Notebook Soğutucu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Sonsuz Teknoloji

Notebook Soğutucu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

soğutucu

Notebook soğutucu gerçekten işe yarıyor mu? Sık sık gündeme gelen bu soru birçok kişi tarafından oldukça merak ediliyor. Birçok kullanıcının en büyük sorunu notebooklarının aşırı derece ısınmasıdır. Yaşanan bu ısınmalar notebookların performansına ciddi anlamda etki etmektedir. Özellikler yaz aylarında meydana gelen bu ısınmalardan dolayı, bilgisayarlar aniden kapanmakta ve veri kaybı yaşanabilmektedir. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak adına kullanıcılar soğutucu almakta fakat fayda görmediğini dile getirmektedir.

Yanlış yapılan soğutucu seçimlerinden dolayı kullanıcılar hem zaman kaybı yaşamakta hem de ekonomik kayıp yaşamaktadır. Öncelikle soğutucu alırken kullanılan malzemeye bakmak son derece önemlidir. Metal yüzeye sahip soğutucular fayda verebilirken, plastik yüzeye sahip soğutucular fayda verememektedir. Notebook soğutucu alırken nelere dikkat etmeliyiz gelin birlikte inceleyelim.

Soğutucu Üzerinde Bulunan Fanların Dönme Hızı Oldukça Önemli

Kullanıcılar soğutucu alırken ne yazık ki özelliklerine dikkat etmezler. Hal böyle olunca soğutuculardan istedikleri performansı alamazlar. Soğutucu alırken en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise fanların dönme hızıdır. Alacağınız soğutucudan tam performans almak istiyorsanız mutlaka 1000 ile 1500 arasında dönme hızına sahip soğutucu almalısınız. Zira bu değerlerin altında alacağınız soğutucular, notebooklarınıza fayda vermeyecektir.

Metal Soğutucu Alın

Plastik yüzeye sahip soğutuculardan uzak durmak son derece önemlidir. Zira plastik yüzeye sahip soğutucular kullanıcılara faydadan çok zarar getirmektedir. Eğer sizde soğutucu almaya karar veriyorsanız mutlaka metal yüzeye sahip ürün almaya özen gösterin. Metal yüzeye sahip soğutucular, diğer modellere göre daha kısa sürede soğutmakta ve bu soğukluğu uzun süre sağlamaktadır.

Fanın Yeri Çok Önemli

Soğutucu üzerinde bulunan fanların yeri oldukça önemli. Özellikle tek fanlı soğutucular gerekli verimi veremeyebiliyor. Bu tip durumlarla karşılaşmamak adına mutlaka, birden çok fanı olan soğutucuları tercih etmek gerekiyor. Ayrıca fanların konumda oldukça önemli. Notebook ısı bölgesine denk gelmeyen fanlar gerekli performansı ne yazık’ ki gösteremeyebiliyor. Mutlaka soğutucu alırken fanların konumuna, fanların dönüş hızına bakmanız gerekmektedir.

Notebook Soğutucusu Kullanmak Şart mı?

Notebook soğutucu kullanmak elbette şart değil. Fakat ısınan notebooklar birtakım donanımsal veya yazılımsal sorunlara neden olabiliyor. Kullanıcılar ısınmadan dolayı kapanma, işlemci yanması, ekran kartı yanması, donma, kasma gibi problemlerle karşılaşabiliyor. Bu tip sorunlar ile karşılaşmamak için notebookları uygun ortamda kullanmak, ısınmalardan kaynaklı yanma, donma gibi sorunlarla karşılaşmamak adına soğutucu kullanmak önemlidir.

Bir yorum bırakınız...

*