Dizüstü Bilgisayar Klavyesi Çalışmıyorsa Yapılması Gerekenler | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Dizüstü Bilgisayar Klavyesi Çalışmıyorsa Yapılması Gerekenler

dizüstü

Dizüstü bilgisayarınızı kullanırken birden klavyenin tümü veya bazı bölümleri çalışmaz. Bazende tuşlar yanlış yazar. Özellikle bu tür sorunlar bilgisayarda yapmamız gereken çok iş olduğu zamanlar insanın başına gelir. Donanımsal önemli bir sorun yoksa ilk etapta yapılan müdahaleler sorunu çözebilir. İşte ilk etapta yapılması gerekenler;

Yeniden Başlat

Bilgisayarı yeniden başlatma bir çok hatayı düzeltebilir. Bazen bilgisayarlarda anlamsız donmalar ve kitlenmeleri olur. Bunun en iyi çözümü bilgisayarı yeniden başlatmaktır. Mouse veya bilgisayar donmuş ise bilgisayarı yeniden başlatmak için  açma/kapama düğmesini 10 ila 15 saniye basılı tutarak kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın. Şanslı gününüzdeyseniz sorun çözülür, çözülmez ise aşağıdaki adımlara devam edin.

Bataryayı Kontrol Et

Dizüstü bilgisayarı kapatın ve bataryayı bir kaç dakika sonra tekrar takın. Bir kaç dakika bilgisayar hiç bir şekilde elektriğe bağlı olmasın. Bir kaç dakikadan sonra bilgisayarı elektrik ile tekrar kavuşturun ve bilgisayarı açın sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Tuş Aralarını Temizleyin

Dizüstü bilgisayarlarda en yaygın sorunlardan birdir. Klavye sorunundan dolayı çoğu kişi bilgisayarını hemen tamire götürür ve kısa süre sonra gelin alın derler. Genellikle dizüstü bilgisayar klavyelerinin sorunu kirdir. O nedenle tamirci temizliği kısa sürede yapar ve teslim eder. Dizüstü bilgisayarınızı yatay 45-75 derece açılarla iyi bir sallayın. Tuşların arasına kaçmış yediğiniz yemeğin kırıntıları veya başka kırıntılar var ise tuşların arasından çıkartın.

Dökülmüş ve kurumuş olan kahve, asitli ve şekerli içecekleri tuşları sıkıştırır. Tuş aralarını temizlerken dikkatli olun. En iyi temizleme tuşları yerinden çıkararak temizlemektir, ancak bunu yapabileceğinizden eminseniz yapın çünkü klavye tuşları hassas ve takıp sökmek incelik isteyen bir iştir. Tuşları çıkartırken tırnakları kırmamaya özen gösterin. Tuşları çıkararak temizlemek en sağlıklı yapılacak temizlik işidir. Bu tuşları temizlemek için sıcak sabunlu su yada alkol gibi birkaç damla temizleyiciye batırılmış bezle temizleyin. Klavye aralarındaki yapışkanlıkların çözülmesini sağlayın.

Sıvıyı önce bezin üzerine uygulayın. Yapışkan kirleri klavyeden çıkarın ve mümkün olduğunca tuş aralarındaki kurumuş kirleri temizleyin. Pamuklu çubuk kullanabilirsiniz.  Normal zamanlarda tuşları düzenli temizlemek çok önemlidir. Dizüstü bilgisayarların genel olarak arızalanmasının sebebi tuş aralarının kirli olmasından kaynaklanır.

Antivirüs Taramasını Çalıştır

Klavyenin virüs veya kötü amaçlı yazılım tarafından da saldırıya uğrama ihtimali vardır. En iyi antivirüs programını kullanarak bir virüs taraması yapın.

Driver Sorunları

klavye aygıt yönetici

Driver sorunları, üçüncü parti programlar yüklediğinizde ve bilgisayarın Kapat komutunu kullanmadan bilgisayarı kapatırsanız ortaya çıkar. Dizüstü bilgisayarda Masa üstünde bulunan bilgisayar simgesine sağ tık yapın ve özellikleri tıklayın sol menüden Aygıt Yöneticisi‘ne gidin. Klavyenizin yanındaki sarı ünlem işareti varsa veya simge görünmüyorsa, dizüstü bilgisayar markasının resmi driver indirme sayfasına gidin ve en yeni klavye sürücülerini yükleyin.

USB Klavye deneyin

Bu adımların hepsi başarısız olursa ilk fırsatta kendinize bir USB klavye bulun ve bilgisayarınızda deneyin. Taktığınız klavye çalışıyorsa o zaman dizüstü bilgisayarınızın klavye kısmında donanımsal arıza olma ihtimali yüksektir. Şimdi servise gidebilirsiniz.

Servis

Cihazınızın garantisi devam ediyorsa, dizüstü bilgisayar markanızın teknik desteğini deneyin. Dizüstü bilgisayarınızı servis merkezine göndermeden önce, sabit sürücüdeki verilerinizi yedeklemek akıllıca olacaktır. Garantiniz yok ise klavye tamirinin size ne kadar maliyeti olacağınız öğrenerek bir değerlendirme yapıp ya tamir ettireceksiniz yada USB klavye kullanacaksınız. Garantisi bittiyse markanın servisine göndermek pahalıya patlar. Bilgisayar hastanesi gibi servisler daha uygun fiyata bu işleri hallederler. Marka servislerinde arızalı parçayı tamir etme işlemi yoktur. Parçayı direk değiştirirler. Bilgisayar hastanesi tarzı yerlerde tamir yöntemine giderler eğer tamir yöntemi ile çözülmez ise değişime giderler. Bilgisayar hastanelerinde de bölgenizde bu konuda iddialı olanı tercih edin.

 1. Avatar
  mustafa
  18:57 13 Şubat 2020 18:57

  mekanıq sorunlar ıcın cozum yokmu tus kontakt devrelerı calısmıyor

 2. Avatar
  Erdal KURT
  11:08 26 Haziran 2020 11:08

  İyi günler. ASUS X541UV modeli laptop var elimde. Yaklaşık 2 sene oldu kullanali. Iki gündür şu sorunu yaşıyorum:
  – Açılırken 5 ile 10 saniye sonra kendisi aniden kapanıyor.
  – Fakat açarken hemen şarja takiyorum ve çalışıyor ve pil sarj doluyor. Sarjdan çıkardığım zaman kısa süre sonra yine kendisi aniden kapanıyor.
  Batarya da sorun olduğunu dusunuyirum.
  * Kalıbre yapsam duzelır mı ve nasıl yapılır?
  Teşekkürler.

  • Avatar
   Sonsuz Teknoloji
   11:28 26 Haziran 2020 11:28

   Batarya ömrü bitmediyse, Kalibre etmek için bilgisyarınızın bataryasını tamamen boşaltın.Hiç açılmayacak şekilde boş olmladır. Daha sonra kapalı şekilde şarja takın, yüzde yüz şarj olduktan sonra 2-3 saat daha şarjda bırakın. Daha sonra tekrar açın bu işlemi ikinci yapın ikinci seferde şarj olduktan sonra şarjı sonlandırın.İki saat beklemeye gerek yok. İşe yararsa şanslısınız.

 3. Avatar

  Benim de sorunum lenova diz üstü bilgisayar tuslarinin bazıları çalışmıyor durmadan yazı yazdığında 1 tuşu takılı kaldı artık bilgisayarım açılmıyor onarım yapamıyorum fabrika ayarlarına dönmüyor hata veriyor ne olmuş olabilir

  • Avatar
   Sonsuz Teknoloji
   08:56 8 Temmuz 2020 08:56

   Takılı olan tuşu söküp kontrolünü yapmalısınız.

   • Avatar

    merhaba benim sorunumda laptop klavyesinin bazı tuşları yanlış çalışıyor
    mesela a ya basınca 0 yazıyor j ye basınca n yazıyor bazı tuşlarda çalışmıyor(l,d,ş)
    bu yüzden usb klavye kullanıyorum
    bunun nedeni nedir ve nasıl düzelir

    • Avatar
     Sonsuz Teknoloji
     09:57 23 Temmuz 2020 09:57

     Donanımsal sorun yoksa, yazımsal olarak aygıt yöneticisinden laoptop klavyesini kaldırın ve tekrar kaktif hale getirerek sıfırlayın. Sonrasında klavye sürücüsünü güncelleyin. Umarım işe yarar

Bir yorum bırakınız...

*

marsa yolculuk

Temsili Mars Bileti Nasıl Alınır? Marsa İsim Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Mars bileti nasıl alınır? Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, geçtiğimiz günlerde ...
samsung galaxy m31s

Samsung Galaxy M31s Özellikleri ve Fiyatı

Güney Kore merkezli teknoloji şirketi Samsung, düzenlediği özel bir lansman ile orta ...
Realme V5 5G

Realme, Yeni Akıllı Telefonunu Duyurdu! Realme V5 5G Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Realme, düzenlediği özel bir etkinlik ile orta ...
driverbooster

Driver Yükleme Programı İobit Driver Booster Püf Noktaları

Dünyaca ünlü olup, bilgisayarın tüm driverlarını yükleme programı iobit driver booster alanında ...
Huawei tablet bilgisayar

Huawei Yeni Tablet Bilgisayarı Huawei Enjoy Tablet 2 Özellikleri ve Fiyatı

Son dönemin en dikkat çeken teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei, geçtiğimiz günlerde ...
microsoft windows 10

Microsoft, Windows 10 Bilgisayara CCleaner Kurulmasına Karşı Uyarıyor

CCleaner, Windows 10 güvenlik yazılımı Microsoft Defender’da ‘potentially unwanted software – potansiyel ...
google_chrome

Yeni Chorme Güncellemesi ile Biyometrik Kimlik Doğrulama Kullanılacak

Android cihazlarda, Google Chrome, satın alma işlemlerini doğrulamak için biyometri kullanılacak, Google, ...
Huawei Band B6

Huawei Yeni Akıllı Bilekliği Huawei Band B6 Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji firması Huawei, geçtiğimiz günlerde düzenlediği özel bir etkinlik ile ...