Online Oyun Oynarken Kasma Sorunları | Sonsuz Teknoloji

Online Oyun Oynarken Kasma Sorunları

oyun

Online oyun oynarken mutlaka donma sorunu ile karşılaşılmıştır. Bazen donma sorunları bizden kaynaklanırken bazen ise internetten dolayı donma sorunu meydana gelebildiği görülmüştür. Yetersiz donanım, ping sorunu, yetersiz internet hızı gibi başlıca nedenler online oyunlarda donma sorunu yapabilmektedir.

Düşük İnternet Hızı

Online oyunlar da donma yapan en büyük nedenlerden biri de düşük internet hızıdır. Genellikle ülkemizde internet hızları ortalama 8 mbit olarak lanse edilmektedir. Fakat birçok neden internet hızının düşmesine neden olabilmektedir.

İnternet hızı teknik sebepler ile düşebildiği gibi kullanıcı kaynaklı da düşebilmektedir. En çok karşılaşılan kullanıcı kaynaklı sorunların başında online oynarken arka planda bir şey indirme, online oyun oynarken yine internete bağlı şekil de müzik dinleme, güncellemeler veya akla belki hiç gelmeyen wifi ağınıza yabancı misafirlerin girmesi gibi nedenlerden dolayı internet hızı düşebilmektedir.

Diğer sebep ise alt yapı yetersizliğinden dolayı internet hızın da düşmeler meydana gelebilmektedir. Online oyuna girmeden önce mutlakainternet speed test yaptırmanız oyun deneyiminiz açısından büyük önem taşımaktadır.

Ping Sorunu

Online oyun oynarken yine en çok karşılaşılan sorunların başında ping sorunu gelmektedir. Bu problem oyunda donmalara, gözle görülen ve görülmeyen gecikmelere neden olabilmektedir. Ping problemi genel itibari teknik bir problem gözükse de kullanıcı kaynaklı olabilir. Tıpkı düşük internet hızın da olduğu gibi kullanıcının birşey indirmesi, dinlemesi veya güncellemesi ping problemine yol açabildiği gibi server kaynaklı da olabildiği unutulmamalıdır.

Online oyuna girmeden önce mutlaka ping test işlemini yapmanız sizin adınıza oyun deneyimini yükseltecek işlemlerden bir tanesi olacaktır. Ping sorunu eğer kullanıcı kaynaklı ise bunun nedenini bulup ortadan kaldırmak gereklidir. Fakat bir akım işlemler de işe yarayabildiği görülmektedir. Online oyunda ping sorunu yaşayanların mutlaka dns değiştirmesi ve bulunduğu konuma uygun dns seçmesi sorunu bir nebze ortadan kaldıracaktır.

Kablosuz Bağlantı Donma Yapar

En sık fakat dikkat edilmeyen ve pek de bilinmeyen bir sorundur. Kablosuz bağlantı oyunlar da donma veya ping yapabilmektedir. Özellikle modem ile bilgisayar, konsol arasın uzak mesafe var ise donma kaçınılmaz olacaktır. En etkili çözümü kablolu bağlantı yapılmasıdır. Ayrıca kablosuz yapılacak her türlü test yanlış sonuç verecektir. Özellikle hız testi mobil üzerinden değil kablolu bağlantının olduğu cihaz dan yapılmalıdır. Eğer bir online oyun tutkunuysanız İnternet’i kesinlikle kablolu kullanmalısınız.

Eski Yazılım Donma Yapar

Bilgisayarınızda online oyun oynarken donma ve ping sorunu herkes de meydana gelebilir. Bu sorun çeşitli sebepler ile olabildiği gibi donanım aygıtlarının güncellenmemesi gibi nedenlerden de olabilmektedir. Bu sorunu çözmek için aygıt yazılımlarını güncelleyerek sorunun bir nebze de olsa çözüleceği bilinmektedir.

 

Bir yorum bırakınız...

*