RCS ve WhatsApp Arasındaki Farklar Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji

RCS ve WhatsApp Arasındaki Farklar Nelerdir?

rcs whatsapp

RCS (Rich Communication Service), Zengin İletişim Servisi olarak bilinir. WhatsApp’tan tamamen farklıdır. Bu makalede RCS ve WhatsApp arasındaki farklardan bahsedeceğiz.

RCS ve WhatsApp Arasındaki Farklar

– WhatsApp hem Android hem de İOS işletim sistemli telefonlarda çalışır. RCS, sadece Android telefonlarda çalışır.

– WhatsApp’ın, çalışması için internet bağlantısı gerektir. WhatsApp kullanabilmek için Google Play Store’dan veya Apple Store’dan uygulamayı indirip kayıt işlemi yapılmalı. Telefonunuzda WhatsApp uygulaması yüklü olduğu ve internete erişiminiz olduğu sürece, WhatsApp’ı kullanabilirsiniz.

– RCS, Android telefonlarda yerleşik olarak gelir. RCS, kullanmak için üçüncü taraf bir uygulama indirmeye gerek yok. RCS, şuan ne telefonlar tarafından ne de operatörler tarafından destekleniyor.

– İkisi arasındaki büyük farklardan biri şifreleme seviyeleri. RCS mesajları transit olarak şifrelenir, ancak uçtan uca şifreleme yoktur. Bu, Google’ın veya operatörünüzün mesajlarınzı okuyabildiği anlamına gelir. WhatsApp mesajları uçtan uca şifrelenmiştir, mesajlaştığınız kişi dışında kimse mesajlarınızı göremez.

WhatsApp parmak izi kilidi ile ek bir güvenlik hizmeti sağlar. RCS, SMS gibi bir mesajlaşma protokolüdür, bir servis değildir, bu yüzden böyle bir özellik yoktur.

– RCS, İnternet olduğunda gelişmiş mesajlaşma özellikleri ile gelir. İnternet olmasa da SMS kullanabilirsiniz.  WhatsApp, internet bağlantısına bağlıdır. İnternet yoksa WhatsApp’ta yoktur.

– RCS mesajlaşmanın merkezi bir veri tabanı merkezi yoktur. RCS, kişiler arasında yapılan mesajlar kullanıcıların telefonlarında depolanır. Mesajlar operatörler aracılığı ile standart SMS’de olduğu gibi kullanıcıya iletilir.  Ancak WhatsApp, veri tabanı merkezi vardır. Mesajlar veri tabanı aracılığı ile kullanıcılara iletilir.

RCS ve WhatsApp Ortak Özellikleri?

İkisi arasında bir çok benzerlik var.

  • Büyük dosya paylaşımı: Her ikisi de 100 MB’a kadar büyük dosya paylaşımını destekler.
  • Grup sohbetleri: Hem RCS hem de WhatsApp grup sohbetini destekliyor.
  • Göstergeler: RCS ve WhatsApp, alıcılara mesajların ne zaman okunduğunu ve diğer kişinin ne zaman yazdığını bilmesini sağlar.
  • Sohbet yedeklemeleri:  RCS yerel olarak sohbet yedeklemelerini desteklemiyor. Bunun yerine, tüm RCS mesajlarınızı kaydetmek ve daha sonra geri yüklemek için standart Android sistem yedeklemesini kullanıyorsunuz. WhatsApp, herhangi bir cihazda WhatsApp hesabınıza giriş yaptığınızda erişebileceğiniz yerel ve Google Drive yedeklemeleri için destek sunar.

WhatsApp ve RCS benzer özellikleri paylaşıyor, ancak aynı mesajlaşma deneyimini sunmuyorlar.

RCS yalnızca Android telefonlar ile birlikte çalışacak , bu da Apple tarafından desteklenmediği sürece RCS’yi iPhone kullanıcılarla kullanamayacağınız anlamına geliyor. RCS ile amaç Android’de mesajlaşmayı daha kullanışlı hale getirmektir.

Bir yorum bırakınız...

*