Popüler Sitelerde Kullanılan Rahatsız Edici Özellikler | Sonsuz Teknoloji

Popüler Sitelerde Kullanılan Rahatsız Edici Özellikler

web siteler

Web sitesi yapmak kolaydır ancak o kadar kolay değildir ve iyi tasarım ve teknoloji için standartlar sürekli değişmektedir. Gerçekten profesyoneller için bir iştir. Popüler web sitelerin ısrarla devam ettikleri bazı rahatsız edici özellikleri vardır. Popüler olmalarına rağmen bu özelliklere ısrarla devam etmektedirler. Elbette bunun bir nedeni var?

Çok Fazla Tıklama

Web sitesinde gezinirken çok fazla tıklama ile ilerlemek sıkıcı olur. Bir kullanıcı olarak bir web sitesinde bir sayfaya eriştikten sonra  yazı başlığını tıklama yaparak görmek yerine düzenli olmak koşulu ile bir çok başlığı bir arada görmek isteriz. Popüler web sitelerinin gereksiz yere  çok tıklama koyması sıkıcı olmakla birlikte Profesyonelce bir özellik değildir. Tıklama yapıldıkça farklı yeni reklam görünecek ve bu da para  kazanma olasılığını arttıracaktır.

Gereksiz Şifreli Giriş

Web sitelerinde şifreli giriş genellikle alışveriş siteleri, forum siteleri gibi paylaşım sitelerinde şifre kullanılır, ancak hiç bir hizmet vermediği ve şifre girmeye gerek olacak bir durum olmadığı halde sadece pop-uplarla kayıt olmanızı talep eden siteler vardır. Birde bu kayıt işlemi sürekli olarak pop-up menü olarak çıkması rahatsız edici oluyor. Sitelerin bunu yapmalarının en büyük amacı e-mail adreslerinizi arşivleyip bunları reklam ve ürün satış için bildirimler göndermek için kullanmasıdır. Üye olmamı gerektirecek bir durum yoksa ve sürekli böyle bir siteyi takip etmeyeceksem neden üye olayım?

Gereksiz Slaytlar

Web sayfalarında haber için en sık yapılan yöntemlerden biridir. Çoğu slayt gösterisi bir sonraki resimde ilerlemek için aşağı yukarı tuşlarını veya tıklama kullanılmaktadır. Aslında bunun en pratik yolu resim slaytlarını alt alt sıralayarak tek sayfada yayınlamaktır. Bu  ziyaretçiye hizmettir. Burada web siteleri kullanıcının ziyaret etme kolaylığından çok kendi ticari menfaatlerini düşünmüşlerdir. Slaytları tıklayıp tıklayıp devam ettiğinizde bazen çok gereksiz resimler olduğunu görünce boşa zaman kaybı oluyor.

 Pop-Uplar

Pop-up’lar çoğunlukla reklam için kullanılan bir özelliktir. Bazı sitelerde abone olun veya kayıt olun gibi talepler  içinde pop-uplar web sitelerinde çıkmaktadır. Bu tür pup-ların en kötüsü siteyi ilk açtığınızda çıkan pop-up’ı kapattıktan sonra ısrarla devam eden pop-uplardır.

Sonuç

Elbette, web sitelerinin bu özellikleri tercih etmesinin teknik ve ticari nedenleri vardır. Amaç, ticari kazanç elde etme olasılığını reklam gösterimleri ile arttırmak. E-mail bilgileri toplayarak ürün tanıtım reklam bildirimlerini göndermek. Bu ve buna benzer özelliklerin hepsi tamamen daha çok para kazanabilmek içindir.

Bir yorum bırakınız...

*

ssd ve hdd

İkinci El SSD veya HDD Alınır Mı?

Bilgisayar toplamak isteyen veya bilgisayar donanımlarını yükseltmek isteyen kullanıcılar bütçelerinin kısıtlı olması ...
gmail

Gmail E-posta Gelmiyor Gmail Neden Çalışmıyor? 

Gmail, her android kullanıcısının kullanmak zorunda olduğu ve güvenilir bir e-posta hizmetidir ...
vram

Bilgisayarda VRAM Nasıl Artırılır?

Bilgisayarların iyi bir performans için işlemci (CPU) gibi, ekran kartının (GPU) da ...
youtube yorum gözükmüyor

YouTube’da Yorumlar Gözükmüyor Sorunu

YouTube’da videolar için yorum yapmak, videoyu ve Youtube kanalını popüler hale getiren ...
kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...