Evrenin Nasıl Yok Olacağına Dair Teoriler | Sonsuz Teknoloji

Evrenin Nasıl Yok Olacağına Dair Teoriler

evren nasıl yok olacağına dair teoriler

Entopi yasasına göre gir gün gezegenimiz, tüm canlılar ve tüm evren son bulacak. Peki evrenimiz nasıl bir sonla karşılaşacak, hiç düşündünüz mü? Biz düşünmedik ama bizim yerimize bilim insanları düşünmüş gibi.

Bilim insanlarına göre nasıl bir insanın sonu geliyorsa, evrenin de sonu gelecek. Ortalama 100 milyar daha uzun yıllar ömrü olduğu söyleniyor. Ne kadar korkunç ve uzun bir zaman gibi gelse de o gün bir gün gelecek. Ancak daha önümüzde uzun yıllar olduğu için insanlık uzaya yayılabilecek ve farklı güneş sistemlerine göç edebilecek gibi görünüyor. Gelelim yok oluşa. Bilim insanlarına göre evrenin yok olmasının 4 farklı yolu var;

1. Donma Teorisi

En eski ve ilk teorimiz bu. Evren sürekli genişliyor ve bu giderek soğumasına ve enerjisinin tükenmesine yol açıyor. Maddelerin yavaş yavaş söndüğünü ve koca evrenin soğuğa teslim olduğunu bir düşünün. Tüm canlı organizmalar yavaş yavaş ölüyor ve koca evren bomboş kalıyor.

2. Çöküş Teorisi

Amerikalı gök bilimci Edwin Hubble, 1929 yılında bazı deliller ortaya sundu ve bilim insanları tarafından kabul gördü. Hubble’a göre evren sürekli genişliyor. Büyük patlamayla birlikte evren genişlemeye başladı ancak uzun yıllar sonra bunun duracağı ve büzüşmeye başlayacağı iddia ediliyor.

3. Sıçrama Teorisi

Çöküş Teorisi’ne benzeyen Sıçrama Teorisi’nde de evrenin küçüleceği öne sürülüyor. Evren belli bir yere kadar küçülüp, tekrar büyüyecek. Tekrar büyümesinin sebebi ise kuantum fiziğiyle açıklanıyor. Kozmosta bulunan atom altı parçacıklar birbirini itecek ve tekrar genişleme süreci başlayacak.

4. Yırtılma Teorisi

Evren genişledikçe tüm gezegenler ve maddeler birbirlerinden yavaş yavaş uzaklaşıyor. Durum böyle olunca belli bir yerden sonra tüm maddelerin birbirinden kopacağı öne sürülüyor. Bu da parçalanmaya yani yırtılmaya yol açacak.

Bir yorum bırakınız...

*