Virtual Machine (Sanal Makine) Nedir? | Sonsuz Teknoloji Virtual Machine (Sanal Makine) Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Virtual Machine (Sanal Makine) Nedir?

Sanal makine (Virtual Machine (VM) ) mevcut işletim sisteminizde başka bir işletim sistemlerini çalıştırmaya izin veren sistemdir. Sanal işletim sistemi, bilgisayarınızda başka bir program gibi çalışır.

Windows 10 veya alternatif Linux işletim sistemleri gibi diğer işletim sistemlerini test etmek için idealdir. Örneğin, Windows programlarını bir Mac’te sanal makine ile çalıştırabilirsiniz.

Sanal Makine Nedir?

Sanal makine, sanal bir bilgisayar gibi davranan bir programdır. Mevcut olan işletim sisteminizde çalışır ve misafir işletim sistemlerine sanal donanım sağlar. Konuk işletim sistemi, ana bilgisayar işletim sisteminizdeki bir pencerede çalışır, tıpkı bilgisayarınızdaki diğer herhangi bir program gibi. Konuk işletim sisteminin bakış açısından, sanal makine gerçek ve fiziksel bir bilgisayardır.

Sanal makinenin  CPU, bellek, sabit sürücü, ağ arabirimi ve diğer aygıtlar dahil olmak üzere sanal donanımı yönetir.

Sisteminizde birçok sanal makineye sahip olabilirsiniz. Yalnızca onlar için mevcut olan depolama alanıyla sınırlıdır. Birkaç işletim sistemi kurduktan sonra, sanal makine programınızı açabilir ve ön yüklemek istediğiniz sanal makineyi seçebilirsiniz. Konuk işletim sistemi başlar ve ana işletim sisteminizde bir pencerede çalışır, tam ekran modunda da çalıştırabilirsiniz.

Sanal Makineler İçin Öneriler

Güncel olmayan bir işletim sistemi gerektiren yazılımı kullanın: Yalnızca Windows XP’de çalışan önemli bir uygulamanız varsa, bir sanal makineye XP yükleyebilir ve uygulamayı oradan çalıştırabilirsiniz. Bu, yalnızca Windows XP ile çalışan bir uygulamayı gerçekten bilgisayarınıza yüklemeden kullanmanıza olanak tanır.

Başka bir işletim sistemi için tasarlanmış yazılımı çalıştırın: Mac ve Linux kullanıcıları, Windows yazılımını uyumluluk baş ağrısı olmadan bilgisayarlarında kullanmak için bir sanal makinede Windows çalıştırabilirler. Maalesef oyunlar problem. Bir VM’de sorunsuz bir şekilde çalışmayacaktır.

Birden fazla platformda test yazılımı: Bir uygulamanın birden çok işletim sisteminde çalışıp çalışmadığını test etmeniz gerekiyorsa, her birini bir sanal makineye kurabilirsiniz.

Sunucuları birleştirme: Birden fazla sunucu çalıştıran işletmeler için, sanal makinelere bazılarını yerleştirebilir ve tek bir bilgisayarda çalıştırabilirler. Her sanal makine yalıtılmış bir kapsayıcıdır, bu nedenle aynı işletim sisteminde farklı sunucuların çalıştırılmasıyla ilgili güvenlik sorunu oluşturmaz. Sanal makineler fiziksel sunucular arasında da taşınabilir.

Popüler Sanal Makine Programları

VirtualBox, Windows, macOS ve Linux üzerinde çalışan harika, açık kaynaklı bir uygulamadır. VirtualBox hakkındaki en iyi parçalardan biri, ticari bir sürüm olmamasıdır. Bu, enstantane gibi gelişmiş özellikler de dahil olmak üzere tüm özellikleri ücretsiz olarak alacağınız anlamına gelir. Bu, sanal bir makinenin durumunu kaydetmenize ve gelecekte test etmek için harika olan bu duruma dönmenize olanak tanır.

VMware Player, Windows ve Linux için iyi bilinen bir VM programıdır. VMware Player, ücretli ticari uygulama olan VMware Workstation‘ın ücretsiz karşılığıdır,  VirtualBox ile VMware Workstation’ın tüm gelişmiş özellikleri elde edemezsiniz. Ancak, hem VirtualBox hem de VMware Player temel özellikleri ücretsiz sunan sağlam programlardır.

 

Bir yorum bırakınız...

*

E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...
Bulut tabanlı sistemler

Bulut Tabanlı Sistemler Ne Demek?

Bulut tabanlı sistemler, kuruluma ihtiyaç duymadan web tabanlı uygulamalar yardımı ile online ...