Torrent Nedir ve Torrent Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji

Torrent Nedir ve Torrent Nasıl Kullanılır?

torrent nedir

Torrent nedir sorusu internetin yaygınlaşması ile oldukça fazla sorulan bir soru olmuştur. Torrent birçok kişi tarafından kullanılsa da insanlar torrentin ne olduğu konusunda sadece kabataslak bilgilere sahiptir.

Torrent aslında çeşitli bilgilere sahip olan ve meta veriler içeren bir dosyadır. Torrent dosyası kendi ismini taşıyan bir uzantı ile gelir. Torrent içerisinde indirmek istediğiniz dosyaları içeren bilgiler bulundurur.

Daha sonra bu istediğiniz dosyaları bilgisayarınıza hızlı ve kolay bir şekilde indirmenizi sağlar. utorrent başta olma üzere BitTorrent ya da Vuzu gibi isteğe bağlı bir program ile bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Torrent Nedir ve Torrent Nerelerde Kullanılır?

Torrent nedir sorusunun cevabından sonra Torrent’in nasıl kullanacağınızı merak edebilirisiniz. Torrent ile istediğiniz belgeyi indirmek oldukça basittir. Belirttiğimiz adımları sırası ile atlamadan yaptığınız takdirde dizi, film, program ya da oyunları bilgisayarınızı rahat bir şekilde indirebilirsiniz.

İlgili: BitTorrent Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Torrent Nasıl Kullanılır?

İnternet üzerinden indirme olayını gerçekleştirmenin en kolay yolu Torrent ile indirme yapmaktır.

1 – Torrent Programı Kullanmak

İlk yapmanız gereken Torrent programı belirlemek ve onun vasıtası ile indirme yapmanız gerekir. Diğer Torrent programları ile aklınızı fazla karıştırmaya gerek yok. uTorrent birçok Torrent programını göre oldukça kolaydır. Eskiden indirilip kullanılan bu uygulama artık web üzerinden utorrent Web olarak hizmet vermektedir. Klasik ücretli sürümleri de mevcuttur.

utorrent

Kolay kurulumunun yanı sıra indirme sırasında dosyalara göz atabilme gibi birçok kolaylık bu programın içerisinde vardır. Dizi ya da film indirirken hepsini indirmeden sadece inen kısmına bakabilir kalitesini beğenmezseniz indirme işlemini iptal edebilirsiniz.

2 – Torrent Dosyasını Bulma

Dizi, film, oyun, müzik ya da program gibi her şeyi Torrent olarak bulabilirsiniz. Bu belgeler çok fazla internet sitesinde bulunabilir. Ayrıca bu siteler içerisinde Torrent nedir sorusu başta olmak üzere Torrent ile ilgili aklınıza gelen her soruya forum üzerinden cevap bulabilirsiniz.

Fakat bu sitelerde gezerken ilk başlarda biraz dikkatli olmalısınız. İlk dikkat etmeniz gereken nokta her Torrent sitesi ayrı bir ara yüz ve indirme butonu bulundurur. Bu indirme butonlarını birkaç tecrübeden sonra nerede olduğu konusunda tecrübe kazanabilirsiniz.

Ayrıca bazı sitelerde Seed ve Leech gibi değerler Torrent dosyalarının yanında yazar. Seed, Torrent’in beslenmesi demektir. Yani Seed değeri ne kadar yüksek olursa dosyalarınız o kadar hızlı bir şekilde bilgisayarınıza iner.

Leech değeri ise indireceğiniz Torrent dosyasını kaç kişinin indirdiğini gösterir. Leech değerinin düşük olması sizlere daha hızlı bir indirme kazandırır.

utorrent web

3 – Torrent Dosyasını Açmak

Sitelerden indirdiğiniz Torrent dosyasını utorrent web üzerinden açmanız ise oldukça basittir. Yapmanız gereken tek şey indirdiğiniz dosyayı çift tıklamak. Çift tılama yaptığınızda dosya Utorrent Web üzerinde otomatik olarak açılarak  idndirmek istediğiniz dosyayı indirmeye başlayacaktır.

Toorent inerken indirilen dosyanın hızı ve kalan süre gibi bilgileri görebilirsiniz. Ayrıca istediğiniz gibi indirme işlemini durdurabilir isterseniz daha sonra indirme işlemine devam edebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*