Bilgisayarı Gece Boyunca Açık Bırakmak Zararlı Mı? | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayarı Gece Boyunca Açık Bırakmak Zararlı Mı?

bilgisayar gece açık

Bilgisayarı sabaha kadar açık bırakmak zararlı mı? Bilgisayarı gece boyunca açık bırakmak zararlı mı? Kulağa ne kadar da tanıdık gelen sorular değil mi. Hayatınızın bir döneminde mutlaka bu soruları sorduğunuzu tahmin edebiliyoruz.

Son zamanlarda artan donanım fiyatları nedeni ile bilgisayarlar da bizler için altından daha değerli bir hale geldi. Durum böyle olunca da onlara karşın en ufak bir zarar gelsin istemiyoruz. Geceleri açık bırakmanın bile onlara zarar verip vermeyeceğini düşünür hale gelmiş durumdayız.

Özellikle bilgisayarınızı çeşitli nedenlerden dolayı sabahlara kadar açık bırakıyorsanız çevrenizden “Sabaha kadar bilgisayarın açık kalması zararlıdır” cümlesini duymuş olmanız oldukça mümkün. Peki bilgisayarları sabaha kadar açık bırakmak gerçekten zararlı mı?

Bu söylentilerin ne zamanlar ortaya çıktığını anladıktan sonra ne kadar gerçek ne kadar sahte olduğuna kendiniz karar verebilirsiniz. Zira söz konusu bilgisayarı geceleri açık bırakmak zararlıdır terimi oldukça eski zamanlara dayanıyor.

bilgisayar gece açık zararlı mı

Bilgisayarı Geceleri Açık Bırakmak Tehlikeli Mi?

Bilgisayarı geceleri açık bırakmak tehlikeli mi? Aslında bu sorunun cevabı içinde bulunduğunuz yıla göre çok farklılık göstermekte. Şayet ilk bilgisayar zamanlarında bu yazıyı okuyor olsaydınız sizlere cevabımız evet olacaktı. Neyse ki teknolojik açıdan şanslı bir zamandasınız.

Bilgisayarların evlere yayılmaya başladığı zamanlarda hafızaları o kadar da gelişmiş değildi. Hal böyle olunca ister istemez geceleri açık bırakmak zarar veriyordu. Yeni işlemler yapmak için bilgisayarların bir süre dinlenmesi ya da yeniden başlatılması gerekiyordu.

Teknolojinin gelişmesinin ardından RAM kapasiteleri de yeterince arttırıldı. Elbette bu kriterler sadece Ram ile alakalı değil, sistemin ısınması ve kendini tazelemesi ile de alakalı. Eski sistemler soğutma açısından oldukça sorunluydu bu nedenle geceleri kapatılması ve bilgisayarın soğuması gerekiyordu. Yeni sistemler üzerinde gelen entegre soğutucular ile birlikte uzunca bir süre kapatmadan kullanılabilir.

bilgisayar gece açık olması

Bilgisayarı Geceleri Kapatmak Faydalı Mı?

Bilgisayarı geceleri kapatmak faydalı mı? Öncelikle söylememiz gerekiyor ki son 10 yıl içerisinde piyasaya girmiş olan cihazlardan birine sahipseniz ve bilgisayarı geceleri açık bırakmak zorundaysanız, bu konuda endişelenmenize gerek yok. Ancak, gece açık olması zorunlu değilse bilgisayarın gece kapalı olmasının elbette faydası vardır. Kapatılan bilgisayarlar enerji açısından fayda sağlamakta. Şöyle ki, gece kapatılan bilgisayarlar ay sonunda %30 Elektrik tasarrufu sağlayabiliyor.

Bilgisayarın gece açık olmasının donanıma zarar verecek muhtemel riski de geceleri giden ani elektrik kesintisi. Şayet bilgisayarınızı koruyacak bir PSU bağlantısına sahip değilseniz geceleri gidip gelecek olan elektrik bilgisayarda donanımlara zarar vermiş olabilir.

bilgisayar gece açık olması zarar mı

Geceleri Bilgisayar Kapatmak Ömrünü Uzatır Mı?

Geceleri bilgisayar kapatmak ömrünü uzatır mı? Son olarak tartışmamız gereken bir konu daha var o da donanım ömürleri. Elbet de cihazların belirli bir ömrü var peki bu ömrü kısalıyor mu? Elbet de kısalıyor, cihazlar açık kaldığı sürece söz konusu ömürlerinde eksilmeler meydana geliyor. Cihazları sağlam ve temiz kullanmak oldukça önemli.

Temiz kullanılan düzenli olarak kapatılan sistemler. Kapatılmayan sistemlere göre birkaç ay daha fazla uzun süre çalışmaktadır. Bu nedenle. bilgisayarı açık bırakma zorunluluğunuz yok ise bilgisayarı gece boyunca kapalı tutmak bilgisayara fayda sağlayacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*