CSV Dosyası Nedir ve Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

CSV Dosyası Nedir ve Ne İşe Yarar?

csv dosyası

Comma Separated Values (CSV) – Virgülle Ayrılmış Değerler  dosyası, bir veri listesi içeren düz metin dosyasıdır. Bu dosyalar genellikle farklı uygulamalar arasında veri alışverişinde kullanılır. Veritabanları genellikle CSV dosyalarını destekler.

Bu dosyalar bazen Karakter Ayrılmış Değerler veya Virgülle Ayrılmış dosyalar olarak adlandırılabilir. Verileri ayırmak için çoğunlukla virgül karakterini kullanırlar, ancak bazen noktalı virgüller gibi diğer karakterleri kullanırlar. Karmaşık verileri bir uygulamadan CSV dosyasına aktarabilir ve daha sonra bu CSV dosyasındaki verileri başka bir uygulamaya aktarabilirsiniz. Uygulamalar arası veri transferi için de kullanılır.

CSV Dosyasının Yapısı

Bir CSV dosyasının oldukça basit bir yapısı vardır. Virgülle ayrılmış veri listesi. Örneğin, iletişim yöneticisinde birkaç kişiniz olduğunu ve bunları bir CSV dosyası olarak dışa aktardığınızı varsayalım. Böyle bir metin içeren bir dosya alırsınız:

İsim, E-Posta,Telefon Numarası,Adres

Sonsuz Teknoloji,[email protected],123-456-7890,123, Ankara

Mustafa SEZER,[email protected], 098-765-4321,321, İstanbul

Bu bir CSV dosyası örneği, Bundan daha karmaşık olabilirler ve binlerce satır, her satırda daha fazla giriş veya uzun metin dizileri içerebilirler. Bazı CSV dosyaları üst bilgileri üstte bile olmayabilir ve bazıları her veri etrafını sarmak için tırnak işaretleri kullanabilir. En temel biçim yukarıda belirtilen şekildedir.

CSV dosyaları, verileri kolayca dışa aktarmanın ve diğer programlara aktarmanın bir yolu olacak şekilde tasarlanmıştır. Elde edilen veriler başkası tarafından okunabilir ve Not Defteri gibi bir metin düzenleyicisi veya Microsoft Excel gibi bir elektronik tablo programı ile kolayca görüntülenebilir.

CSV Dosyası Nasıl Görüntülenir?

Bir CSV dosyasının içeriğini görüntülemek için “Not Defteri” kullanılabilir . CSV dosyası genellikle Microsoft Office kurulu bilgisayarlarda tıkladığınızda, Excel

ile açılır.  Excel’de açılmazsa CSV dosyasını sağ tıklayıp Birlikte Aç> Excel’i seçebilirsiniz. Sağ tık yapıp “Düzenle” derseniz “Not Deferi” ile açılır. Not defterinde CSV dosyasının nasıl yapılandırıldığını görürsünüz.

Note Defteri Notepad

Veriler çok fazla ise ve dosya boyutu büyükse “Not Defteri” CSV dosyasını açarken sorun yaşayabilir. Bu durumda, Notepad ++ gibi daha yetenekli bir düz metin dosyası düzenleyicisi kullanmanızı öneririz. Bir CSV dosyasını Notepad ++ ‘da yükledikten sonra görüntülemek için CSV dosyasını sağ tıklayın ve “Edit with Notepad ++” komutunu seçin.

Google İçe aktar

 

CSV dosyası aktarımına örnek olarak telefon rehberinin aktarılmasıdır. Bu işlemler CSV dosyası aracılığı ile de yapılır. Örneğin, Google Contacts, kişileri Google CSV (Google Kişiler için) veya Outlook CSV (Microsoft Outlook için) biçimlerinde dışa  ve içe aktarabilir. Her iki durumda da verileri içeren bir CSV dosyası alabilirsiniz. Yukarıdaki resim Google’ın Kişileri içe aktar ekran görüntüsüdür.

 

Bir yorum bırakınız...

*

ssd ve hdd

İkinci El SSD veya HDD Alınır Mı?

Bilgisayar toplamak isteyen veya bilgisayar donanımlarını yükseltmek isteyen kullanıcılar bütçelerinin kısıtlı olması ...
gmail

Gmail E-posta Gelmiyor Gmail Neden Çalışmıyor? 

Gmail, her android kullanıcısının kullanmak zorunda olduğu ve güvenilir bir e-posta hizmetidir ...
vram

Bilgisayarda VRAM Nasıl Artırılır?

Bilgisayarların iyi bir performans için işlemci (CPU) gibi, ekran kartının (GPU) da ...
youtube yorum gözükmüyor

YouTube’da Yorumlar Gözükmüyor Sorunu

YouTube’da videolar için yorum yapmak, videoyu ve Youtube kanalını popüler hale getiren ...
kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...