Virtual Machine (Sanal Makine) Nedir? | Sonsuz Teknoloji
Sonsuz Teknoloji

Virtual Machine (Sanal Makine) Nedir?

Sanal makine (Virtual Machine (VM) ) mevcut işletim sisteminizde başka bir işletim sistemlerini çalıştırmaya izin veren sistemdir. Sanal işletim sistemi, bilgisayarınızda başka bir program gibi çalışır.

Windows 10 veya alternatif Linux işletim sistemleri gibi diğer işletim sistemlerini test etmek için idealdir. Örneğin, Windows programlarını bir Mac’te sanal makine ile çalıştırabilirsiniz.

Sanal Makine Nedir?

Sanal makine, sanal bir bilgisayar gibi davranan bir programdır. Mevcut olan işletim sisteminizde çalışır ve misafir işletim sistemlerine sanal donanım sağlar. Konuk işletim sistemi, ana bilgisayar işletim sisteminizdeki bir pencerede çalışır, tıpkı bilgisayarınızdaki diğer herhangi bir program gibi. Konuk işletim sisteminin bakış açısından, sanal makine gerçek ve fiziksel bir bilgisayardır.

Sanal makinenin  CPU, bellek, sabit sürücü, ağ arabirimi ve diğer aygıtlar dahil olmak üzere sanal donanımı yönetir.

Sisteminizde birçok sanal makineye sahip olabilirsiniz. Yalnızca onlar için mevcut olan depolama alanıyla sınırlıdır. Birkaç işletim sistemi kurduktan sonra, sanal makine programınızı açabilir ve ön yüklemek istediğiniz sanal makineyi seçebilirsiniz. Konuk işletim sistemi başlar ve ana işletim sisteminizde bir pencerede çalışır, tam ekran modunda da çalıştırabilirsiniz.

Sanal Makineler İçin Öneriler

Güncel olmayan bir işletim sistemi gerektiren yazılımı kullanın: Yalnızca Windows XP’de çalışan önemli bir uygulamanız varsa, bir sanal makineye XP yükleyebilir ve uygulamayı oradan çalıştırabilirsiniz. Bu, yalnızca Windows XP ile çalışan bir uygulamayı gerçekten bilgisayarınıza yüklemeden kullanmanıza olanak tanır.

Başka bir işletim sistemi için tasarlanmış yazılımı çalıştırın: Mac ve Linux kullanıcıları, Windows yazılımını uyumluluk baş ağrısı olmadan bilgisayarlarında kullanmak için bir sanal makinede Windows çalıştırabilirler. Maalesef oyunlar problem. Bir VM’de sorunsuz bir şekilde çalışmayacaktır.

Birden fazla platformda test yazılımı: Bir uygulamanın birden çok işletim sisteminde çalışıp çalışmadığını test etmeniz gerekiyorsa, her birini bir sanal makineye kurabilirsiniz.

Sunucuları birleştirme: Birden fazla sunucu çalıştıran işletmeler için, sanal makinelere bazılarını yerleştirebilir ve tek bir bilgisayarda çalıştırabilirler. Her sanal makine yalıtılmış bir kapsayıcıdır, bu nedenle aynı işletim sisteminde farklı sunucuların çalıştırılmasıyla ilgili güvenlik sorunu oluşturmaz. Sanal makineler fiziksel sunucular arasında da taşınabilir.

Popüler Sanal Makine Programları

VirtualBox, Windows, macOS ve Linux üzerinde çalışan harika, açık kaynaklı bir uygulamadır. VirtualBox hakkındaki en iyi parçalardan biri, ticari bir sürüm olmamasıdır. Bu, enstantane gibi gelişmiş özellikler de dahil olmak üzere tüm özellikleri ücretsiz olarak alacağınız anlamına gelir. Bu, sanal bir makinenin durumunu kaydetmenize ve gelecekte test etmek için harika olan bu duruma dönmenize olanak tanır.

VMware Player, Windows ve Linux için iyi bilinen bir VM programıdır. VMware Player, ücretli ticari uygulama olan VMware Workstation‘ın ücretsiz karşılığıdır,  VirtualBox ile VMware Workstation’ın tüm gelişmiş özellikleri elde edemezsiniz. Ancak, hem VirtualBox hem de VMware Player temel özellikleri ücretsiz sunan sağlam programlardır.

 

Bir yorum bırakınız...

*

kotlin

Kotlin Nedir? Ne İşe Yarar?

Kotlin Rusya merkezli bir yazılım şirketi tarafından geliştirilen Java sanal makinesi üzerinde ...
General Mobile GM 20 Pro

General Mobile, GM 20 Pro ve GM 20’yi Tanıttı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

General Mobile, internet üzerinden yaptığı lansman ile  GM 20 ve GM 20 ...
mobil veri harcama

Telefonda İnternet’ten Müzik Dinlemek ve Video İzlemek Ne Kadar İnternet Verisi Yer?

İnsanların, İnternet’ten akıllı telefonlarla video izleme ve müzik dinleme oranı her geçen ...
Clickjacking

Clickjacking Saldırısı Nedir? Nasıl Önlem Alınır?

Clickjacking, bilgisayar korsanları tarafından sıklıkça kullanılan bir güvenlik açığıdır. HTTP Frame güvenlik ...
lol elo boost nedir

Lol Elo Boost Nedir Ne İşe Yarar?

LoL ELO Boost’u deneyerek LoL oyunun da daha profosyonel üst liglere ulaşabilirsiniz ...
tiktok

TikTok’un Android MAC Kullanıcı Verilerini Topladığı İddiası

TikTok‘un, Android işletim sistemi cihazlardan kullanıcıların izni olmadan bir boşluk bularak cihazların ...
Honor MagicBook 14 SE

Honor, Uygun Fiyatıyla Dikkat Çeken Honor MagicBook 14 SE Yeni Dizüstü Bilgisayarını Tanıttı

Huawei şirketinin alt markası olan ve son dönemlerde popülerliğini git gide arttıran ...
premium-pack

Photoshop İçin Efekt Programı-JixiPix Premium Pack

Herkesin merakla kullandığı ve yeni şeyler öğrendiği Photoshop programı için üretilmiş olan ...