibi görünüyor. Firefox Focus, mümkün olduğunca hafif olmanın yanı sıra gizliliğin korunmasıyla ön plandadır. Firefox Focus, Android ve iOS içindir.

Colibri gibi onda da sekmeler yok, yalnızca bir pencere var. Gizlilik kullanımı için hazırlanmış bir tarayıcıdır, Yani şifreleri veya tarama geçmişini saklamaz. Aynı zamanda varsayılan olarak üçüncü taraf izleyicileri engeller. Reklam için çerezleri kullanan Google da bu tarayıcıda bunu yapamaz.

Mozilla, günümüzün gerçek anlamda bağımsız birkaç tarayıcı üreticisinden biridir. Dolayısıyla Firefox Focus bir az daha güvenlidir.Güvenliğe önem veriyorsanız tercih edilecek bir tarayıcıdır.

Bu ana tarayıcınız olmak için yeterli olmayabilir. Bunun için, Chrome’u veya Safari’yi kullanmaya devam edebilir veya Firefox’u ve özel durumlar için kullanabilirsiniz.

İndirin:  Android için Firefox Focus (Ücretsiz),  iOS (Ücretsiz)

3. Cocoon (Windows, Mac): Güvenlik ve Gizlilik Araçları

cocoon

Cocoon, güvenlik ve gizlilik esaslarının bir araç kutusu olan bir Firefox güvenlik eklentisi olarak başladı. Artık internetin zararlarından sizi korumak için ücretsiz olarak kendi tarayıcısını oluşturdu. Hem Windows hem de Mac’de içindir.

Bu tarayıcıyı kullanmak için bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Tarayıcı, veri hırsızlığından korunmak için bilgisayarınıza giren ve çıkan tüm verileri şifreler. Bu veriler Cocoon’un şifreleme sunucularından geçiyor. Orada, şirket ayrıca kötü amaçlı yazılım indirmediğinizden emin olmak için bir virüs koruma çalıştırıyor. Ayrıca, tarayıcı, Facebook’un sizi izlemesini engellemek gibi günümüzdeki diğer güvenlik tedbirlerini de içeriyor. Bunun ötesinde Cocoon, Firefox gibi görünüyor ve o şekilde hareket ediyor.

4. Addap’s (Windows, Mac, Linux): Araştırma İçin Tarayıcı

addaps

Araştırma amaçlı tasarlanmış, tüm web kaynaklarınızı depolamayı kolaylaştıran yeni bir tarayıcıdır. Addap’ın Board’lar oluşturabilir ve sonsuz  dikey kaydırmalı bir tablo oluşturabilirsiniz. Bu tablo üzerinde küçük tarayıcı pencereleri açabilirsiniz. Pencereler yeniden boyutlandırılabilir ve taşınabilir. Her pencere kendi başına bir tarayıcı gibidir.

5. Brave (Windows, Mac, Linux, Android, iOS): Etik Reklam Engelleme

brave

Reklamlar çoğu kişi için bir sorundur. Brave izleyicileri devre dışı bırakır ve hatta kötü reklamları engeller. Ekstra izleme ve reklamcılık bilgilerini yüklemek için fazla zaman harcamak zorunda olmadığı için sayfaları daha hızlı yükler.

Brave, önem verdiğiniz sitelere reklam ödemesi yapmak isteyenler için reklamı görmeden siteye destek verme yolu açmış.  Reklamlardan dolayı reklam ücretini almasını istediğiniz siteye mikro ödeme sistemi ile ödeme yapmanızı sağlar. Bu sistem ödemeyi bir kaç dolara tamamen siz yapıyorsunuz. Sanal cüzdana para yatırıp destek vermek istediğiniz bir sitenin reklamlarını görmeden sizin o sitede dolaştığınız süre içerisinde sitenin reklam görüntüleme kaybını siteye ödeme yapılmasını sağlıyor. Bu sistem tamamen isteğe bağlıdır.

Onun dışında tarayıcıda İnternet dolaşımında  hiçbir şekilde reklam ile karşılaşmıyorsunuz. “kötü reklamları” yerine sinir bozucu olmayan reklamlar ile değiştiren ve kullanıcı için daha az müdahaleci olan bir sistemi var. Reklamlardan rahatsız olmadan İnternet’te dolaşmanızı sağlayan güzel bir sistem.

Brave kendi içinde tam özellikli bir tarayıcıdır. Aynı zamanda açık kaynaklı ve tamamen ücretsizdir.

İndirin: Brave for Windows (Ücretsiz), macOS (Ücretsiz)

İndirin: Brave Mobile for Android (Ücretsiz), iOS (Ücretsiz)

Bir yorum bırakınız...

*

footbal maneger 2021

Football Manager 2021 Tanıtıldı! İşte Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Günümüzün en popüler oyun serilerinden biri olan Football Manager serisi, yeni oyunuyla ...
twitter sesli dm

Twitter Sesli DM Özelliğini Test Ediyor!

Geçtiğimiz günlerde bazı güncellemeler alarak gündeme gelmeyi başaran Twitter, şimdilerde sesli dm ...
altyazı

Yabancı Film için Türkçe Altyazı İndirme Siteleri

Altyazı, yabancı dilde çekilen dizi, film ve belgesellerin orijinal seslendirilmesi nedeniyle kendi ...
göz yorgunluğu

Göz Yorgunluğunu Azaltan Android Uygulamalar

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için yazılmış, Linux ...
driectx

Bilgisayar DirectX Sürümü Öğrenme

Directx sürümü öğrenme her bilgisayar kullanıcısının merak ettiği oldukça kolay şekilde öğrenilebilen ...
Heatmap (Isı Haritası) Nedir

Heatmap (Isı Haritası) Nedir, Ne İşe Yarıyor?

Heatmap yani ‘Isı Haritası’ SEO uzmanları tarafından bilinen bir kavramdır. Website analizinde ...
bilgisayar dükkanı

Bilgisayarcı Dükkanı Nasıl Açılır, Ne Kadar Sermaye Gerekir, Ne Kadar Kazandırır?

İş fikirleri arasında, bilgisayarcı dükkanı açmak, en temiz ve kar getiren işlerden ...
instagram içerik ihlali

Instagram İçerik Hak Talebi Güncellemesi Yayınlanıyor!

İnstagram içerik hak talebi güncellemesi ile adını yine zirveye taşımayı başarmış durumda ...