BitTorrent Nedir ve Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji BitTorrent Nedir ve Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji

BitTorrent Nedir ve Nasıl Kullanılır?

BitTorrent
İnternet’ten film, program gibi büyük boyutlu dosyalar indiriyorsanız BitTorrent dosyaları ile karşılaşmışınızdır. Torent’in genel ismi olan BitTorrent, diğer dosya paylaşım araçlarından biraz daha farklıdır, bu makalede BitTorent’in nasıl kullanılacağına değineceğiz;

BitTorrent Nedir?

İnternetten bir dosya indirdiğinizde, genellikle doğrudan bir yerden bir sunucudan indirirsiniz. Bu dosyayı indirme hızı sunucunun konumuna, hızına ve kaç kişinin aynı anda dosyayı indirdiğine bağlı olarak değişebilir.

BitTorrent, büyük dosyaları indirmenin alternatif bir yoludur. BitTorrent yalnızca bir program değildir  herhangi bir programın kullanabileceği eşler arası (p2p) protokolüdür.

Bir dosyayı tek bir sunucudan indirmek yerine, BitTorrent ile bu dosyanın parçalarını farklı sunuculardan indirmektedir. İndirdiğiniz dosya veya dosya grubuna torrent denir.

BitTorrent, büyük film dosyaları, müzik albümleri, yazılım ve artı on sekiz paylaşımındaki etkinliğinden dolayı korsanlık aracı olarak bilinir. BitTorrent’i kullanmak doğal olarak yasadışı değildir ve protokol, Linux gibi açık kaynaklı yazılımların paylaşılması, World of Warcraft gibi programlar için güncelleştirmelerin sunulması, bilgisayarların Dropbox stili arasında dosya senkronize edilmesi ve ortamların paylaşılması dahil olmak üzere birçok meşru olarak kullanılmaktadır. Microsoft , Windows güncellemelerini optimize etmek için benzer teknolojiyi bile kullanıyor .

BitTorrent Nasıl Kullanılır?

BitTorrent Programı

Dosyaları BitTorrent ile indirmek, web tarayıcınızdaki bir bağlantıya tıklamaktan biraz daha karmaşıktır. Çoğu tarayıcıda BitTorrent desteği yoktur, bu nedenle torrent dosyalarını bir dosyanın parçalarını nasıl indirip bir araya getireceğini bilen BitTorrent, utorrent veya qbittorent adı verilen özel programlara ihtiyacınız vardır. İlk önce programlardan birni indirip bilgisayarınıza kurmanız gerekir.

İndirilecek Torrent Dosyası

Bir çok indirme sitesinde alternatif olarak BitTorent indirme dosyası da bulunabilmektedir. BitTorent indirme dosyası küçük boyutlu dosyadır. Dosyayı tıkladığınızda BitTorent indirme dosyası bilgisayarınıza kurduğunuz BiTorent programı ile otomatik olarak çalışacak ve asıl büyük boyutlu dosyayı indirmeye başlayacaktır. Dosya otomatik olarak çalışmıyorsa, bilgisayarınıza kurduğunuz programı çalıştırın sonra indirme dosyasını programa sürükleyebilirsinz.

İndirme işlemine başladıktan sonra başka zaman diliminde indirme işlemine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gerekenler

İnternet’te her zaman olduğu gibi, indirdiklerinize dikkat etmelisiniz. Çoğu torrent dosyası, gerçek güvenilir dosyalar olsa da bazen kötü amaçlı yazılımlar bulunabilmektedir. Birçok torrent sitesinde her sayfada yorumlar vardır; bu nedenle kesinlikle yorumları okuyun. İndirdiklerinizi otomatik olarak tarayan iyi bir antivirüs yazılımı kullanmalısınız.

Torrent indirme oldukça güçlü bir araç olduğundan, indirme hızı oldukça yüksektir. Eğer indirme hızı çok yavaşsa mümkün olduğunca o dosyayı indirmekten uzak durun. Kendinize, başka serverla çalışan dosya bulun. İnternet, torrent dosyaları ile doludur.

Bir yorum bırakınız...

*

steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...