Popüler Sitelerde Kullanılan Rahatsız Edici Özellikler | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Popüler Sitelerde Kullanılan Rahatsız Edici Özellikler

web siteler

Web sitesi yapmak kolaydır ancak o kadar kolay değildir ve iyi tasarım ve teknoloji için standartlar sürekli değişmektedir. Gerçekten profesyoneller için bir iştir. Popüler web sitelerin ısrarla devam ettikleri bazı rahatsız edici özellikleri vardır. Popüler olmalarına rağmen bu özelliklere ısrarla devam etmektedirler. Elbette bunun bir nedeni var?

Çok Fazla Tıklama

Web sitesinde gezinirken çok fazla tıklama ile ilerlemek sıkıcı olur. Bir kullanıcı olarak bir web sitesinde bir sayfaya eriştikten sonra  yazı başlığını tıklama yaparak görmek yerine düzenli olmak koşulu ile bir çok başlığı bir arada görmek isteriz. Popüler web sitelerinin gereksiz yere  çok tıklama koyması sıkıcı olmakla birlikte Profesyonelce bir özellik değildir. Tıklama yapıldıkça farklı yeni reklam görünecek ve bu da para  kazanma olasılığını arttıracaktır.

Gereksiz Şifreli Giriş

Web sitelerinde şifreli giriş genellikle alışveriş siteleri, forum siteleri gibi paylaşım sitelerinde şifre kullanılır, ancak hiç bir hizmet vermediği ve şifre girmeye gerek olacak bir durum olmadığı halde sadece pop-uplarla kayıt olmanızı talep eden siteler vardır. Birde bu kayıt işlemi sürekli olarak pop-up menü olarak çıkması rahatsız edici oluyor. Sitelerin bunu yapmalarının en büyük amacı e-mail adreslerinizi arşivleyip bunları reklam ve ürün satış için bildirimler göndermek için kullanmasıdır. Üye olmamı gerektirecek bir durum yoksa ve sürekli böyle bir siteyi takip etmeyeceksem neden üye olayım?

Gereksiz Slaytlar

Web sayfalarında haber için en sık yapılan yöntemlerden biridir. Çoğu slayt gösterisi bir sonraki resimde ilerlemek için aşağı yukarı tuşlarını veya tıklama kullanılmaktadır. Aslında bunun en pratik yolu resim slaytlarını alt alt sıralayarak tek sayfada yayınlamaktır. Bu  ziyaretçiye hizmettir. Burada web siteleri kullanıcının ziyaret etme kolaylığından çok kendi ticari menfaatlerini düşünmüşlerdir. Slaytları tıklayıp tıklayıp devam ettiğinizde bazen çok gereksiz resimler olduğunu görünce boşa zaman kaybı oluyor.

 Pop-Uplar

Pop-up’lar çoğunlukla reklam için kullanılan bir özelliktir. Bazı sitelerde abone olun veya kayıt olun gibi talepler  içinde pop-uplar web sitelerinde çıkmaktadır. Bu tür pup-ların en kötüsü siteyi ilk açtığınızda çıkan pop-up’ı kapattıktan sonra ısrarla devam eden pop-uplardır.

Sonuç

Elbette, web sitelerinin bu özellikleri tercih etmesinin teknik ve ticari nedenleri vardır. Amaç, ticari kazanç elde etme olasılığını reklam gösterimleri ile arttırmak. E-mail bilgileri toplayarak ürün tanıtım reklam bildirimlerini göndermek. Bu ve buna benzer özelliklerin hepsi tamamen daha çok para kazanabilmek içindir.

Bir yorum bırakınız...

*

netflix güncelleme

Netflix VPN Kullanımını Neden Engelliyor?

Netflix, dünya genelinde hizmet veren bir yayın film ve dizi platformudur. Netflix ...
windows-10üü

Windows 10 Oyun Çubuğu İle Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

Windows 10’da ekran kaydı ve ekran görüntüsü almak, ek bir uygulamaya gerek ...
apple page

Apple Pages Uygulamasında Grafik Ekleme Nasıl Yapılır?

Pages, Apple şirketi tarafından özel olarak geliştirilen ve kullanıma sunulan kelime işlemci ...
motorolla fusion

Motorola One Fusion Tanıtımını Gerçekleşti! İşte Özellikleri ve Fiyatı!

En önemli markalardan bir tanesi olarak bilinen Motorola firması, geçtiğimiz günlerde yeni ...
sanallaştırma teknolojisi

Sanallaştırma Teknolojisi (VT) Nedir? Etkinlik Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

Sanallaştırma teknolojisi sahip olduğunuz cihazın işlemci, bellek, hafıza gibi birimlerini birden çok ...
excel alt

Excel’de Veri Alt Toplam Kullanımı Nasıl Yapılır?

Excel’de veri alt toplam kullanımı son derece basit bir yöntem ile kolaylıkla ...
görünmez adam

Görünmez Adam Efsanesi Gerçek mi Oluyor? Şeffaf İnsan Hücreleri Üretildi!

Leigh Whannell ‘in Görünmez Adam filmi gerçek mi oluyor? Filmde geçen olaylar ...
xbox ücretsiz oyun

Xbox Game Pass Kütüphanesine Temmuz Ayında Eklenecek Ücretsiz Oyunlar Belli Oldu

Microsoft şirketi, geçtiğimiz günler içerisinde sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklama ile birlikte ...