Windows Bilgisayar'a Driver (Sürücü) Nasıl Yüklenir? | Sonsuz Teknoloji

Windows Bilgisayar’a Driver (Sürücü) Nasıl Yüklenir?

driver sürücü

Windows bilgisayara temiz bir format atıldıktan sonra bilgisayar donanımlarının sağlıklı çalışması için en güncel driverları yüklemelisiniz. Driver, türkçe karşılığı sürücü demektir. Driver, bilgisayardaki donanımları doğru tanıması ve sağlıklı kullanabilmesi için gereklidir. Windows bilgisayarda Driver (sürücü)’ı yüklemeyi 3 yolla gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Windows update yoluyla
  2. Donanımın resmi internet sitesinden
  3. Driver programları vasıtasıyla

1.Windows update yoluyla

Windows bilgisayarı ilk kurduğunuzda hemen hemen yaygın tüm donanım  driverlar yüklü olur. Windows bilgisayarınızı kurduğunuzda Windows güncellemesini yaptıktan sonra genelde tüm driverlar sorunsuz yüklenir.

windows update

Windows 10 güncelleme seçeneğine erişmek için Windows 10 “Ayarlar” menüsünden “Güncelleştirme ve Güvenlik” seçeneğini seçin. Ekranınızın sol kenar çubuğunda  “Windows Update” yazan seçeneği seçin. Sağ taraftaki bölmede, güncelleştirme otomatik olarak denetlemeye başlayacak ve güncellemeleri bilgisayarınıza yükleyecektir.

Bazen driverlar yüklenmez veya driver’ın manuel güncellenmesi gerekebilir. Böyle durumlarda aşağıdaki adımları takip etmek gerekir.

2.Donanımın Resmi İnternet Sitesi

Güncelleme ve driver yükleme işlemine geçmeden önce bilgisayarınızın veya donanım parçasının marka modeli hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Laptop bilgisayarların marka modelini öğrenmek çok kolaydır. Laptop’un altında beyaz yapışkan etiketlerde marka model genelllikle yazılıdır.

driverYukardaki orneklerde gördüğünüz gibi laptop marka modelini öğrenebilirsiniz.

Başka bir yöntem olarak Windows + R tuşuna aynı anda basıp karşınıza çıkan çalıştır penceresine “dxdiag” komutunu girip enter’a basın. Karşınıza çıkan ekranda donaım parçalarınızın model numaranızı görebilirsiniz.

çalıştır dxdiag

Bu ekrandan aynı zamanda işletim sisteminizin sürümünün, bios sürümünüzü, işlemcinizi, raminizi  ve dircetx versiyonunuzu görebilirsiniz.

bilgisayar bilgi

Sistem modelinizi bulduktan sonra direk üretici firmaların web sitelerine girip download sayfalarından sürücülerinizi indirebilirsiniz. Benim tavsiyem özellikle işlemci ve ekran kartlarınızın driverlarını üretici şirketin web sitesinden indirip kurduktan sonra kalan driverlarınızı tek tek bulup yüklemek. Bilgisayar üretici firmasınının indirme sayfasından yine bios güncellemelerinizi görebilirsiniz.

  1. Program ile Driver Yükleme

Piyasada en iyi çalışan bir iki program var. Slimdrivers ve Driverbooster . Yanlız benim tavsiyem bu programları kurmadan ekran kartınızı ve işlemcinizi yinede 2. Yoldaki internet sitelerinden indirip kurunuz. Bulamadığınız diğer driverları burdan kurabilirsiniz.

driver booster

Bu programlar bazen özel driverları örneğin lenovoların dolby surround programını bulamıyor onları da kendi internet sitesinden indirebilirsiniz. Bu programları kullanmak cidden çok kolay en güzel yanları bazı donanımların en güncellerini aramakla uğraşmıyorsunuz.

Güncellemeler sırasında ekranınız yanıp sönebilir. Isınıp çok çalışabilir ve ilk bir kaç işlemde yeniden başlatma da ağır olabilir.

Bir yorum bırakınız...

*