Sismograf Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Sismograf Nedir?

sismograf

Sismograf

Sismograf , sismik dalgaların neden olduğu sismik dalgaların veya titreşimleri kayıt altına alınması sağlar. Deprem, patlama veya diğer dünyayı sarsacak olayları ele almaktadır.

Sismograflar, yer hareketlerini elektriksel değişikliklere çeviren ve aletlerin analog veya dijital devreleri tarafından işlenen ve kaydedilen elektromanyetik sensörlerle donatılmıştır .

Sismograf ve sismometre terimleri genellikle birbirlerinin yerine kullanılır; Bununla birlikte, her iki cihaz da sismik dalgaları tespit edip ölçebilse de, sadece bir sismograf sismik aktiviteleri kaydetme kapasitesine sahiptir. Her ne kadar doğal olarak depremleri yerleştirmek için tasarlanmış olsa da, sismograflar petrol arama, Dünya’nın kabuğunun ve alt katmanlarının araştırılması ve volkanik aktivitenin izlenmesi gibi birçok başka kullanıma sahiptir.

Yer hareketlerini ölçmedeki temel problem, yer hareket ettikçe sabit kalan sabit bir noktaya ulaşmaktır. Çeşitli türlerisarkaçlar bu amaç için kullanılmıştır.

En basit tip, bir ağır kütlenin (bir saatte olduğu gibi) sabit bir noktadan bir tel veya çubukla asıldığı, yaygın bir sarkaçtır . Diğer formlar, ağır bir kütlenin alt ucunda gösterilen dikey çubuğun üst ucuna sabitlendiği ters sarkaç ve ucunda kütlesi olan bir çubuğun iki noktada asıldığı yatay sarkaçtır. düşey düzlem yerine neredeyse yatay düzlemde sallanmak ile aynıdır.

Günümüzde ki Sismograflar

Günümüz de ki Sismograflar Ortak bir sarkaç bir yöne sallanmaya ücretsiz ve sarkaç hareketsiz iken zemin sarkacın özgürlüğü yönünde hızla hareket ederse, sarkaç sayesinde yerinde kalması eğiliminde olacaktır

Eğer eylemsizlik, Zemin ileri geri hareket ederse (salınımlar) ve yer hareketi periyodu (bir tam salınım için gerekli olan süre) sarkaçın serbest salınım süresinden yeterince kısaysa, sarkaç gerilecektir ve toprağın hareketi sarkaç göre göreceli olarak kaydedilebilir. Bu hareketin büyüklüğü genellikle elektriksel olarak büyütülür. Sarkaç periyodu yer hareketi ile karşılaştırılabilir olduğunda, sismograf Dünya hareketini tam olarak kaydetmeyecektir . Bununla birlikte, düzeltme kolayca matematiksel olarak hesaplanabilir.

Günümüze kadar daha da gelişen sismograflar depremleri önceden haber verecek bir araç haline de gelmiştir. Yer altında ki bu sismogramların önceden titreşime girmesi deprem habercisi olarak bilinmektedir. Anlık olarak ölçülen bu depremler öncesinde de gösteriş yapabilir.

Bir yorum bırakınız...

*

vivo x50

Vivo X50 Pro+ Özellikleri ve Fiyatı

Yakın zamanda tanıtılacak olan Vivo X50 Pro+ cihazı Weibo’da sürpriz şekilde ortaya ...
overwatch sistem gereksinimleri

Overwatch Sistem Gereksinimleri 2020

Overwatch oyununu oynamak istiyorsanız ve sistem gereksinimlerini merak ediyorsanız cevabını yazımızda bulabilirsiniz ...
https neden gerekli

HTTPS Protokolü Nedir? Neden Gereklidir?

Https internet ortamında sürekli karşımıza çıkan bir kısaltmadır. Eğer bu protokolün ne ...
gsm

GSM İletişim Teknolojisi Nedir?

GSM tabirini daha önce mutlaka görmüş ve merak etmişsinizdir. Bizde bu tabirin ...
widows movie maker

Movie Maker Nedir? Ne İşe Yarar?

Gelişen teknolojiyle birlikte kullanıcılar, çektikleri videoları son derece kolay ve profesyonel bir ...
half life

Half Life 1 Sistem Gereksinimleri

Günümüzün eskimeyen oyunları arasında yer alan Half Life Serisi, 1998 yılında Valve ...
siber suçlar

Siber Suçlar Nedir?

Siber suçlar ile fark etmeden daha önce karşılaşmış olabilirsiniz. Örneğin, bir oyun ...
IMEI Ne

*#06# Nedir Ne İşe Yarar?

*#06# Nedir Ne İşe Yarar sorusunun cevabını arayanlar ağırlıklı olarak kimlerdir biliyor ...