Proxy Nedir? Proxy Türleri ve Ayarları ∞ Sonsuz Teknoloji

Proxy Nedir? Proxy Türleri ve Ayarları

Proxy Nedir Proxy Türleri ve Ayarları

Güvenli bağlantı için önemli olan Proxy nedir konusuna açıklık getireceğiz. Proxy, bir ara sunucu olarak tanımlanabilir.

İnternet kullanımında bağlantı ve güvenlik gibi şeyleri sağlayan birçok araç var. Bu araçlar sayesinde istediğimiz adrese güvenli bir şekilde bağlanabiliyoruz. Normalde internete bağlanırken istemci ve sunucu arasında haberleşme gerçekleştiğini belirtelim.

Ancak bu bağlantı esnasında birçoğumuzun bilmediği çok önemli bir araç daha var. Proxy, internet erişiminde ara sunucu olarak tabir edilen önemli bir katman. Proxy sayesinde güvenli internet bağlantısı sağlayabiliyor ve hatta engellenmiş sitelere bile girebiliyoruz. Gizlilik ve güvenlik için hazırlanan Proxy nedir, türleri nelerdir? Birlikte öğrenelim.

Proxy Nedir?

Daha önce DNS ve IP gibi terimleri duymuşsunuzdur. Bu yazımızda ise çok fazla bilinmeyen Proxy nedir konusuna değineceğiz. Bu sunucu, aslında internet erişiminde önemli bir role sahip. Proxy, dilimizde ara sunucu veya vekil sunucu olarak da biliniyor. Proxy, internet erişiminde kullanılan bir ara sunucudur.

Normalde internet bağlantısı istemci ve sunucu arasında gerçekleşir. Bir siteye bağlanmak istediğinizde sunucuya bir istek gönderilir. Bu istek esnasında, karşı taraf IP adresinizi ve kişisel verilerinizi rahatlıkla görebilir. Ancak Proxy ile bağlantı sağlandığında, bu istek direkt sunucuya gönderilmez.

Bir siteye bağlanmaya çalıştığınızda, istek öncelikle Proxy sunucusuna gönderilir. Proxy sunucusu, bu isteği diğer sunucuya iletir ve istek onaylanırsa bilgileri indirerek size geri gönderir. Bu sayede güvenli bağlantı sağlanmış olur. Yani aslında Proxy, internet erişiminde güvenlik ve gizlilik için kullanılan bir ara sunucudur.

Proxy Ne İşe Yarar?

Proxy nedir kısmında bu sunucunun güvenlik ve gizlilik için önemli olduğunu vurgulamıştık. Proxy, internette IP adresi gibi bilgilerinizi gizleyerek gizli şekilde dolaşmanızı sağlar. Böylece internette anonim şekilde güvenle dolaşabilirsiniz. Proxy ile erişimi yasaklanmış sitelere bile girebilmeniz mümkün. Normal şartlarda istemci ile sunucu arasında bir haberleşme sağlanır ve bu sayede sitelere bağlantı gerçekleşir.

Bu bağlantı esnasında IP adresiniz ve diğer bilgileriniz, sunucu tarafından rahatlıkla görülebilir. Proxy ise bu bağlantı arasında konumlanan bir sunucudur. Bir siteye Proxy kullanarak bağlanırsanız, IP adresiniz ve diğer bilgileriniz Proxy sunucuları tarafından korunur.

Bağlantı isteği, karşı sunuculara Proxy sunucuları tarafından iletilir. Ancak bu iletim esnasında bilgileriniz gönderilmez. Karşı sunucu bağlantıya onay verilse, Proxy sunucuları istemciye geri döner ve bağlantıyı gerçekleştirir. Böylece IP adresiniz ve diğer bilgileriniz gizlenerek güvenli internet erişimi sağlanmış olur.

Proxy Türleri Nelerdir?

Ara sunucu Proxy nedir, ne işe yarar? Detaylarını öğrenmiş olduk. Proxy’nin çok sayıda türü var. Bu türlerin özellikleri tamamen değişiklik gösterebiliyor. Bazı Proxy türlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

HTTP Proxy

Bu tür Proxy, HTTP (HyperText Transfer Protocol) taleplerini yönlendiren ve web sayfalarına erişim sağlayan bir türdür. Genellikle web tarayıcıları tarafından kullanılır.

SOCKS Proxy

SOCKS (Socket Secure) protokolüne dayanan bir Proxy türüdür. Hem TCP hem de UDP trafiğini yönlendirebilir ve farklı uygulamalara destek sağlar. SOCKS4 ve SOCKS5 olarak iki ana versiyonu bulunur.

Transparent Proxy

Kullanıcının farkında olmadan trafiği yönlendiren bir Proxy türüdür. Anonimlik sağlamaz ve kullanıcıların IP adresleri açıkça görülebilir.

Anonim Proxy

Kullanıcıların kimliklerini gizleyen ve IP adreslerini maskeleyen Proxy türüdür. Genellikle internet kullanıcılarının gizliliğini korumak için kullanılır.

Windows 10’da Proxy Ayarlarına Nasıl Girilir?

İçeriğimizde son olarak Windows 10’da Proxy ayarlarına nasıl erişeceğinizi anlatmak istiyoruz. Proxy nedir konusunu öğrendikten sonra bu ayarlara göz atabilir ve gerekli araştırmalarla düzenlemeler yapabilirsiniz.

Windows 10 Proxy Ayarları Açma

  • Başlat menüsünü açın ve çark simgesine tıklayarak Ayarlar’a girin.
  • Ağ ve İnternet’e tıklayın.
  • Ara sunucu’ya tıklayın.
  • Ayarları otomatik algıla’yı işaretlediğinizde Windows bir Proxy sunucusu olup olmadığını kontrol edecektir. Eğer sunucu varsa ayarları buna göre düzenleyecektir.
  • El ile ara sunucu kurulumu kısmında ise Proxy ayarlarını manuel olarak düzenleyebilirsiniz. Burada Proxy sunucu adresi gibi bilgileri girerek kurulumu kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.

Proxy nedir kısaca internet erişimi sırasında gizlilik ve güvenlik için kullanılan ara sunucudur. Proxy sayesinde engellenmiş sitelere erişebilir ve herhangi bir siteye güvenli bir şekilde bağlanabiliriz.

NFC Nedir Ne işe yarar

NFC Teknolojisi Nedir? Kullanım Alanları ve Özellikleri

NFC, cihazlar arasında hızlı ve güvenilir veri transferi yapma yeteneği ile bilinir. NFC'nin öne çıkan özelliklerinden biri, cihazların birbirine dokunarak veya çok yakın mesafeden ...
React Nedir

React Nedir? React ile Web Uygulaması Yapımı

Web dünyasının geliştirme alanında geliştirme işini kolaylaştıracak ve daha komplike Web sayfaları yapmaya olanak tanıyacak pek çok teknoloji bulunmakta. Bunlar arasında en çok kullanılanları ...
instagram foto

Instagram Fotoğraf Yüklenmiyor Sorununun Sebepleri

Dünya’nın en popüler uygulamaları arasında yer alan Instagram, diğer uygulamalar için bünyesinde çeşitli hataları barındırır. Instagram fotoğraf yüklenmiyor diyen kullanıcılar da bu hatalara sebep ...
X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...