SEO Uyumlu Makale Nedir ve Nasıl Yazılır? | Sonsuz Teknoloji

SEO Uyumlu Makale Nedir ve Nasıl Yazılır?

SEO
SEO (Search Engine Optimization-Arama motoru optimizasyonu),  Arama motorlarının, web sitelerini daha kolay bir şekilde taraması ve arama motorları tarafından fark edilerek ön sıralara çıkmak için belli teknik kurallara uyularak özgün makale yazma tekniğidir.Arama trafiğini, içerik yazma yoluyla kitlenizi artırmak için teklifinizde güçlü bir müttefik olabilir. İçerik yaratırken SEO’yu düşünmek çok fazla iş gibi görünse de aslında içerik oluşturma sürecine doğal olarak uymaktadır. Akılda tutulması gereken bazı hususlar şunlardır:

Başlık

Başlık, arama motorlarına içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olur. Alaka ve kısaltmanın bir kombinasyonunun olması gerekir. Hem okuyucular hem de arama gezginleri için yararlı olur.

Anahtar kelimeler

Anahtar kelimeler, doğru bağlamda doğal olarak eklenmeleri şartıyla, metninizin bir parçası olarak çok yararlı olabilir. Bir anahtar kelimeyi yalnızca bir tarayıcının konuyu keşfettiğinden (“anahtar kelime doldurma” olarak bilinen eski bir taktikten) emin olmak için aşırı kullanmak zorunda değilsiniz. Aslında, bu olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Alt Başlıklar

Bu makalenin önceki bölümlerinde ele aldığımız gibi, başlıklar net içerik yapısı ve biçimlendirmesinin önemli bir parçasıdır. Arama motoru tarayıcılarına, neyi kapsadığına dair bir fikir verdikleri için SEO için de önemlidir.

Başparmakların iyi bir kuralı, odak anahtar kelimesini bir başlığa en az bir kere eklemektir; bu, arama motorlarının ana konuyu anlamasını kolaylaştırır.

Meta Açıklaması

Bir meta açıklaması, bir konunun kısa bir özetidir. Bu, arama sonuçlarında başlık başlığından hemen sonra çıkan metin. Bu, başlığınızdan sonra onu ikinci en önemli bölüm yapar ve kullanıcıların sayfanızda tıklama yapmasını etkileyebilir.

Okunabilirlik

Okunabilirlik, metniniz için anlama düzeyini belirtir. Bu, dil, yazı stili, cümlelerin kullanımı veya hatta seçtiğiniz kelimeleri kapsar.

Daha bilimsel bir açıklama yapılırken okunabilirlik ölçümü dikkate alınır: Algılama hızı, görünürlük, okuma hızında gerekli çaba, göz hareketleri ve okumada yorgunluk.

İçeriğin okunabilirliğini nasıl artırabilirsiniz?

Fonta dikkat et. Temiz ve basit bir yazı tipi seçin ve boyutun, metninizi daha fazla çaba harcamadan okunaklı hale getirdiğinden emin olun.

İçeriğiniz için yeterli alan bırakın. Kullandığınız paragrafların sayısı veya satır yüksekliği olsun, hepsi okunabilirlik kavramına katkıda bulunur.

Basit yazı kullanın, jargon veya karışık kelimeleri kaçının. Geliştirilmiş bir sözcük kullanma caziptir, ancak içeriğin kitleniz tarafından halen anlaşıldığından emin olmak da önemlidir.

Uzun cümleler kullanmaktan kaçının. Net ve basit bir yapı için amaç edin. Kelimelerin kullanımında olduğu gibi, basitlik takdir edilmektedir. Üstelik okurlarınızı okurken yorulma olasılığını da azaltır.

Bir yorum bırakınız...

*