Mouse'da Çift Tıklama Sorunu | Sonsuz Teknoloji

Mouse’da Çift Tıklama Sorunu

Mouse çift tıklama sorunu

Mouse ile tek tık yapıyorsunuz ancak mouse’un çift tıklama eylemlerini yapması en sık karşılaşılan sorunlardandır. “Çift tıklama sorunu” olarak adlandırılır ancak sorun çift tıklama sorunu değil tek tıklama ile alışık olduğunuz çift tıklama eylemlerini yapmış olmasıdır.  Çift tıklamada ilk tık dosyayı seçer, ikinci tık ise dosyayı açar. Tek tıklama ayarına geçiş yapıldığı zaman her iki eylem tek tık ile olur. Buna sebep olan şeyler virüsler veya yüklediğiniz bir programın ayarları değiştirmesidir. Bunun dışında oluşabilecek sorunlar ise mouse’un donanımsal olarak arızalı olmasıdır. Çift tıklama sorununuz düzeltmek için bazı adımlar;

1. Mouse Tık Ayarları

Windows’da eylemler varsayılan olarak çift tık ile yapılır. Bu işlemin tek tıkla yapılması için bir ayar mevcuttur. Bu nedenle en yaygın olan bu sorunun çözümünde bu ayarı düzeltmek yeterlidir.

Herhangi bir klasör açın. Üst menüden “Görünüm” sekmesinde en sağda “Seçenekler”i tıklayın. “Genel” sekmesinde, aşağıdaki gibi bir “Öğeleri Tıklama Seçenekleri” görürsünüz.

mouse çift tık sorunu

Bu menüde üsteki seçenek olan “Öğeyi açmak için tek tıklat (seçmek için üzerine git)” seçilmişse bunu değiştirmeniz gerekecektir.  Varsayılan davranış, bir “Öğeyi açmak için çift tıklat” (seçmek için tek tıklat). Çift tıklamada ilk tık dosyayı seçerek ikinci tık açar. Tek tıklama ayarına geçiş yaptığınız zaman her iki eylemi tek tık ile yapar. İkinci seçeneği seçtiğinizde dosyalarınız çift tıklama ile açılacaktır.

2. Başka Mouse ve Bilgisayar Deneyin

Yukarıdaki yöntem sorunu çözemediyse sorun gittikçe büyüyor demektir. Hatanın mouse’dan mı yoksa sistemden mi olduğunu anlamak için başka bir mouse ile deneme yapın veya kendi mousesunuzu başka bir bilgisayarda deneyin. Başka bir mouse bilgisayarınızda çalışıyorsa veya sizin mousesunuz başka bilgisayarda da çalışmıyorsa sorun donanımsal olarak mousedadır. Eğer tam tersi durum var ise kullandığınız bilgisayardaki sistemsel sorun devam ediyor demektir. Sorun mouseda isemouse’u sökerek özellikle sol tık fonksiyonu takılı kalmış olabilir. Sol tık kısmını söküp yerine tekrar yerleştirerek sorunu halledilebilir veya yeni bir mouse almanız gerekebilir.

3. Mouse Sürücülerini Yeniden Yükleyin

Muhtemelen yukarıda yapacağınız işlemlerle sorunu bulmuş ve çözmüş olacaksanız. Ancak sürücüyü yeniden etkinleştirmek bir çok sorunu çözen bir yöntemdir.

aygıt yöneticisi

Bunu yapmak için Sol alttan Windows simgesi olan Başlat Düğmesine sağ tıklayın ve Aygıt Yöneticisi‘ni seçin. “Fare ve diğer aygıt işaretleri”  kategorisini genişletin ve mouse ile sağ tık yapın. Aygıtı kaldırmak için Kaldır’ı öğesini seçin, ardından PC’nizi yeniden başlatın.

mouse kaldır

Bunu yaptıktan sonra farenizi kullanmadan yeniden başlatma komutuna gitmeniz gerekeceğini unutmayın. Sol alttan Windows Tuşu’na basın, ardından sol simgeler grubunda “Kapat” simgesini seçene kadar Tab tuşuna basın. yukarı aşağı Ok tuşlarını kullanın ve “Yeniden Başlat“ı seçin  Enter’a basın.

Bilgisayarınız yeniden başlatıldığında, Windows sürücüyü otomatik olarak yeniden yükleyecektir. Bu, temel basit olan moouselar içindir. Yüksek teknoloji ürünü bir oyun mousesunuz varsa, uygun sürücüyü manuel olarak yüklemeniz ve özel yazılımı var ise yazılım ayarlarını kontrol etmeniz gerekecektir.

  1. Avatar

    hepsini denedim ama hala sorunun devam ediyo

  2. Avatar

    Eywallah oluyor teşekkürler adamsınız ♥

Bir yorum bırakınız...

*

Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...
gmail-karanlık-mod3

Gmail’de E-postaya Son Kullanma Tarihi Nasıl Eklenir?

Gmail ile gönderilen e-postalar için son kullanma tarihi ayarlayabilirsiniz. E-posta karşıya ulaştıktan ...
Excel Tablo Oluşturma

Excel’de Satırları Sütunlara – Sütunları Satırlara Dönüştürme

Excel’de yaptığınız bir çalışmada verileri dikey sütunlar halinde girmeye başladıysanız ve daha ...
Facebook Canlı Yayın

Facebook Canlı Yayın Nasıl Yapılır? 

Facebook canlı yayın özelliği, son dönemlerde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Söz ...