Telefon Kapalıyken Radyasyon Yayar mı? | Sonsuz Teknoloji

Telefon Kapalıyken Radyasyon Yayar mı?

telefon radyasyon

Gün içerisinde kullanılan her cihaz radyasyon yayar. Ancak en çok etkilendiğimiz cihaz telefondur. Çünkü cebimizde taşıdığımız hatta uyurken baş ucumuza koyduğumuz telefonların ne kadar zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz fakat merak ettiğimiz bir şey var:  Kapalı telefon radyasyon yayar mı? İşte bu makalede buna cevap vermeye çalışacağız. Başlamadan önce telefon radyasyon yayar mı? makalesine göz atabilirsiniz.

Ekranı Kapalı Telefonlar Radyasyon Yayıyor

Bilinen bir yanlış vardır; Eski telefonlar kapalıyken radyasyon saçmaz. Fakat günümüz teknolojileri, özellikle akıllı telefonlar kapalıyken bile radrasyon yayar. Akıllı cihazlarınızda konum hizmeti mevcuttur. Bu konum hizmeti, telefonunuz kapalıyken bile çalışmaktadır. Bir başka öğe ise saattir. Hiç düşündünüz mü? Telefonun ekranı kapalıyken alarm nasıl çalıyor? Saat öğesi sürekli çalışmaktadır. Siz telefonunuzun ekranını kapatsanız bile saat çalışmaya devam etmektedir.

Kapalı telefonların radyasyon seviyelerine baktığımızda; normal, açık telefonlara nazaran daha düşük radyasyon oranı mevcuttur. Minimum seviyede radyasyon yayılımı vardır.

Telefon Radyasyonlarından Nasıl Korunabilirsiniz

Öncelikle, telefonların saçtığı radyasyonlardan tamamen kurtulmamız mümkün değil. Sadece radyasyonların etkisini azaltmamız mümkündür.

Günümüzde kapalı telefonlar mümkün olmadığı için açık telefonlar üzerinden korunma yöntemlerine değineceğiz.

  • Eğer bir yerlerde oturuyorsanız ve telefon cebinizdeyse hemen cebinizden çıkarın. Yakınınızdaki herhangi bir yere koyun. Mümkünse size yakın olmasın.
  • Hareket halindeyseniz ve çantanız varsa telefonunuzu çantanıza koyun, zararı uzak tutun.
  • Telefon ile görüşme yaparken direkt olarak kulağınıza götürmeyin. Kulaklık kullanarak telefon görüşmenizi yapın.
  • Telefon’da internete ihtiyacınız yoksa ve telefon baştaysa; Wi-fi özelliğini kapatın.
  • Mesajlaşmayı tercih edin. Arama oranınızı azaltmaya çalışın.
  • Gerekmedikçe telefon konumunuzu açmayın.
  • Orijinal cihazları tercih edin. Kullandığınız sahte cihazlar herhangi bir teste tabii tutulmadığı için size çok zarar verir.

Böylelikle artık daha az radyasyona maaruz kalacaksınız. Unutmayın ki fazla radyasyonun vücuda zararı çok fazladır. Kendi geliştirdiğiniz yöntemleri de kullanarak radyasyon etkisini en aza indirmeye çalışın.

Bir yorum bırakınız...

*