CPU (İşlemci) ve GPU (Ekran Kartı)'da TDP Nedir? | Sonsuz Teknoloji

CPU (İşlemci) ve GPU (Ekran Kartı)’da TDP Nedir?

cpu tdp
Bilgisayar ile meşgul birisiyseniz muhtemelen TDP ifadesi ile karşılaşmışınızdır. Bu ifade genellikle CPU (İşlemci) ve GPU (Ekran Kartı)’larda karşımıza çıkan bir ifadedir. Masaüstü bilgisayarı olanlar için TDP önemli bir bilgidir. Peki CPU ve GPU için TDP Nedir?

TDP Ne Demektir?

TDP (Thermal Design Power), türkçe karşılığı Termal Tasarım Gücüdür. “Isıl Tasarım Gücü”, “Isıl Tasarım Noktası” ve “Isıl Tasarım Parametresi” ifadeleri de kulanılır. Ancak yaygın kullanımı Termal tasarım gücüdür. Termal Tasarım Gücü, bir CPU veya GPU’nun yoğun bir iş yükü altında ürettiği maksimum ısı miktarının bir ölçümüdür. Bilgisayar çalışırken, bileşenler ne kadar çok çalışırsa, o kadar fazla ısı üretir.

TDP bir bileşenin ürettiği ve bir soğutma sisteminin çıkarması gereken ısı miktarını ifade eder. Genellikle bir güç ölçüsü olan elektrik gibi watt cinsinden ifade edilir.

CPU (İşlemci) için TDP

Bir bilgisayarın CPU soğutma sistemi 50 watt’lık bir TDP için tasarlanabilir; bu, bilgisayar çipi için maksimum bağlantı sıcaklığını aşmadan 50 watt’a kadar ısıyı dağıtabileceği anlamına gelir.

Bir Intel işlemciniz varsa, T-junctionı kontrol etmeniz gerekir. Intel, bunun “işlemci kalıbında izin verilen maksimum sıcaklık” olduğunu söylüyor. Örneğin, Core i9-9900K için TDP 95 watt ve T-junction 100 santigrat derecedir. İşlemcinizin T-junction bulmak için Intel’in Ark sitesine gidin

ve işlemci modelinize bakın.

AMD, daha basit olan “Max Temps” terimini kullanıyor. Ryzen 5 3600, 65 watt TDP’ye sahip, Ryzen 5 3600X 95 watt TDP’ye sahip ve her ikisi de 95 derecelik Max Temps’a sahip.

CPU’nuzla birlikte gelen stok soğutucunun iyi olması gerekir.

GPU (Ekran Kartı) için TDP

Grafik kartlarında TDP var, ancak ayrıca dahili soğutma çözümleri de var. Satış sonrası GPU soğutucularını alabilirsiniz, ancak aşırı overclock yapmadığınız sürece, kurulumu daha zordur ve genellikle gereksizdir. Grafik kartınızın TDP’sini bilmek istiyorsanız, TechPowerUP güvenilir bir kaynaktır. TDP, CPU’lar için daha önemlidir.

TDP, bileşenleriniz için doğru soğutma çözümünü seçmenize yardımcı olur.

Bir yorum bırakınız...

*