Telefon Neden Yavaş Şarj Olur? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Telefon Neden Yavaş Şarj Olur?

batarya şarj

Akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmesidir. Gün boyunca telefonlar elimizden düşmez. Bu nedenle çabuk şarjları biter ve gün içinde şarj etme ihtiyacı duyarız. Her cep telefonunun bir bataryası vardır. Çoğunlukla, her bir batarya aynı şekilde güç sağlar. Geniş anlamda, akıllı telefonlarınızı şarj etmenin iki yolu vardır: kablolu ve kablosuz. Her iki yolun da artıları ve eksileri vardır.

Kablolu Şarj Artıları ve Eksileri

Apple olmayan cihazlar USB 3.0 mimarisini destekleyen USB kablolarıyla birlikte verilir. Buna karşılık, 2012’den beri Apple cihazları, özel bir bilgisayar veriyolu ve güç konektörü olan Lightning’i kullandı.

“Hızlı Şarj” teknolojisi, son yıllarda kablolu şarj hızlarını önemli ölçüde artırdı. Bu tip teknoloji tipik olarak daha yeni bir USB C Tipi bağlantı gerektirir. Hızlı şarj özellikleri üreticiye ve cihaza göre değişir.

Çoğu, pilin belirli bir yüzdesinin 30 dakika içinde yeniden şarj edildiği iddia ediliyor. Örneğin, hızlı şarj kullanarak, iPhone’unuzu 30 dakika içinde yüzde 50’ye kadar şarj edebilirsiniz.

Kablolu Şarj Artısı;  kablolu şarj teknolojisine bağlı kalmanın en önemli nedeni verimliliktir.

Kablolu Şarj Eksisi; Kablolardır. Kablolar can sıkıcıdır ve zamanla aşınabilir.

Kablosuz Şarj Etme Artıları ve Eksileri

Kablosuz şarjlar, giderek artan oranda popüler bir telefon şarjı haline getiriyor. Kablosuz Şarj Artıları
Kablosuz şarj ile artık kablo bulma konusunda endişelenmenize gerek yok. Bunun yerine, telefonunuzu sabit bir şarj pedi üzerinde koymanız yeterlidir. Bu, cihazınızda daha az aşınma ve yıpranma ve en azından uzun vadede daha az maliyet anlamına gelir. Şarj kabloları her şeyden önce pahalıdır.

Kablosuz Şarj Eksileri; 2018’de kablosuz şarj hala daha yavaş ve kablolu şarjdan daha az verimlidir. Kablosuz şarj cihazları telefonun aşırı ısınmasına neden olabilecek boşa harcanan ısı üretme eğilimindedir.  Kablosuz şarj ürünleri de kablolu ürünlerden daha pahalıdır.

Telefonun Yavaş Şarj Etmesinin Nedenleri

Artık pil şarjının nasıl çalıştığını bildiğinize göre, şarj olurken eski telefonunuzu yavaşlattığınızı görebilirsiniz. Büyük olasılıkla, aşağıdaki nedenlerden biridir:

1. Kötü Aksesuarlar

Cep telefonunuzun daha yavaş şarj edilmesinin en basit nedeni, telefonun kendisiyle hiçbir ilgisi olmayabilir. Bunun yerine, kötü bir kablo veya adaptörünüz veya zayıf bir güç kaynağı olabilir.

USB kabloları, özellikle birden fazla kullanıcı ve cihaz içeren evlerde çok fazla yer kaplıyor. Bu kablolar genellikle düşürülür, bükülür ve hatta basıldığı yerlerde unutulur. Sürekli ayaklar altındadır.  Bu nedenle, herhangi bir şeyden önce kabloyu değiştirin veya başka bir kablo deneyerek sorunun ortadan kaldırılıp kaldırılmadığını görün.

Pek çoğu, mobil cihazlarını bilgisayarlarında bir bağlantı noktası kullanarak şarj etmeyi sever. Bu, bilgisayarınızın yaşına ve makinenizdeki diğer bağlantı noktalarının aynı anda kullanılmasına bağlı olarak her zaman ideal bir çözüm değildir.

Her şey eşit olduğunda, telefonunuzu şarj etmek için doğrudan bir kaynak kullanmalısınız. Diğer bir deyişle: bilgisayarlardan şarj etmek yerine duvarlardan gelen elektriği kullanarak şarj cihazı kullanın.

2. Liman Sorunları

Telefonunuzun şarj bağlantı noktasın da  hasar  görmüş olabilir.Tıkanıklık için cihazınızın şarj  bağlantı noktaları limanına bakın. Sonunu bulmak için telefonunuzun portunun içine bakmak için bir el feneri ve büyütme kullanabilirsiniz. Temizlik yaparken bağlantı noktası bileşenlerinin zarar görmemesine çok dikkat edin.

Benim tavsiyem; Herhangi bir nesneyi kaldırmak için plastik bir kürdan kullanın. Bağlantı noktasının içinde küçük, yumuşak bir fırça kullanılması önerilir.

3. Arka Plan Uygulamaları

Şarj etmek için sonsuza dek süren telefonların kullanımda da şarj edilmeleri zor olabilir. Bunun bir hileli uygulaması veya genel olarak arka plan uygulamaları bunun nedeni olabilir.

Hem Android hem de iOS’ta, arka planda hangi uygulamaların çalıştığını öğrenmek için kullanabileceğiniz araçlar var. Android tabanlı cihazlar için Ayarlar> Pil‘de bulunan pil kullanım menüsünü inceleyin. İPhone’unuzda, hangi uygulamaların en fazla pili kullandığını görmek için Ayarlar uygulamasında Pil’i seçin. Kötü uygulamayı bulduğunuzu düşündüğünüzde, onu silin ve pil ömrünizin ve şarj hızınızın artıp artmadığını görün.

4. Eski Batarya

Şu bir gerçektir ki, lityum iyon pillerinin sonsuza dek sürmeyeceğidir ve sadece sınırlı sayıda yeniden şarj edilebilir. Bu nedenle, batarya yavaş şarj edilebilir. Bu nedenle tek çözüm bataryayı değiştirmek olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

excel metin sütun

Excel’de Metinleri Sütunlara Bölme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de metinleri sütunlara bölme işlemi oldukça pratik bir şekilde yapılır. Program içerisinde ...
netflix güncelleme

Netflix VPN Kullanımını Neden Engelliyor?

Netflix, dünya genelinde hizmet veren bir yayın film ve dizi platformudur. Netflix ...
windows-10üü

Windows 10 Oyun Çubuğu İle Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

Windows 10’da ekran kaydı ve ekran görüntüsü almak, ek bir uygulamaya gerek ...
apple page

Apple Pages Uygulamasında Grafik Ekleme Nasıl Yapılır?

Pages, Apple şirketi tarafından özel olarak geliştirilen ve kullanıma sunulan kelime işlemci ...
motorolla fusion

Motorola One Fusion Tanıtımını Gerçekleşti! İşte Özellikleri ve Fiyatı!

En önemli markalardan bir tanesi olarak bilinen Motorola firması, geçtiğimiz günlerde yeni ...
sanallaştırma teknolojisi

Sanallaştırma Teknolojisi (VT) Nedir? Etkinlik Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

Sanallaştırma teknolojisi sahip olduğunuz cihazın işlemci, bellek, hafıza gibi birimlerini birden çok ...
excel alt

Excel’de Veri Alt Toplam Kullanımı Nasıl Yapılır?

Excel’de veri alt toplam kullanımı son derece basit bir yöntem ile kolaylıkla ...
görünmez adam

Görünmez Adam Efsanesi Gerçek mi Oluyor? Şeffaf İnsan Hücreleri Üretildi!

Leigh Whannell ‘in Görünmez Adam filmi gerçek mi oluyor? Filmde geçen olaylar ...