Smart (Akıllı) TV İçin Antivirüs Gerekiyor mu? | Sonsuz Teknoloji

Smart (Akıllı) TV İçin Antivirüs Gerekiyor mu?

smart tvAkıllı telefonlardan sonra Akıllı TV’ler de hayatımızda hızlı bir şekilde yer almaya başladı. Samsung, son zamanlarda  Samsung akıllı TV için virüs taraması yapılması gerektiğini söylüyor. Şirket, son zamanlarda kendi TV’lerine McAfee antivirüs ekledi. Peki, Akıllı TV’lere gerçekten bir virüsten koruma taraması yapmak gerekiyor mu ?Kısaca Cevap verelim Hayır, akıllı TV’nizde virüsten koruma taraması yapmanıza çok gerek yok. Gerek yok dememezin sebebi akıllı TV’lere virüs bulaşmayacağı değil, ancak Virüs programı işe yaramayacaktır.  Bu nedenle Antivürüse gerek yoktur.

Samsung, güvenli kalmak için antivirüs taramalarını akıllı TV’lerinde manuel olarak çalıştırılması gerektiğini düşünüyorsa, bu bir Samsung TV almamak için iyi bir gerekçedir veya Samsung TV’niz varsa, Samsung TV’nizin Wi-Fi bağlantısını kesmek ve Roku, Apple TV, Fire TV veya Chromecast gibi bir akış cihazı kullanmak için iyi bir sebeptir.

Samsung, müşterilerinin daha iyi hissetmesini sağlamak için arka plan casus yazılım önleme taramasını entegre etmek istiyorsa, bunu yapabilir. Ancak insanlardan TV’lerinde kötü amaçlı yazılım taraması yapmalarını istemek saçmadır.

Resmi Samsung Destek Twitter hesabı tweetini sildi, ancak hala İnternet Arşivi’nde mevcut. Şirketin QLED TV’lerinde de hala antivirüs yazılımı var.

 TV Kötü Amaçlı Yazılım Alabilir mi?

Akıllı TV’lerin virüsler ile tehlikeye atılması mümkündür, ancak böyle bir saldıryı TV’deki Antivürüs engelleyemez. TV koruma yazılımları yeterince güvenlik yamalarıyla desteklenmemektedir, bu nedenle  virüs koruması kullanmanın bir anlamı yoktur. Bu mantık aslında Bilgisayar ve akıllı telefonlar için geçerlidir. Güncel olmayan virüs yazılımı zamanla hiç bir koruma sağlamaz. Ancak, bilgisayar Antivürüs yazılımları Akıllı TV’lere nazaran sürekli günceldir.

Güvenlik yamalarıyla yeterince desteklenmeyen İnternet bağlantılı cihazlar  TV’nizin yazılımı eski  ve saldırıya açık olabilir.  Çoğu TV’de virüsten koruma yazılımını bile kullanamazsınız. TV’nizde kurulu gözükse bile aktif olarak çalışmaz, her hangi bir işlevselliği yoktur. Sadece kullanıcının iyi hissetmesini sağlar.

Aslına bakılırsa Akıllı TV’lerde kişisel veri olmadığı  için veya çalınacak bir şey olmadığından saldırganlardan tarafından pek tercih edilmez. Saldırılara karşı çok endişeli iseniz, TV üzerinden İnternet kullanmadığınız zamanlarda TV’nin İnternet bağlantısını kesin, TV’niz İnternete bağlı değilse, zaten sorun yoktur.

Bir yorum bırakınız...

*

youtube yorum gözükmüyor

YouTube’da Yorumlar Gözükmüyor Sorunu

YouTube’da videolar için yorum yapmak, videoyu ve Youtube kanalını popüler hale getiren ...
kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...