Mekanik Klavye Nedir, Avantajları Nelerdir, Normal Klavyeden Farkı Nedir? ∞ Sonsuz Teknoloji

Mekanik Klavye Nedir, Avantajları Nelerdir, Normal Klavyeden Farkı Nedir?

Mekanik klavye

Mekanik klavye, adını son dönemlerde sıklıkla duyduğumuz ve genellikle oyun severler tarafından tercih edilen donanım ürünlerinden biri olarak kabul edilir. Normal klavyelere göre oldukça farklı çalışma prensibine sahip olan bu ürünler hem oyun severlere hem de standart kullanıcılara oldukça çeşitli avantajlar sunabilmektedir. Peki, mekanik klavye nedir, avantajları nelerdir, normal klavyeden farkı nedir?

Mekanik Klavye Nedir?

Mekanik Klavye Nedir

Mekanik klavye, her tuşun bağımsız özel bölümden oluştuğu ve her tuşun ayrı bir Switch yapısına sahip olduğu klavyelerdir. Fiyat performans ilişkisi baz alındığında kullanıcıları epey mutlu eden bu ürünler, son derece dayanıklı bir yapıda olmasıyla da dikkatleri üzerine çekmektedir. Peki, mekanik klavyelerin kullanıcılara sunduğu avantajlar nelerdir?

Mekanik Klavyenin Avantajları

Mekanik Klavyenin Avantajları

Son dönemlerde oldukça sık tercih edilen donanım ürünlerinden biri olan mekanik klavyeler avantajları ile dikkat çekiyor. Dilerseniz, genellikle oyun severlerin tercih ettiği bu klavyenin avantajlarını gelin ayrıntılı ve detaylı olarak birlikte inceleyelim.

 • Mekanik yapıda olan klavyeler, standart klavye modellerine göre daha dayanıklı ve daha uzun ömürlüdür.
 • Düşük geçikme süresine sahip olan bu klavyeler, kullanıcılarına oyun esnasında oldukça ciddi avantajlar sağlamaktadır.
 • Mekanik yapıda olan klavyeler standart klavyelere göre daha fazla fonksiyonel tuş imkanını kullanıcılarına sunmaktadır.
 • Söz konusu klavyelerin temizliği son derece kolay, hızlı ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir.

İlgili: Dizüstü Bilgisayar Klavyesi Çalışmıyorsa Yapılması Gerekenler

Mekanik Klavyenin Normal Klavyelere Göre Farkları

Mekanik klavyenin normal klavyelere göre bir takım temel farkları mevcuttur. İşte, dikkat çeken temel farklar;

Mekanik Klavyenin Normal Klavyelere Göre Farkları

 • Mekanik yapıda olan klavyeler, diğer klavye türlerine göre daha sesli bir çalışma prensibine sahiptir.
 • Söz konusu klavye türü, standart klavye türlerine göre daha pahalıdır.
 • Mekanik yapıda olan klavyeler, normal klavyelere göre daha büyük yapıya sahiptirler.
 • Mekanik klavyeler, normal klavyelere göre kullanıcılarına oldukça düşük tepkime süresi sunmaktadır.

Mekanik Klavye Nasıl Anlaşılır?

Mekanik Klavye Nasıl Anlaşılır

Klavyenizin mekanik klavye olup olmadığını son derece basit ve pratik birkaç yöntem ile anlayabilirsiniz. Öncelikli olarak klavyenizin tuşları oldukça sesli çalışıyor ise aldığınız ürün mekanik yapıda olabilir.

Bunun yanı sıra klavyenizin mekanik olup olmadığını Switch yapısına bakarak anlayabilirsiniz. Söz konusu yöntem için klavyenizin herhangi bir tuşunu kaldırabilir ve tuşun altında bulunan mekanizmayı inceleyerek ürün hakkında daha detaylı fikir sahibi olabilirsiniz.

Mekanik Klavye Önerileri

Mekanik klavye, özellikle son dönemlerde düşük tepkime süresi nedeniyle oyun severler tarafından sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. Her ne kadar piyasa da bulunan klavyelerin büyük bir çoğunluğu benzer özelliklere sahip olsa da bazı klavyeler özellikleri ile ön plana çıkabilmektedir. Hem zarif tasarımı hem de özellikleriyle ön plana çıkan ve sıklıkla tercih edilen klavyeler ise şu şekildedir;

 • Logitech G920.
 • Asus Rog Strix Scope.
 • Steelseries Apex Pro.
 • Corsair K60 Pro.
 • Razer Blackwidow.

Bir yorum bırakınız...

*