Schengen Vizesi Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesi

Avrupa ‘ya gerek turistlik gerek iş gerek ise eğitim amaçlı birçok kişi gitmek istemektedir. Bazı durumlarda tek Avrupa ülkesine yerine birkaç Avrupa ülkesine gitmek gerekebilir. Hal böyle olunca tek tek gideceğiniz ülkelere vize başvuru yapmak yerine Schengen vizesi alarak birçok Avrupa ülkesine tek bir vize ile gitmek mümkün olabilmektedir. Bu vize ile Avrupa’da birçok ülkede sorunsuz şekilde seyahat etmek mümkün olabilmektedir.

Schengen vizesi ne kadar süre geçerli

Avrupa’ya Schengen vizesi ile gitmek oldukça kolaydır. Yalnız unutulmaması gereken husus ise bu vizenin 90 gün süresi olmasıdır. 90 Gün sonunda Schengen bölgesinden ayrılmak zorundasınız.

Schengen Vizesiyle Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Schengen vizesi ile artık birçok Avrupa ülkesine gitmek mümkündür. Ülkemizde de birçok kişinin tercih ettiği vizelerin başında gelmektedir. Bu vize ile 90 gün boyunca birçok Avrupa ülkesini gezebilirsiniz. Schengen vizesi ile gidebileceğiniz ülkeler şu şekildedir.

⦁ Portekiz
⦁ Almanya
⦁ İsveç
⦁ İsviçre
⦁ İspanya
⦁ İtalya
⦁ İzlanda
⦁ Litvanya
⦁ Slovakya
⦁ Slovenya
⦁ Yunanistan
⦁ Norveç
⦁ Polonya
⦁ Fransa
⦁ Finlandiya
⦁ Hollanda
⦁ Danimarka
⦁ Belçika
⦁ Avusturya
⦁ Çekya
⦁ Malta
⦁ Macaristan
⦁ Estonya
⦁ Hırvatistan
⦁ San Marino
⦁ Vatikan
⦁ Bulgaristan
⦁ Lüksemburg
⦁ Lihtenştayn
⦁ Monako
⦁ Güney Kıbrıs

Yukarıda bahsedilen birçok ülkeye gitmeniz Schengen vizesi ile kolay olacaktır.

Schengen Vizesi Başvuru Evrakları

Avrupa gitmek tek vize ile mümkündür. Bu tek vize Schengen vizesi olarak bilinir. Bu vize ile birçok ülkeye gitmeniz kolay olacaktır. Tabi ki belli başlı evrakları hazırlayıp teslim etmeniz gerekmektedir. Öncelikle bir dilekçe yazmanız ve bu dilekçe de hangi amaçla gitmek istediğinizi detaylı şekilde belirtmeniz gereklidir. Vize ücretini ödediğinize dair dekontu saklamalısınız zira bu dekontu sizden isteyeceklerdir. Kimlik ve kimlik fotokopiniz gereklidir. Vize başvuru formu, 2 adet fotoğraf, rezervasyon bilgileriniz, pasaport, sigorta bilgileriniz ve en önemlisi de bütçenizin yettiğini kanıtlayan belge gereklidir.

Ayrıca öğrenciler ve çalışanlar için ekstra belgeler gereklidir. Öğrenciler için öğrenci belgesi, dilekçe, maddi durumu kanıtlayacak belgeleri hazırlayıp teslim edilmesi gerekmektedir.

Çalışanlardan istenen belgeler ise vergi levhası, faaliyet belgesi, sigorta bildirimi, hizmet. Dökümü, maaş bordrosu, ticaret odası kaydı, dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz.

Schengen vizesi için nereye başvurulur

Schengen vizesi alacak kişi,

  • Bir Schengen ülkesine gidecekse başvuru, o ülkenin ilgili konsolosluğuna yapması gerekir.
  • İki veya daha fazla Schengen ülkesine gidecekse hangi ülkede uzun süre ikamet edecekse o ülkenin konsolosluğuna vize başvurusunda bulunulması önerilir.
  • Schengen ülkelerinde ortalama olarak eşit bir şekilde seyehat edecekse ilk gireceği Schengen ülkesinin konsolosluğuna vize başvurusunda bulunması gerekir.

Başvurunun hangi konsolosluğa yapılacağı belirlendikten sonra Schengen vizesi başvurusu yapacak kişi o ülkenin yetkili konsolosluğuna başvuracaktır.

Bir yorum bırakınız...

*